Na co si dát pozor při plavání s miminkem

Chcete plavat se svým mrňouskem a nevíte, na co si dát pozor? Anebo chcete začít a nemáte kde? Přinášíme vám další odpovědi na nejčastější otázky:

Na co si dát pozor při výběru místa?

Děti od dvou do pěti měsíců by měly plavat ve speciálních vanách, a to po jednom. Voda nesmí být chemicky ošetřovaná a teplota by se měla řídit podle toho, na co je dítě zvyklé.

V tomto období rodič vede dítě z venku, nechodí s ním do vody.

Zjistěte si, zda vám vyhovují prostory, teplota vody, velikost bazénu, zázemí. Plavání pro miminka v plaveckém bazénu určitě není vhodné.

Důležitá je také odpočívárna po plavání, není vhodné hned po koupání přejít ven. Vždy je nutná aklimatizace.

Kdy „plavání“ odložit?

Když nemáte kde v klidu dítě převléct, nakojit, sprchy také nevyhovují a máte dojem, že by vás takové prostředí stresovalo, odložte plavání na později, až bude dítě větší a vy už nebudete potřebovat tak speciální zázemí.

Při koupání s miminkem byste měla mít pohodu a klid, nikoli stres. Také si zkontrolujte teplotu vody. Když někdo tvrdí, že 27°C pro děti stačí, tak mu určitě nevěřte. U dětí do tří let doporučuji teplotu vody 29 až 31 oC.

Proč začít „plavat“ již v kojeneckém věku?

„Plavání“ pozitivně ovlivňuje zdravotní stav dítěte. Dnes to již konečně připouští i mnoho lékařů. V některých případech je i vhodným rehabilitačním doplňkem. Pozitivně působí na psychomotorický vývoj dítěte.

Dítě si prostřednictvím hříček zvyká na odlišné prostředí, tedy na vodu. Plně se na ni adaptuje a tak průběh nácviku plavecké lokomoce je u těchto dětí rychlejší. Plavání v centrech nepůsobí pozitivně pouze na děti, ale má kladný vliv i na maminky, které by se jinak mohly cítit v sociální izolaci.

V okolí není žádné „plavání“ pro miminka. Jak začít ?

Nemusíte být smutní. Dnes již existují cestovní kanceláře, které nabízejí pobyty pro rodiny s malými dětmi se zaměřením na plavání. Můžete si takovýto pobyt objednat a získat tak zkušenosti, co a jak s dítětem provádět. Nenahrazuje to sice úplně pravidelné plavání, ale jako alternativu to mohu doporučit. Vybírejte ale s rozvahou. Není dobré se řídit pouze cenou. Požadujte více informací, kdo a jak na dovolených s dětmi „plave“ a jak je o ně ve vodě i mimo ni postaráno.

Našemu dítěti je rok. To už je pozdě pro plavání kojenců?

Určitě ne. Nikdy není pozdě. Nejdůležitější je zvážit podmínky, ve kterých mohu s dítětem „plavat“ a podle toho všechno načasovat.

Jana Hochová

Máte nějaký dotaz na „plavání kojenců?“ Dr. Jana Hochová na ně ráda odpoví na naší adrese: redakce@babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist