Náš malý vztekloun

Vzteká se vaše dítě? Nevíte si občas rady? Věřte, že i to je etapa, která pomine. Chce to jen trochu sebeovládaní a možná trošku prevence. Dítě se nejvíce vzteká v období vzdoru. Toto období probíhá ve většině případů kolem roku a půl a mělo by ustávat kolem třetího roku.

Dítě se může vztekat ještě ve věku 3 – 5 let. Mělo by to však být už období klidnější. Dítě se lépe dovede domluvit s druhým člověkem, učí se argumentovat, formulovat své požadavky a umět i přistoupit na kompromis.

Jak se vztekání dítěte projevuje?

Je to stav, kdy si dítě přeje něco jiného než rodič nebo ten, který ho v danou chvíli hlídá.

Co s tím?

Je důležité, aby se i rodič učil respektovat dítě a byl přístupný ke kompromisu. Pokud tedy dítě nechce jít v danou chvíli ven a je možné mu vyhovět, má dítě upozornit, co bude až … (až dostaví věž, dá panenku spát …). Má to být upozornění velmi konkrétní, kterému dítě rozumí.

Také pomáhá, když rodič vtáhl dítě do děje. Aby dítěti řekl, kam jdou, co budou dělat, co je čeká a požádal je, aby mu s danou věcí dítě pomohlo, aby byli rychlejší a mohli odejít (nachystat na stůl příbory, připravit boty…).

V některých případech se osvědčí hra. Hra na lokomotivu, která přibírá kostičky a veze je do depa – do krabice, kam patří.

Rodič má dát dítěti najevo své pocity z jeho chování. Má mu poděkovat za pomoc, vyjádřit radost či nelibost, nesouhlas. Má naučit i dítě tyto pocity vyjadřovat.

Kopání, válení

Když dítě v afektu sebou lupne na zem a křičí a kope nohama, sedne si na bobek venku a nechce jít tam, kam ho rodič vede, je dobré nechat dítě, aby si svůj vztek prožilo. Rodič dohlédne, aby si v té chvíli neublížilo, ani nikomu druhému, aby neničilo svoje věci, ani ty, které jsou všech.

Když vztek odezní, má rodič zaujmout stanovisko a dítěti jeho chování zhodnotit. Pokud je to možné, má dítě odstranit nebo napravit to, co udělalo špatně. Má se omluvit.

Dál už dítěti událost nevyčítáme. Můžeme ji připomenout jako varování, když se schyluje k dalšímu projevu stejného vzteku.

18.2.2009 3:23 | autor: Ilona Špaňhelová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist