Nebezpečný výrobek – elektrická lampa ve tvaru draka

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu ČR je v nabídce pro spotřebitele výrobek, který představuje riziko. Při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku je více než pravděpodobné, že nastane situace, při které může dojít k poškození zdraví. Jedná se o lampu ve tvaru draka, která svým designem může lákat ke koupi děti a teenagery.

Drak má rozepjatá křídla, v pařátu drží kryt svítidla. Výška je 50 cm.

Na lampě nejsou uvedeny informace o původu výrobku, jmenovité napětí ve voltech, typové označení, jmenovitý příkon, jmenovitý kmitočet v Hz.

Dále chybí veškeré informace o výrobku a způsobu jeho možného používání, je-li výrobek určen pro vnější či vnitřní použití. Svítidla konstruovaná k použití ve venkovním prostředí musí z hlediska ochrany proti prachu a vodě splňovat požadavky proti dešti, stříkající vodě, tryskající vodě.

Technické provedení výrobku odporuje požadavkům, které jsou na tyto výrobky kladeny. V části, ve které kabel prochází plastem, může docházet při používání k oděru kabelu. Tím by mohlo dojít k narušení kabelu a zpřístupnění drátů a následně k možnému kontaktu se živými částmi.

Další nebezpečnou částí svítidla je průchod kabelu kovovou průchodkou pod objímkou světelného zdroje. Zde je vodič vybaven pouze jednoduchou izolací.

V případě překroucení kabelu dojde k poškození jednoduché izolace vodiče a spodní kovová část svítidla se stane přístupnou živou částí. Při výměně žárovky může dojít ke styku s živými částmi a tím k ohrožení zdraví.

Z těchto důvodů není tento výrobek vhodný pro užívání, hrozí riziko dotyku s živými částmi a k ohrožení zdraví či života. Jak je již výše uvedeno, lákavý design zvyšuje prodejnost tohoto výrobku a tím zvyšuje potencionální počet ohrožených spotřebitelů. Česká obchodní inspekce uloží v nejbližších dnech na výrobek ochranné opatření.

Zdroj: TZ ČOI, (Praha, 4. prosince 2009)

Více o tématu: dětizdraví

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist