Nedůvěra k první lahvičce? Brzy pomine

Miminka jsou obvykle nedůvěřivá k jakékoliv neznámé chuti. Není proto divu, že téměř vždy nejprve odmítají novou potravinu, zaváděnou do jídelníčku. Stejně jako u první lžičky i první pokusy s lahvičkou vyžadují od maminky trpělivost a pevné nervy.

Samé novinky

Přechod na kojenecké mléko je pro vašeho drobečka velká změna a je zcela normální, pokud první mléko odmítá. S první lahvičkou totiž přicházejí podstatné rozdíly: chuť a způsob, jakým dítě mlíčko dostává. Když jednoho dne dostane miminko namísto prsu láhev s úzkým dudlíkem, vyžaduje to od něj úplně jinou techniku sání, než na jakou bylo dosud zvyklé. Také chuť kojeneckého mléka je zcela nová.

Nepřipravené maminky mohou být úplně vyvedeny z rovnováhy. Miminko leckdy protestuje, pláče a lahvičku odmítá i za cenu hladovění. Jindy ji sice vezme na milost, ale maminku znepokojí fakt, že má po kojeneckém mléce jinou barvu a konzistenci stolice, někdy dochází i ke změně frekvence vyprazdňování. To je ale obvykle zcela přirozená reakce organismu.

Maminky, obrňte se trpělivostí!

Když miminko první mlíčko odmítá, nepropadejte panice a nesnažte se při jeho protestech zkoušet další a další druhy mléka. Buďte si jistá, že odmítání mléka z lahvičky není způsobené jeho kvalitou. Kojenecká mléka mají vysoce kvalitní složení a reakce děťátka je opravdu dána jen jeho nedůvěrou k nové chuti. Střídání mlíček proto problém nevyřeší, naopak může děťátku uškodit, protože rychlé změny zatěžují jeho ještě nezralý trávicí systém.

Je důležité si uvědomit, že odmítnutí první lahvičky děťátko nijak neohrozí. Je zapotřebí zkoušet jedno vybrané mléko i déle než týden, jen tak poskytnete svému miminku dostatek času na přijetí změny.

Praktické rady a tipy „Jak na první láhev“ naleznete zde.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist