Umělá výživa pro alergiky a nedonošence

Pro děti, jejichž některý z rodičů nebo sourozenců trpí závažným alergickým onemocněním, je nejlepší prevencí kojení.

Hypoalergenní mléka

Aby mělo podávání tohoto mléka dítěti smysl, nesmí se organizmus zatěžovat jiným umělým mlékem, které nemá hydrolyzovanou bílkovinu.
Hypoalergenní mléka jsou rozdělena stejně jako klasické umělé formule na počáteční a pokračovací. Na obalu jsou obvykle označena symbolem H A.

Mléka na alergii na kravské mléko

Alergie na kravské mléko vzniká asi u 2 – 5 % kojenců. Během dnů až týdnů se objeví trávicí potíže: bolesti bříška, zvracení, průjem. Jejich intenzita a závažnost se stupňují.
V řídkých stoličkách bývají nitky krve. Dítě neprospívá, často ho sužuje kojenecký ekzém. Mohou se objevit i dýchací potíže. Je-li tato diagnóza skutečně potvrzena, podávají se kojenci speciální mléka s vysokým stupněm štěpení bílkoviny.
Tato mléka jsou chuťově odlišná, právě pro vysoký stupeň štěpení bílkoviny, což však kojencům nevadí a na jejich chuť si zvyknou. Jsou i dražší, jejich výroba je náročná. Rozhodnutí o jejich podání je plně v rukou lékaře. Hypoalergenní mléka by nestačila.

Mléka pro zvláštní situace

Mléka, která mohou zmírnit ublinkávání jsou s přídavkem zahušťovadla. Zmírňují časté ublinkávání nekojených dětí. Rodiče by je měli volit po poradě s lékařem, který vyloučí jinou, závažnější příčinu zvracení nebo častého ublinkávání.
Pro kojené dítě se ze stejných důvodů používá bezmléčný přípravek Nutriton, který se rozpustí v malém množství vody a podá se před kojením lžičkou.

Mléka se sníženým obsahem laktózy

Jsou to léčebné dietní přípravky kojenecké výživy doporučované lékařem dítěti, které trpí dočasnou nebo trvalou nesnášenlivostí mléčného cukru. Dočasná nesnášenlivost může někdy vzniknout po závažnějším průjmovém onemocnění. Trvalá je vzácná.

Sojová mléka

Mléka, jež mají bílkovinný základ na sojové bázi, nejsou určena k běžné výživě zdravých kojenců. Jsou to dietní mléka pro děti, které trpí vzácným onemocněním s poruchou vstřebávání mléčného cukru, laktózy. Lékař je může doporučit i při přechodné poruše vstřebávání cukrů ve střevě. Užití sojového mléka při nesnášenlivosti mléka kravského je problematické, protože až 50 % dětí alergických na bílkovinu kravského mléka reaguje podobně na bílkovinu sóji. Doporučení k jeho užívání by mělo vycházet z rozhodnutí lékaře.

Mléka pro děti nedonošené a děti s nízkou porodní hmotností

Je to zvláštní skupina počátečních mlék, která dostávají někteří nekojení nedonošení novorozenci a někteří novorozenci s porodní váhou pod 2500 g. Tato mléka pak může lékař doporučit k výživě dětí ještě po určitou dobu po propuštění domů, dokud nedosáhnou hmotnosti zdravého donošeného novorozence, tj. kolem 3500 g.
Svým vyšším obsahem bílkovin a dalšími specifickými vlastnostmi vyhovují potřebám této skupiny novorozenců a kojenců. Mají také větší množství energie i minerálů.

Mají specificky upraveny tuky i cukry tak, aby byly pro nedonošené dítě dobře stravitelné. Jsou obohacena o vícenenasycené mastné kyseliny s dlouhými řetězci (LCP). Tyto látky získává plod přes placentu od matky v posledních třech měsících těhotenství.
Jsou důležité pro rozvoj mozku, pro zrak a růst organizmu. Některá mléka výrobce připravuje k pohotovému užití již v tekuté formě.

13.5.2010 4:51 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist