Nepodceňujte chronickou bolest zad. Může signalizovat vážný problém

Bolest zad vám znepříjemňuje život již delší dobu, ale vy nad tím přesto mávnete rukou a nic neřešíte. Vždyť také proč? Záda dnes bolí kdekoho. Jenže tímto laxním přístupem si zaděláváte na vážné problémy.

shutterstock_1056416144-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Podle lékařů spousta lidí často bolesti zad podceňuje a jejich ordinaci navštíví až ve chvíli, kdy je problém akutní. A to je chyba. Neměli bychom to nechávat zajít tak daleko, ale raději pátrat po příčinách bolesti zad ihned.

Bolesti zad trápí i zdravé jedince

Bolesti zad patří k nejčastějším zdravotním problémům. Alespoň jednou za život se s nimi setká 80 % populace a nevyhýbá se ani mladým lidem. Z lékařské praxe vyplývá, že stále více pacientů tvoří mladí a jinak zdraví lidé.

Příčiny bolesti zad

Bolesti v různých oblastech páteře mohou mít celou řadu příčin. Některé jsou banální, může se jednat o ztuhnutí svalstva kvůli nedostatku pohybu, přetížení v důsledku fyzicky namáhavé práce nebo o skřípnutý nerv. Mohou však signalizovat i vážná zánětlivá onemocnění. Brát si pokaždé růžový prášek není řešením, pouze potlačením projevů. Dlouhodobé užívání analgetik je navíc zdraví škodlivé.

Nejčastější příčinou bolesti zad jsou nesprávné návyky životního stylu a špatné držení těla. Týká se to až tří čtvrtin všech případů. Zpozornět by měli především ti, kdo mají sedavé zaměstnání a většinu pracovního dne tráví sezením na kancelářské židli před obrazovkou počítače. Hrbením se v nepřirozené pozici se dlouhodobě namáhá páteř a vznikají tak vleklé bolesti. Nejúčinnější prevencí je samozřejmě každodenní pohyb a i pár minut cvičení dokáže s vašimi zády zázraky.

Vyzkoušejte třeba jógu pro zdravá záda a uvidíte, že vám bude mnohem lépe.

Čtěte také:

Kdy navštívit lékaře?

Někdy je obtížné odlišit bolest zad z přetížení od bolesti zad, která je příznakem zánětlivého onemocnění. Alarmující by vždy měla být bolest zad v klidovém režimu či v noci během spánku, obzvláště pokud to trvá delší dobu a bolest má progresivní charakter a stupňuje se.

Charakteristické rysy zánětlivých onemocnění zad jsou právě nevysvětlitelné noční bolesti zad, které se zpravidla zmírňují po rozcvičení. Tzv. spondyloartritidy jsou zánětlivá onemocnění kloubů a páteře a postihují především mladé lidi. Současně s nimi se objevují další zdravotní problémy, jako jsou záněty očí a střev.

Musíte i dobře spát

Pokud se každý den neprobouzíte odpočatí a svěží, ale máte pocit, že vás přejel parní válec, bude něco v nepořádku s vaší matrací. Matrace do postele je jedna z věcí, na které se nevyplatí šetřit. Bez nadsázky je ve hře vaše zdraví. Při výběru se zaměřte na tvrdost a přizpůsobivost. Nesmí být příliš tvrdá, pak by totiž nekopírovala tvar těla, ale ani měkká, protože tělo potřebuje při spánku dostatečnou oporu.

Když si to tedy shrneme, nebudete-li spát na vyhovující a zdravotně nezávadné matraci, při práci se budete na židli hrbit a pohyb pro vás bude tabu, o zdravých zádech si budete moci nechat jen zdát.


Zdroj videa: www.youtube.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist