Odkdy můžu na dítě mluvit dvěma jazyky?

DOTAZ TÝDNE Mám sedmi měsíčního syna. Jsem cizinka (mateřský jazyk – ruština), manžel je Čech. Doma mluvíme česky. Moc bych si přála, aby můj syn mluvil stejně dobře nebo skoro stejně dobře česky i rusky. Mám mluvit se synem rusky? Od kdy by to bylo vhodné? Prosím Vás o radu. Nechtěla bych to zanedbat. Táňa

Milá Táňo,

jednoznačný a jednoduchý recept neexistuje. Žijete v prostředí, kde se mluví česky a vaše dítě se tady bude vzdělávat, takže potřebuje ovládnout češtinu.

Nevím, jak jste jazykově vybavená, jak dobře mluvíte česky a jak silný máte přízvuk z vaší mateřštiny, to je totiž moc důležité. A jak je na tom otec dítěte? Tráví s ním hodně času a komunikuje s ním, anebo je to jen na vás a manžel je se synem jen výjimečně? A co další příbuzenstvo? S kým trávíte převážnou většinu času?

To jsou totiž další okolnosti, které vývoj řeči vašeho dítěte ovlivňují. Musíte se v první řadě domluvit doma.

V mnoha bilingvních rodinách (kde každý z rodičů mluví jiným jazykem) to funguje tak, že na dítě každý mluví svým jazykem. Dítě se naučí „přepínat“ z jazyka do jazyka a v podstatě se naučí ovládat jazyky oba.

Jinde se dohodne společný jazyk a rodiče se tomu přizpůsobí. Nevím však, jak jste na tom s češtinou. Domnívám se, že je výhodné, když matka může mluvit svojí mateřštinou, protože je to pro ni přirozenější.

Stejně si myslím, že občas používáte slovíčka, která nemají v češtině ekvivalent, když s dítětem komunikujete při koupání, přebalování, oblékání, hraní…

Nebála bych se toho a dopřála synovi ruštinu klidně už teď, aby měl šanci zachytit to neverbální (neřečové), co z jazyka potřebuje. To samé je i v češtině. Hlavní asi je, abyste se domluvili doma. A pokud jste spolu jako rodina dohromady, tak bych asi volila češtinu jako hlavní jazyk.

Ale opět musím připomenout, že neznám dobře vaši situaci, neznám všechny potřebné okolnosti. Jednoznačný recept neexistuje. Postupně bude také více záležet na vašem dítěti. Rozhodují i schopnosti dítěte.

Průměrně inteligentní dítě to zvládne. Pokud by se ale zdálo, že se řeč nerozvíjí správně nebo vůbec, radši bych zašla pro radu k logopedovi nebo psychologovi a celou situaci podrobně rozebrala.

Mgr. Jana Bezděková

5.5.2009 7:12 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist