6 her pro rozvoj mozku miminka

Děti se mají, protože si pořád hrají. Ale uvědomujeme si, že pro dítě je hra vlastně školou a prací zároveň? Dítě se za první rok svého života naučí několikanásobně více než za jakýkoli další rok ve svém životě. A na rodičích je, aby vytvořili náležité podmínky, protože už v tomto raném věku mohou ovlivnit, i když jen do jisté míry, jeho schopnosti.

Synapse, které jsou zodpovědné za předávání informací a vzruchů v mozku, jsou dnes považované za jakousi „mozkovou jednotku“. Vznikají stimulací podněty z okolí, takže čím více podnětů přijímáme, tím více synapsí vyrábíme. Dětský mozek se motivuje velmi snadno a na nás je, abychom ho všemožně podporovali.

Výzkumy, které se zabývaly vlivem her a pohybu na intelektuální rozvoj miminek, ukázaly, že k přirozenému vývoji rozumových funkcí je nutný pohyb a bez her se obvykle správě nevyvíjí motorická a časová koordinace. Pohyb podporuje nejen tělesný rozvoj, ale všechny klíčové oblasti mozku. Kromě toho se při hře motorické i smyslové prožitky přenášejí přímo do center slasti.

U dětí se nejdříve rozvíjí část zodpovědná za smysly a pohyb, přičemž pohybová část je součástí procesu výuky. Proto bychom měli dětem dávat co nejvíce příležitostí ke hrám a aktivní zábavě. Jestliže si uděláme čas a budeme je vést ke hře, podpoříme u nich rozvoj intelektu a tím snad i vyšší IQ.

Přinášíme pár her, které můžete provádět i s nejmenšími dětmi. Ty jsou často přirozeným repertoárem rodičovských kratochvílí s miminky, aniž bychom si uvědomovali, co znamenají pro budoucí vývoj našeho potomka.

Houpejte miminko

Když chováme miminko, instinktivně ho houpeme a kolébáme. Tento konejšivý pohyb spolu s našimi doteky miminko uklidňuje, ale také podporuje rozvoj mozku, zvláště jeho vizuální schopnosti a smyslové vnímání.

Koulej se děťátko, kutálej

První pohyby dětí jsou bezděčné a koulení z bříška na zádíčka je prvním pohybem celého těla. Motivujte ho k dalším výkonům třeba tak, že mu podržíte nad hlavou hračku, a když ji zaregistruje, pomalu ji posunujte na jednu stranu, aby ji sledovalo očima, hlavou i celým tělem.

Bubliny

Vezměte bublifuk a foukejte nádherné velké bubliny nad hlavou kojence. Když už je dost starý, povzbuzujte ho, aby je nejen sledoval očima, ale také po nich chňapal ručičkou. Tato hra podporuje vizuální schopnosti a koordinaci oka a ruky.

Paci, paci, pacičky

Říkanky jako Paci, paci mají úspěch u mnoha generací dětí, konkrétně tato říkanka patří k nejstarším rytmickým říkankám. Jsou úžasné v tom, že umožňují sociální interakci, napodobování, doteky, rytmické dovednosti a navíc je další šancí pro dítě, aby slyšelo váš hlas.

Ta voda je zábavná!

Když už dítě zvládne sedět samo, můžete zkusit vodní hrátky. Položte na zem igelit nebo vinylový ubrus a svého kojence na něj pohodlně posaďte. Postavte před něho nerozbitnou misku s teplou vodou a povzbuzujte ho, aby na vás stříkal vodu z misky. Tato hra výborně procvičuje koordinaci oko-ruka a trénuje pohyb horní části trupu.

Jdi svou cestou

Dítě si při svých prvních krůčcích rádo vypomáhá nábytkem či ochotnými osobami, které má kolem sebe. Ve chvíli, kdy zvládne bezpečný pohyb po dvou samo, nechte ho něco nosit nebo tlačit. Určitě bude nadšené možností pomoci, navíc tak rozvíjí pohybové schopnosti a pomáhá mu to chápat příčinu a to, co následuje.


Zdroj: Babyzone.com

21.9.2017 3:20 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist