Sny v těhotenství

„Těhotenství a mateřství je pro drtivou většinu žen obrovské téma, pro některé dokonce největší v jejich životě. Otevře mnoho věcí v nevědomí, které jsme předtím vytěsnili, a proto se nám zdá, že sny v těhotenství jsou jiné,“ vysvětluje psycholožka a odbornice na výklad snů, Eva Hrončeková.

Skutečně mají těhotné ženy jiné sny?

Sny v těhotenství mohou být jiné a také nemusí. Vždyť i každé těhotenství je samo o sobě jedinečné. Matky si nějakým způsobem přály či nepřály být těhotné a my byli buďto vítáni nebo nevítáni. A to děti vnímají. To vše máme ve své paměti několik let do té chvíle, než si my sami uvědomíme, že také chceme mít děti. A to je ten spouštěcí mechanismus, kdy ženy v těhotenství začínají mít zvláštní sny.

O čem maminky sní?

Jejich sny jsou jiné tematicky. Liší se obrazy. Nemusí se to projevovat přímo, že se jim zdá o miminkách či porodu. Je to vlastně zpracovávání fyziologických informací. Těch devět měsíců, kdy matka pracuje na vzniku nového života, dostává mozek neobyčejně mnoho nových impulsů a ty se projevují nějakými sny.

Jsou rozdíly mezi sny v těhotenství a po porodu?

Určitě. Tím, že žena porodí, začínají se odplavovat těhotenské hormony, její organismus prožívá velké změny. Má před sebou nová velká témata, vytvářejí se vztahy s miminkem, vžívá se do role matky, vnímá reakce okolí. Mohou se objevit problémy psychické, někdy starost o budoucnost. To vše se objevuje ve snech.

Mění se i mužům během těhotenství ženy sny?

Ano. Oni prožívají stejné věci jako my, ale neumí to sdělit tak emotivně jako ženy. Muži se bojí porodu ženy, nedokáží si představit roli otce, mohou mít strach z toho, že neuživí rodinu, musí se vyrovnat s tím, že nebudou již primárním a jediným objektem lásky.

Sní i novorozenci?

Jistě, i kojenci mají sny. My ale nevíme jaké. To je neverbální období, takže vám žádné dítě do jednoho roku věku neřekne, co se mu zdálo.

 

18.2.2009 2:29 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist