Víte jak na bolest v krku? Několik rad, které skutečně zaberou

Od sousedního stolu se ozývá pokašlávání, několik kolegů si už vzalo volno a najednou i vy cítíte důvěrně známou bolest v krku. To vše s sebou přináší podzimní chladné počasí. Když bolest roste a přidá se celková únava, zimnice, bolest hlavy a svalů je jisté, že nejbližší dny nebudou snadné. Vědomí, že jde o běžné onemocnění, vám moc nepomůže. Navíc se tato nepříjemnost podle zákonů schválnosti objevuje v době, kdy silně narušuje plány a pak je každá rada velmi cenná.

dreamstime_m_48608445-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: inzerce

Dobrými tipy na léčbu jsou:

  • Opravdu si lehněte, což znamená polohu vleže v teple pod dekou, pokud možno bez notebooku. Snažte se celkově zvýšit své pohodlí, pomáhá příjem tekutin a vitamínů a teplé nápoje, které vám doporučí v lékárně.

 

  • Vynechte vše, co krk ještě více dráždí. Problém mohou být nejen chladné, ale i příliš horké nápoje, dráždivé potraviny, žvýkačky, parfémy, čistící prostředky. Nepřehánějte to ani s mentolem, vysušuje sliznici hltanu.
  • Osvědčené je popíjení vlažné minerální vody Vincentka, kterou je možné koupit v lékárně i supermarketu.

 

  • Bolest způsobená běžnými viry může být tak nepříjemná, že máte dojem, že viry váš krk přímo „požírají“. Je ale dobré vědět, že ve skutečnosti bolest a nepříjemné pocity v krku vyvolávají tzv. mediátory zánětu, což je reakce na infekci.
  • Nespoléhejte pouze na prostředky, které vám pomohly před několika lety, ale navštivte lékárnu a vyzkoumejte další současné možnosti léčby. Jistě objevíte něco, co pro vás bude znamenat posun. Velmi důležitá je lokální léčba, což není jen desinfekce krku, ale i zmírnění příliš prudké zánětlivé reakce. Například pastilky či sprej Garganta* mají místní protizánětlivý a bolest tlumící účinek a působí jako znecitlivující přípravek na sliznici dutiny ústní. Je jen na Vás, jestli Vám víc vyhovuje sprej, nebo pastilky.
  • Zvlhčujte vzduch a udržujte přiměřenou teplotu v místnosti. Pokud to je možné, snažte se dýchat nosem spíše než ústy.

 

  • Jezte po malých dávkách, není třeba přímo kašovitou stravu, někdy ale je bolest tak silná, že je to nejlepší řešení.

 

  • Nenamáhejte hlasivky.

 

  • Většina zánětů hltanu se šíří jako velmi nakažlivá kapénková infekce, proto je důležité dodržovat základní pravidla ochrany sebe i okolí. Důsledné mytí rukou, kýchání a kašlání do kapesníků je důležitější, než se zdá. Klidový režim znamená nejen vaše pohodlí, ale je také milým projevem zájmu o okolí. To by měli ocenit i kolegové, které na pár dnů opustíte.

 

  • Zapamatujte si alespoň některá předsevzetí, která vás napadla ve chvílích nemoci, ať už to je otužování, pobyt na čerstvém vzduchu, sport, zanechání kouření, saunování. Možná vám pomohou předejít dalšímu onemocnění příští zimu.

I když běžné virové onemocnění odezní samo během několika dnů, dodržení osvědčených postupů léčby by spolu s lokální léčbou mělo příznaky onemocnění zmírnit a dobu nemoci udělat výrazně snesitelnější.

Pokud projevy onemocnění zmírnit není možné a příznaky jsou velmi silné, je potřeba zvážit návštěvu lékaře. Určitě není dobré otálet, pokud se přidají vysoké horečky či jiné varovné signály, zhoršuje se polykání, přidá se bolest ucha nebo když nedochází k ústupu příznaků do tří dnů.

 


*Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Léčivou látkou volně prodejného přípravku k vnitřnímu užití Garganta 3mg lisované pastilky a Garganta 1,5mg/ml orální sprej je benzydamin chlorid

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist