Vývoj dítěte – miminka

Žádní rodiče, maminka ani tatínek, by si ho neměli nechat ujít. Právě v této době se formuje vzájemná citová vazba všech členů rodiny a rodiče se sžívají se svou novou rolí. Vývoj dítěte Vývoj dítěte jako samostatného jedince začíná jeho narozením. Už během prvního měsíce života pozoruje v bdělých chvilkách okolní svět a touží po přítomností blízkých členů rodiny. Mluvte […]

Žádní rodiče, maminka ani tatínek, by si ho neměli nechat ujít. Právě v této době se formuje vzájemná citová vazba všech členů rodiny a rodiče se sžívají se svou novou rolí.

Vývoj dítěte

Vývoj dítěte jako samostatného jedince začíná jeho narozením. Už během prvního měsíce života pozoruje v bdělých chvilkách okolní svět a touží po přítomností blízkých členů rodiny. Mluvte na své dítě, usmívejte se na něj a dopřávejte mu dostatek fyzické blízkosti. Odmění se vám pozorným sledováním vaší tváře a posloucháním. Zanedlouho (už v druhém měsíci) se na jeho tvářičce objeví odzbrojující úsměv, kterým vyjadřuje své libé pocity.

Vývoj kojence

Vývoj kojence ve třetím a čtvrtém měsíci pokračuje rozvojem jeho dovedností. Začíná si uvědomovat své ručičky a strkat si je do pusinky. Postupně uchopuje cíleně také věci a hračky, se kterými chce samo manipulovat. Některé děti se již začínají přetáčet na bok. Při hře s miminkem je dobré zařazovat polohu na bříšku, která je pro děti velmi zdravá a učí se díky ní držet hlavičku.

Vývoj dětí v pátém a šestém měsíci můžete podpořit nejrůznějšími hrátkami s nožičkami a ručičkami. Půlroční dítě už chápe, že když zmizíte z jeho zorného pole, existujete dál. Právě nyní se upevňuje citová vazba s nejbližší osobou – maminkou. Děti si během dne vesele broukají a tím procvičují svá mluvidla. O měsíc později už mohou žvatlat první slabiky, ale opravdová slůvka přijdou na řadu kolem prvního roku.

Osmý až desátý měsíc je pro dítě obdobím, kdy se dostává na všechny čtyři, protože ležení na zádech a plazení po břiše už mu obvykle nestačí. Je také zřetelnější strach z cizích osob a odloučení od maminky. V posledních třech měsících svého prvního roku děti rády pozorují výsledky své činnosti. Pamatují si, kterým tlačítkem se spustí rádio nebo kde se rozsvěcuje světlo.

Jednoleté dítě rozpozná živou bytost od nehybné věci, chápe trvalost předmětů i konstantnost tvarů a velikostí.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist