Život bez dudlíku

Úvodní příspěvek tématu

Obrázek uživatele Administrátor BW
Administrátor BW
Život bez dudlíku

Ahoj Holky,
vím, že u sebe trošku předbíhám, ale už Vás některé napadlo nebo už jste řešily jak odnaučíte svá dítka od dudlíku? Já ho dávám synovi pouze na spaní a v krizových situacích, ale přoznám si, že dudlík je snad hlavní znamení, že se jde spát a většinou když se v noci syn vzbudí tak je to z důvodu absence dudlíku. Mám z toho docela obavy. Máte někdo radu jak za pár měsíců na to?

Nejnovější příspěvky

Obrázek uživatele Minnetonka
Minnetonka

Dobrý článek, jak se zbavit dudlíku jsem našla tady: http://www.bizy-bee.com/holky/materstvi/230-jak-se-zbavit-dudlik-siditko]http://www.bizy-bee.com/holky/materstvi/230-jak-se-zbavit-dudlik-siditko

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Hezky se řekne - nemít dudlík... dcera ho nafásla v porodnici (nebudu soudit sestřičky, rozum mi říká, že pokud hypoglikemické dítě na kapačkách glukozy v jednom kuse brečí, pravděpodobně se tím, vysiluje). Po té co se její zdraví zlepšilo a konečně jsme mohly domů (trvalo to 3 týdny), jsem zavedla dudlík jen na usínání a spaní s přesvědčením že jí ho v roce vezmu. Ale člověk míní a dítě mění... teprve v roce se jí začaly klubat zuby... první se objevil v 15ti měsících. V té době jsem už měla doma zásobu kousátek všech druhů a tvarů... ŽÁDNÉ nechtěla, do pusy to dala jednou a dost. Bylo mi to divné, ovšem jen do té doby než jsem zjistila že si dásně masíruje dudlíkem.... takže tedy babo raď... vzpoměla jsem si ma bráchu který si ještě v první třídě cucal palec a usoudila, že pokud má ten dudlík jinou funkci než na uklidnění, tak to nebudu hrotit... Jak to dopadlo? Těsně po druhých narozeninách se prořezal poslední špičák a pár dní na to dcera sama vyhodila dudlík do koše a ani jednu noc ho nehledala, nebrečela, nedivila se. PS.: druhé stoličky ještě nemá, to jsem zvědavá jak to zvládne (no dudlíkem by si max. natrhla koutek) :-).

Obrázek uživatele Batole LIVE! Patrik + maminka Eva
Batole LIVE! Pa...

Já myslím, že se obecně moc řeší, co je správné a co ne a ze všeho se dělá zbytečná věda. Nám kluk dudlík vyplivl v 7 měsících a byl konec (a prořvané noci). Bývala bych za něj byla ráda. A odnaučování? Tak nějak mi přijde, že se s dítětem časem všechno vyřeší samo. Náš byl třeba prsní závislák, myslela jsem, že budu kojit do 5 let a ono ne - v roce jsem vystihla moment, kdy se po mě pár dnů tolik nesápal, a bylo v klídku po kojení. Stejně tak by se to určitě vyřešilo i s dudlíkem. A že by to třeba trvalo dlouho? Tak ať. Stejně jako se líné dítě jednou naučí chodit nebo čůrat na nočník, tak se každé dítě odnaučí od těchto věcí. Mimochodem, pěkný způsob zbavování dudlíku jsem odpozorovala od kamarádky - byla s dcerkou na návštěvě u "mimi" a dudlík mu společně "věnovaly". Když po něm malá pak brečela a volala, tak ho přece dali miminku. A zabralo to.
Mimochodem, moje máma je z 5 dětí, babička měla kromě dětí ještě pole, hospodářství, zvířata a dudlíky nebyly, tak se to prý řešilo kostkou cukru, v případě nouze polité rumem :-) Nebyla antikoncepce = nebyl čas se s dítky drbat, jak to činíme my. Takže brali na pomoc všechno. A mamka a její sestry to všechny přežily bez zdraví a bez traumat :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Řekla bych že v takových případech sou na vině rodiče a ne dudlík. Dudlík obyčejně pomáhá, ale pokud se rodiče nevěnují dítku a chtějí mít klid a furt strkají dudel do pusy tak to je špatně. Dudlík jako taková věc není špatná, zuby může křivit až v momentě kdy je používán nadmíru. Nesmí se jen zneužívat, ale pokud sou rodiče pohodlní a cpou ho i když není viditelná a odůvodněná potřeba ho použít tak je to zlé.Rozhodně si nemyslím že by se tu musela každá matka co ho nedá zviditelňovat a dávat se za příklad toho nejlepšího. Každé dítě je jiné a má jiné potřeby, některé děti se samy odstaví od prsu některé jsou závisláci na mámině prsu až do bůh ví kdy, to se tu budete taky předhánět kdo dřív či vůbec? Základem této diskuze bylo jak šetrně ho dát za optimálního času pryč

Obrázek uživatele Batole LIVE! Helena Anna + maminka Barbora Milena
Batole LIVE! He...

Přidávám se k Lucii, Helenka dudlík nemá a neměla. Jsou i jiné způsoby utišování dětí. Chtěla jsem se vyhnout situaci, kdy maminky rvou dudlíky 4letým dětem a ty z toho pak mají trauma, koušou si nehty, cucají prsty a nemohou bez dudlíku usnout. Bohužel takových vidím kolem víc než dost. Nemluvě o zkažených a křivých zubech. Chápu, že dudlík je rychlá pomoc při utišení dítěte, ale já jeho používání neuznávám. Stejně jako strašení čerty, bubáky atd. Mému bratranci odnesl "čert" dudlík ve 4letech a on pak po večerech plakal v postýlce "pane čerte, vraťte mi ho prosím, já si jenom podudám a zas vám ho dám" ze zlozvyku bylo trauma pro dítě a výčitky pro rodiče. Když už dítě dudlík má, ukončila bych jeho používání s nějakým mezníkem, ne smlouváním, výměnou či strašením.

Obrázek uživatele Batole LIVE! Eva + maminka Silvie
Batole LIVE! Ev...

Ahoj. Paní Lucie, tak to vám gratuluji, vy jste SUPERMATKA. Nevím kolik dětí přesně máte, ale obdivuji jak vy u své dcery na všechno přijdete. Já mám děti dvě a čert, aby se v nich vyznal. :-)
Má starší dcera, které je dnes devět let, měla dudlík na spaní do 2,5 let. Po návštěvě zubní lékařky, která ji vysvětlila, že ji dudlík udělá škaredé zoubky, sama dudlík vyhodila. Za to má mladší Evička dudlík odmítla a já musím říci, že toho někdy lituji. Ona se v noci často budí a já bych ocenila i takového pomocníka jakým je dudlík. A to se opravdu snažím přijít na příčinu!!! Dnes je jí 19 měsíců, a to že je bez dudlíku jí vůbec nebrání si strčit do pusy cokoliv :-D.
Takže milé maminky, pro které je dudlík pomocníkem, nenechte se nahlodat a věřte, že každé dítě dudlík jednou odloží.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mile maminky, pokud Vam chybi pravidelny kontakt s angličtinou a hledate způsob, jak skloubit materske povinnosti s udrzovanim jazyka, dovoluji si Vam nabidnout nasledujici: korespondencni kurz AJ. A ještě nez budu pokracovat, chci jen podotknout, ze jsem momentálně na materske s dcerou Natalkou a proto vim, ze pro mnohe maminky je nemozne odskocit si na prezencni hodinu mimo domov a se znepokojenim konstatují zhorseni svých jazykových dovednosti. Vyukou anglictiny se zivim- ucim na univerzite, hyckam si sve soukrome hodiny a prekladam. Momentálně také ucim maminky v materskem centru- kurz s hlidanim deti. Anglictinu tedy beru vazne a zalezi mi na tom nabizet kvalitu a mit spokojene studenty. K myslence korespondenčních kurzu mne privedly me studentky ze soukromych hodin, kterym zacala na materske anglictina chybet, obavaly se toho, ze veškeré usili, které do studia jazyka venovaly, prijde v nivec. Zacala jsem tedy uvazovat o alternativni vyuce, která by zaneprazdnenym maminkam prinesla kontakt s jazykem a dobry pocit, ze pro sebe něco udelaly, aniz by musely na hodiny dojizdet, zarizovat hlidani a stresovat se. Napln lekce je opravdu různorodá, vždy ji přizpůsobuji potřebám svých studentek. Tak napr. s jednou studentkou mame hodiny s frekvenci 1x tydne, poslu ji naskenovany clanek v anglictine k přečteni (ten dle prani pojednava o praci ci jinych tematech, nebo je výňatkem z nejake knihy- napr. 100 Promises to My Baby, ci je součásti pripravy na ruzne zkousky, apod.- vse zalezi na domluve), maminka si clanek sama precte, zopakuje slovicka, popripade vyhleda slovicka neznama a ja na zaklade daneho textu vytvořím prekladove cviceni- 20 vet (pro zopakovani slovicek a gramatiky), maminka vety prelozi, posle zpet a ja ji během par dni poslu preklad opraveny a chyby vysvetlene. Intermediate uroven je předpokladem k tomu, aby byly hodiny efektivni. Hodiny jsou udržovací a překlenovací, tedy dočasné- nemohou slouzit napořád jako nahrazka prezenčních hodin. Pokud mate zajem, ozvete se, veškeré další podrobnosti Vam rada dodam a také poslu ukázkovou hodinu, moc zdravim Jana: czechsunshine@yahoo.com.

Obrázek uživatele Nymphae
Nymphae

Milá Lucie,

u nás se dudlík zavedl například až v pěti měsících. Andulka ho jako malá vůbec nechtěla, ale hodně trpěla bolestmi bříška a já ji přeci nemohla mít celé dny a noci u prsou. Takže když jednou opravdu hodně plakala zkusila jsem jí dudlík znovu nabídnout, ozvala se děsná rána a v tom momentě mé drahé dítko pochopilo, že jí dudlík uleví. Nyní jí budou dva roky a jsme opět bez dudlíku. Nejdříve dudlík fungoval jako úleva a když začali růst zoubky, tak jako kousátko, klasické odmítala.
Chápu, že někdo se rozhodne svému dítěti dudlík nedat, ale odsuzovat za to ostatní rodiče, mi příjde trošku nadsazené.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dceři je dnes 17 měsíců a duldlík v životě neviděla, nekoupili jsme jej. Je pravda, že nemám dítě, které by často řvalo. Anebo je to tím, že se pokaždé snažím přijít na příčinu pláče a ne jen dítko co nejrychleji umlčet. Ale takové ty bezesné nemoci, horečky, či prořezávající se zuby jsme taky prožili. Jde to i bez dudlíku, i když je pravda, že když malou něco trápí, bolí, či je nemocná, potřebuje mou neustálou přítomnost a vyžaduje kojení mnohem častěji než obvykle, tzn. v případě horečnatého onemocnění několikrát za noc. Jsou ale věci v přístupu a péči o dítě, o kterých jsem se rozhodla předem, takže když je to potřeba, nechám malou vyset celou noc na prsu raději, než se uchylovat k pohodlným "řešením". Vždyť si mohu poobědě schrupnout s ní, až usne.

Docela pomáhá při kojení hlídat si nejenom stravu, tzn. žádné kafe, alkohol, léky, černý čaj, kyselé, pálivé, ani exotické jídlo, které by dítě dráždilo, ale i vlastní nervy a celkovou atmosféru doma, jelikož mimino vycítí jakékoliv napětí a reaguje na něj. Skvělé je vzít dítko okamžitě vyvětrat ven, když začíná "zlobit", ono se často jen docela obyčejně nudí.

Přeji všem pohodové děti a zdravím, Lucka.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milá Lucie, pokud máš dítko co nikdy neřvalo, neprobděla jsi celou noc u řvoucího rudého miminka tak si můžeš gratulovat. Dudlík vymyslel někdo kdo chtěl miminku ulevit od pláče a mamku nechat oddychnout. To že si batole strká do pusy všechno co kde najde nemá s používáním dudlíku nic společného, je to normální vývojová etapa každého zdravého dítěte, které zkoumá svět a nemá tak dokonalý hmat jako dospělí. Moje dcera řvala od porodu, nejsem zastáncem dudlíku který je v pusu 24hodin denně, ale když byla nakojená, přebalená, břicho evidentně nebolelo a ječela i když se chovala, natřásala a jezdila v kočáře a dudlík jí uklidnil a bylo ticho tak bys pochopila proč ho lidi stále používají. Nikdy nepoužívala lahvičku takže gumu v puse neznala z jídla. Když nebyl dudlík tak postačil malíček, zajímalo by mě ale jestli někdo vydrží narvat malíček dítě do pusy na dýl jak na deset minut.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milé maminky a tatínkové, nad názvem této diskuze jsem se potěšila, že si zde snad vyměňují zkušenosti rodiče, kteří se rozhodli děťátku dudlík nedat vůbec, ale vidím, že zvyk je železná košile.

Lze miminku nedávat dudlík do pusy vůbec a to tak, že jej jednoduše nepořídíte:) Dítě si nezvykne, tudíž nevyžaduje, nechybí mu. Potřeba sání je potřebou napít se mléka, ne žvýkat dudlík:) Navíc tím odpadá v batolecím věku velice nepříjemný zlozvyk cpát si vše do pusy k ochutnání...

Obrázek uživatele Kacka.hla
Kacka.hla

Ahoj,
tak jsme 5 dní bez dudlíku! :D Ustřihávání dudlíku a tak u nás nemůže platit. Syn totiž rád dudlík kouše, a že je dudlík nakousnutý mu nevadí :-) Minulý týden ráno vstal a podal mi dudlík na 2 půlky. Nebyl to sice jeho poslední dudlík, ale ty ostatní jsem nemohla najít. A tak jsem si řekla, že to zkusíme. Léčka šokem, dudlík je rozkousnutý, tak není. No, první asi 4 usínání byly šílené a i teď občas to není med, ale jen ta usínání. Musím se mu déle věnovat, aby se uklidnil. Ale noci probíhají stejně jako s dudlíkem. Takže paráda. Je mu 18M a kousek a dudlík už mu vracet nebudu.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

omlouvám se za pravopis :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj maminy, tak se s vámi také podělím o mou zkušenost. Synovi je 20 měsíců, od porodnice byl nespokojené a uřvané miminko, takže dudlík byl to jediné, co ho někdy pomohlo ztišit. Před dvema měsíci jsem se rozhodla, že je už veliký a s dudlíkem skončíme. I tak ho už měl stále jen na spaní. Zkusila jsem radu dle časopisu od jedné maminky a to, že na dudlíku uštřihnete malino špičku a pak každý den či po dvíce dnech (záleží na vás) odstřiháváte asi po milimetru vždy o další kousíček. Já začala tedy špičkou a najednou synek dudlík nechtěl, protože už to nebylo bez špičky ono, takže ho po mě házel a nechtěl. V noci se teda budil a brečel, protože ho hledal, ale když jsme mu ho zase nabídla, tak tenhle ,,narušený" dudlík nechtěl. To trvalo pár dní a pak byl i v noci celkem klid asi 14 dní (jen vnoci pobrekával), přes den bylo usínání i spaní bez problémů, ale probouzení bylo ze řevem a měl úplné záchvaty, to pak začalo i v noci, nebyl k uklidnění a domáhal se dudlíku. já byla z toho dost vystresovanaá, oba nevyspalí. zjistila jsem, že jsem těhotná, takže jsem dudlík synkovi zase vrátila. Mrzelo mě to, že byl tak dlouho (asi měsíc a půl) bez dudlíku a že ho zas bude mít, ale důležitější je klid a spánek a ten potřebujem oba. Takže te´d je malý zas spokojený a noční záchvaty řevu už přestaly :-) Ale jestli se na tu radu s ustřiháváním cítíte, tak to zkuste, třeba vám to vyjde. moje maminka odnaučovala bratra od dudlíku asi vë 14 měsících než jsem se měla narodit a prostě ho schovala, týdne řval, ale pak to bylo v pohodě. Tak uvdiítě, já to hrotit asi už nebudu a příští rok ho dáme čertovi.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj. Mám 15 měsíční dceru a jsme na tom stejně jako vy... Přes den se jí ho pokouším schovat a dávat jen v kritických situacích, ale spánek bez dudlíku si vůbec nedovedeme představit. Vůbec nevím jak to budeme dělat po nocích až dudlík zmizí...:(

Obrázek uživatele Kacka.hla
Kacka.hla

Ahoj. Ja jsem se bavila s jednou příbuznou, která má holčičku přes 2 roky a prý stále spí s dudlíkem. Chystá se teď na Vánoce říci dudlíka za stromeček nebo, že ho odnesl čert... Ale až teď když už komunikuje a vnímá. Mám syna skoro 18 měsíců a že bych dudlík jen párkrát schovala? To by neprošlo. Kolikrát se v noci vzbudí, že nemůže najít dudlík a řve jako když ho na nože berou. A tak budeme dudlat dál, dokud mu to půjde vysvětlit.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

zdravim,
my měly s malou dudlík asi 16mesíců a odnaučili jsme ho tím, že jsme je schovávali, aby je neviděla, párkrát je měla na noc ale teď jí je 18měs. a dudlíky nemá. Nesmí je vidět než sme je vyhodili tak na ně párkrát přišla a hned byly v puse a pak řev, tak jsme počkali až ho někde odloží a pak rychle pryč s ním. Měla jsem ale z dudlíku strach, protože ho měla už první den co jsme šli z porodnice. Nesmí si na něj prostě vzpomenout. Oddudlíkování zdar.

Obrázek uživatele Kajka
Kajka

moje dcera ma dvacet mesicu a dudlik stale pochtiva.sice jen na noc, ale i tak bych se chtela pokusit ji ho nadobro vzit bojim se hlavne kvuli zoubkum......radu taky privitam

Obrázek uživatele pajpsa
pajpsa

Zdravím, jsme na tom stejně - dudláme před spaním a hlavně v noci, ale věřím, že když nevyžaduje dudlík přes den bude odvykání jednodužší než-li u dětí co jsou zvyklé dudlat i během dne:) !!!!!

Obrázek uživatele sarka13
sarka13

Já zatim taky nevím jak ho odnaučím,malej je taky zvyklej na dudlik hlavně když usína ,někdy spí bez dudliku a někdy naopak řve když mu vypadne.Ale přes den ho moc nechce jenom někdy asi podle nálády nevím.Tak uvídíme postupem času.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené