Dětské chůvičky jsou k nezaplacení

Miminko je už na cestě a vám se honí hlavou představy, jak mít co největší jistotu, že bude stále v pořádku? Pomohou vám i šikovné dětské chůvičky. Není ale chůvička jako chůvička. Jak se v nich vyznat?

Chůvičky se dělí podle typu do více kategorií:

Analogové chůvičky jsou vhodné především do méně obydlených míst, jako jsou vesnice, popř. okraje měst, protože jim v provozu nebrání stromy (pracují většinou na nižších frekvencích) a mají malý počet přenosových kanálů. Tím se zásadně liší od chůviček digitálních.

Digitální chůvičky jsou lépe chráněny proti rušení ostatními přístroji (například jinými chůvičkami, jste-li v prostředí, kde je více takto sledovaných dětí). Dají se rozdělit do dvou podskupin:

  •  chůvičky do měst a hustě osídlených oblastí
  •  chůvičky s vibračním upozorněním vhodné například pro hluchoněmé rodiče.

Videochůvičky

Dosah videochůviček je nesrovnatelně menší než u klasických zvukových chůviček! Jsou proto vhodné spíše do menších bytů, anebo, najdete-li dobré umístění, i do dvoupodlažních rodinných domů. Ve srovnání s jinými typy jsou náchylnější k rušení např. od mikrovlnek, wifi.

Všechny videochůvičky přenášejí obraz v pásmu 2,4 GHz, což znamená, že v přenosu budou vadit stromy a zdi – jsou tedy vhodné spíš ke stálé instalaci do pokojíčků a tam, kde je mezi přístroji přímá viditelnost.

Některé moderní videochůvičky mají oddělený přenos zvuku na jiné frekvenci. Takové videochůvičky pak zastanou i funkci klasických zvukových chůviček.

Jaký je rozdíl mezi videochůvičkou a monitorovacím systémem?

Nenechte se při nákupu zmýlit, protože monitorovací systémy nemají funkce jako je indikace hluku, přenos aktivovaný hlukem atd. Před nákupem si vše pročtěte a rozmyslete.

Všechny chůvičky jsou složeny ze dvou základních jednotek:

Rodičovská jednotka – je to ona část přístroje, kterou mají rodiče u sebe. Z této jednotky budete poslouchat miminko nebo třeba sledovat teplotu vzduchu v místnosti u miminka… K miminku nemůžete vyslat žádný signál.

Dětská jednotka – přístroj, který bude u miminka. Obsahuje citlivý mikrofon, který má za úkol snímat zvuky. Některé chůvičky umějí měřit také teplotu, vlhkost nebo monitorovat dech miminka.

Monitory dechu neboli snímače pohybu

Snímač pohybu je speciální elektronická chůva (většinou nesprávně nazývaná „monitor dechu“), slouží ke snímání pohybů miminka v postýlce. Jakmile snímač nezachytí žádný pohyb, signalizuje alarm.

Dnes tyto snímače pohybu (monitory dechu) používají snad všechny porodnice a také většina maminek. Díky těmto přístrojům se již podařilo zachránit mnoho miminek, které by jinak postihl syndrom náhlého úmrtí.

Snímače pohybu (monitory dechu) je dobré používat společně se zvukovou chůvičkou. Kdyby totiž náhodou došlo k zástavě dechu, snímač pohybu (monitor dechu) spustí poplach. Může se ale stát, že tento poplach neuslyšíte, protože budete zrovna chvíli venku nebo více vzdáleni. Když budete mít i zvukovou chůvičku, máte jistotu, že se k vám zvuk donese.

Existují i přístroje, které kombinují funkci zvukové chůvičky a monitoru dechu v jednom.

PMR vysílačky s funkcí chůviček

Potřebujete chůvičku s maximálním dosahem? Pak si pořiďte vysílačku neboli občanskou radiostanici.

Dosah signálu vysílačky je podle typu 3 až 10 kilometrů. Je však ovlivněn okolním prostředím. V zastavěné oblasti nebo v kopcovitém terénu může být dosah výrazně omezen a nemusí překročit 500 m. Za ideálních podmínek, může být dosah těchto vysílaček přes 10 km.

Stanice lze používat v celé Evropské unii, v USA však ne. Vysílačka PMR (Personal Mobile Radio) pracuje v pásmu 446,00625 až 446,1 MHz.

Tyto vysílačky mají nevýhodu v tom, že je lze jednoduše odposlouchávat a pracují s poměrně velkým vyzářeným výkonem. Proto je lépe vysílací (dětskou) jednotku umísťovat dále od miminka, popř. použít handsfree nebo externí mikrofon.

Doporučení:

  •  Vyhýbejte se výrobkům s kovovými anténami u dětských jednotek, protože to není bezpečné.
  •  Dosah chůvičky – číslo, které uvádí výrobce, platí za ideálních podmínek bez překážek. Za normálních okolností bude platit číslo asi třikrát menší.

Zdroje: www.detske-chuvicky.cz, www.nunynek.cz, www.wikipedie.cz, www.radiostanice-vysilacky.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist