Mýty a pověry o těhotenství

Jste těhotná a ze všech stran se na vás sypou „moudré“ rady, co musíte, nesmíte, co se vám určitě narodí? Nedejte se.
foto: Profimedia

Většinu zaručených „babských“ rad můžete s klidným srdcem hodit za hlavu. Anebo se jimi pojďte spolu s námi pobavit a nadobro se s nimi tak vypořádat.

Nesmíte v těhotenství zvedat ruce nad hlavu (věšet prádlo nebo záclony ani tancovat), protože by se dítěti mohla omotat pupeční šňůra kolem krku.

To je opravdu pouze lidová pověra. Podobné pupečníkové komplikace závisejí zejména na délce pupečníku a pohyblivosti plodu, omotání pupečníku kolem částí těla plodu je věc náhody.

Špičaté břicho - bude to kluk, kulaté břicho – bude to holka.

Často to možná platí, ale těžko na to spoléhat. Tvar břicha záleží zejména na poloze plodu v děloze, dále u vícerodiček bývá děloha více vyklenuta dopředu, jakoby „spadlá“ níže, což také ovlivní tvar břicha. Pohlaví plodu tvar dělohy neovlivní.

Pokud nemůžete otěhotnět, obejměte těhotnou ženu, třeba vás „nakazí“.

Psychika někdy dělá skutečně hodně. V tomto případě lze jen konstatovat: „Věř a víra tvá tě uzdraví…“

Když bude těhotnou ženu honit mlsná, ale vytoužené jídlo si nedopřeje, bude mít miminko mateřské znaménko ve tvaru zapřené potraviny.

Roztomilý nesmysl.

Kočky kradou dětem dech.

Pověra zřejmě vychází z představy, že kočky mají rády mléko, tedy i mateřské a mohly by ho chtít pít z úst miminka.

Kluci mamince přidávají krásu, holčičky si ji berou pro sebe.

Jak všichni dobře víme, nejedna maminka vykvetlá těhotenstvím do krásy porodila holčičku. Pravděpodobně opravdu mýtus, některé mamince hormonální změny v graviditě svědčí, jiné ne. Záleží i na tom, jak moc těhotná přibere na váze – tuk či otoky

Nekupovat kočárek ani výbavičku před porodem, jen tu nejnutnější. Jinak to přinese dítěti smůlu.

Tak se v dobách minulých zřejmě vysvětlovalo nevysvětlitelné a je to pověra.

Když bude maminka nosit celé těhotenství modrou, bude mít kluka, když růžovou, bude mít holku…

Přání otcem myšlenky. Dřív se asi nevědělo, že pohlaví je tou dobou dávno dáno.

Čtěte také:

Další „zaručené“ rady:

Těhulce je pořád špatně od žaludku? Je to jisté, bude mít holčičku. Nebo má snad pořád chuť na sladké? Bude to kluk jak buk!

Za nevolnosti mohou pravděpodobně hormonální změny, ne však pohlaví plodu. Kdo jí sladké, je obézní a kdo je obézní, má vyšší riziko cukrovky. A kdo má cukrovku v těhotenství, obzvláště nedostatečně léčenou, má riziko „nezdravě“ velkého plodu. Kluk či holčička je pak „jako buk“.

Přenáší snad mamina po termínu porodu? No jistě, děvčátko „se strojí“.

Pro délku těhotenství není rozhodující pohlaví dítěte.

Pálí maminku žáha? Miminko bude mít spoustu vlásků!

Žáha pálí mnoho těhotných, je to způsobeno jednak tím, že se vlivem hormonů mírně uvolní jícnový svěrač a jednak tím, že velká děloha svým tlakem snižuje kapacitu žaludku.

Chcete rychle porodit? Jezte hodně ostrého jídla.

Ostré jídlo porod nevyvolá, navíc ho asi většina těhotných nebude snášet nejlépe. Snad pokud by to těhotná opravdu s ostrým jídlem přehnala a způsobila si např. zánět žaludku, pak by se takto oslabené tělo mohlo snažit zbavit se přebytečné zátěže, tedy gravidity a „spustit“ porod. V podstatě zbytečné teoretizování…

Podle některých pověr by budoucí maminka neměla nic dělat, nikam chodit, moc se pohybovat, jen sedět, ležet a jíst, vždyť přece krmí dva!

A pak z ní bude přejedená, obtloustlá a možná i opuštěná, ženská… I v těhotenství je dobré dodržovat obecná pravidla zdravého životního stylu. Váhový přírůstek v graviditě by se měl pohybovat okolo 12 kg. Přiměřená pohybová aktivita je žádoucí pro celkovou kondici těhotné, není-li těhotenství rizikové, není třeba se bránit běžné denní aktivitě. Je vhodné navštěvovat např. i cvičení a plavání pro těhotné.

Rady na zvážení

Že jsem těhotná, řeknu až po třetím měsíci, jinak bych těhotenství mohla zakřiknout.

Nic nezakřiknete, ale záleží jen na vás, kdy radostnou novinu oznámíte světu. Každá fáze těhotenství má svá rizika. V prvním trimestru je samozřejmě z mnoha důvodů určité riziko potratu, záleží na každé ženě, zda chce eventuální zklamání prožívat se širokým okolím nebo zda jen se svým partnerem či hrstkou nejbližších.

Lepší porodit v sedmém měsíci než v osmém.

Čím blíže nastane porod k vypočítanému termínu dle poslední menstruace či ultrazvuku, tím je samozřejmě plod zralejší a lépe snáší poporodní adaptaci. Ideální je, narodí-li se miminko po 37. týdnu gravidity.

Šestinedělka nesmí vycházet z domu.

Z domu vycházet může. Tato pověra asi vznikla z obavy před infekcí. Obzvláště v době, kdy ještě neexistovala antibiotika, byla zánětlivá komplikace pro šestinedělku často fatální.

No řekněte samy, stát se může leccos, ale proč se stresovat víc, než je nutné? Vždyť těhotenství a porod jsou přirozené děje, které by měla provázet spíš než strach a pověry dobrá nálada.

Pokud vás skutečně něco trápí nebo máte zkrátka brouka v hlavě, poraďte se svou porodní asistentkou nebo lékařem.


Zdroje: www.babyweb.cz, www.klinikazdravi.cz, Radiožurnál, Uzlíček

Komentáře k článku
Počet komentářů: 14
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj holk, prosím kde sezenu ty předporoní kurzy na stahnutí? Děkuji

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahojky já jsem určitě pro předporodní kurzy ve všem čím jsem si nebyla jístá, tak jsem právě dostala odpověď na nich a já jsem podstoupila předporodní kurz formou videí, které jsem si zakoupila na internetu online .

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj já jsem dostala od kamarády výborné doporučení na skvělý předporodní kurz formou videí, které si člověk zakoupí na stránkách porodbezobav!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahojky já již mám za sebou předporodní kurz formou videí, kde jsem si vším prošla a byla jsem moc překvapena, až jak jsou videa propracována. Jsem moc ráda, že už vím, co mě čeká v porodnici,co pak může i nastat po porodu jak v našem partnerství, tak ve všem okolo a hlavně jsem si byla jistější a klidnější, za což vděčím hlavně Marice. A plus to mi i na kurz přispěla pojišťovna, není nic dokonalejšího.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

nazdárek, začala jsem uvažovat, že bych měla také podstoupit předporodní kurz, co si o tom myslíte? Je to dobrý nápad nebo ne? 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj spoustu maminek píše, že jim rodiče a tchýně pomahají, bohužel mě nemá kdo pomoci, vůbec nevím, co mě čeká v porodnici a co po porodu. Slyšela jsem i o nějakých kurzech v nemocnici, jste s němi spokojeni? A stačili ?Pak jsem i někde četla o Porodu bez obav, co to je?

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den uvažuji nad předporodním kurzem a zajímali by mě vaše názory a zkušenosti? Slyšela jsem nedávno o nějakém kurzu formou videí, víte někdo, co přesně myslím?

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahojky proplácí pojšťovna a buď jako cvičen nebo jako kurz záleží, co vaaše pojišťovna uzná. Polde mě tento kurz je opravdu dokonalej a stojí za to! Já jsem se do toho zamilovala a i při druhém těhotenství jsem se vracela k videu, kde jsem si znovu všechno obnovila. Díky těmto kurzům jsem daleko klidnější!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj objevila jsem stránky www.prodbezobav.cz a moc by ma zajímali vaše zkušenosti. Já jsem se tam zatím nepříhlásila, ale pouze jsem si jen pustila video a velice mě zaujalo, jak to je s tím placením? Proplácí to i pojišťovna? A jak to funguje? Jsem ve třetím měsíci těhotenství a obávám se toho, abych všechno zvládla.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nazdárek tak má úspěšně porod za sebou a to bez věších komplikací, za což jsem moc ráda,  vše jsem zvládla, díky www.porodbezobav.cz !

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahojky právě jsem se rozhodla, že podstoupím předporodní kurz, jelikož bych moc ráda, co nejvíce připravená, kde by jste mi doporučovali podstoupit předporodní kurz? 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj jéé kruz s Majkou je skvělý, ona i přes ty videa je kouzelná, dodala mi spoustu odvahy a do porodnice jsem se už tak nebála.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

dobrý den, měla jsem strašné křeče v těhotensví a necítila jsem se vůbec dobře, doku jsem nezačala užíva vodu redukovanou vodíkem, co mi sám specialisa, ke kterému jsme chodili doporučil, já jsem z toho nebyla moc nadšená, ovšem po týdnu úžívání třikrát denně jsem se cítila lépe a lépe.

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

ahoj mohl by jse mi někdo něco říci bližšího k www.porodbezobav.cz ? Velice mě to zaujalo a určitě by to moc ráda podstoupila má těhotná sestra.

 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené