Proč těhotné ženy omdlévají?

Některé těhotné ženy mívají v těhotenství problémy se slabostí a omdléváním. Ty jsou způsobeny nízkým krevním tlakem a nedostatečným zásobením mozku krví. Mohou ženu potkat v jakékoliv fázi těhotenství.
foto: Profimedia

Během těhotenství se rozšiřuje krevní řečiště, stoupá minutový objem a stoupá srdeční frekvence, což má za následek pokles krevního tlaku, hlavně diastolického. Každý je na změnu tlaku jinak citlivý a proto změny, které u někoho mohou vyvolat omdlení, nemusí jiná těhotná vůbec zaznamenat. (Normální hodnota tlaku je 120-130/80-85 torrů). 

Hypotenze neboli nízký tlak má za následek motání hlavy, černo před očima, mžitky, nevolnost či omdlení. Mdloby přicházejí při delším stání, ve vydýchané místnosti nebo při rychlém vstávání.

Je omdlévání v těhotenství nebezpečné?

Omdlévání v těhotenství by se dalo obecně zařadit k těhotenským neduhům. Je to další fyziologický aspekt, se kterým se těhotné ženy musí poprat. Omdlévání není pro matku ani plod nebezpečné, pokud nejste v bezvědomí po delší dobu (nedostatečné zásobení mozku krví) nebo nebyl pád na zem silný (při větším pádu hrozí potracení plodu).

Jak omdlévání předejít?

Důležité je dostatečně pít. Jako prevence také pomůže dostatek pohybu a spánku. Nevstávejte rychle, z nižší polohy se zvedejte vždy pomalu a postupně, nestůjte dlouho na jednom místě, vyhýbejte se vydýchaným malým místnostem. V horkých dnech se doporučuje pobyt ve stínu. Také aktivity na lačno vedou k mdlobám, „hladový“ organismus je totiž o hodně slabší.

Čtěte také:

Co dělat, když cítím, že omdlím?

Jakmile se vám před očima začnou dělat mžitky, hučet v uších či dělat nevolno či „slabo“, okamžitě si sedněte, nejlépe na bobek. Když se váš stav neupraví a všechny příznaky omdlení budou přetrvávat, lehněte si a zvedněte nohy nad úroveň hlavy. Tím se hlava prokrví.

Jste-li venku, nestyďte se poprosit o pomoc kolemjdoucí. Cítíte-li, že omdlíte, určitě buďte raději vsedě. Nepodceňujte situaci. Pád může ohrozit vás i miminko.

Když omdlévání a slabosti přetrvávají, vyhledejte lékaře. Ten zjistí, nemají-li vaše problémy jiný původ než nízký tlak.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele vercaonline
vercaonline

Přesně tak...v těhotenství sem omdlévala první čtyři měsíce, kdy jsem i dost zvracela.Každé ráno,když sem jela 15 minut do práce busem,tak sem musela vystupovat, protože sem cítila, že omdlím.Díky narvanému busu a vydýchanému. Můžu ale říct,že lidi to nikdy nezajímalo, párkrát se mi totiž stalo,že sem se sesunula k zemi,ale furt sem to ještě zvládala.Naštěstí.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené