35 nejčastějších příznaků těhotenství

Bolavá prsa, špinění, únava a podivné chutě – jen některé z běžných příznaků těhotenství, které můžete pozorovat dokonce již v pouhých 2–3 týdnech gravidity. A jaké jsou ty další?

konecne_tehotna-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Některé příznaky těhotenství jsou dobře známé, jiné velkým překvapením a další se „schovávají“ za obtíže spojené s menstruací. Ať tak či tak, některými z následujících změn vám může vaše tělo dávat najevo, že ve vás roste nový život.

1. Citlivé bradavky, bolavá a těžká prsa

Změny týkající se prsů bývají prvním příznakem, kterého si žena všimne. Že se „něco děje“ může zaregistrovat velmi brzy, již ve 2.–3. týdnu těhotenství.

Prsa začnou bolet, máte pocit, že nějak ztěžkla, svědí a jsou na nich více viditelné žilky. Bolet a svědit mohou i samotné bradavky, jsou citlivé, více hrbolaté a mohou vypadat tmavší.

2. Opožděná nebo žádná menstruace

Pokud se vám zpozdila menstruace, ještě to samozřejmě neznamená, že jste těhotná. Obzvlášť v případě, je-li u vás nepravidelná menstruace obvyklá.

Proto byste měla vysledovat, zda vaše tělo na těhotenství neupozorňuje dalšími změnami. Na druhou stranu je absence menstruace obvykle jasným (i když ne prvním) příznakem těhotenství.

3. Nevolnost

Ranní nevolnost ukazuje na těhotenství přibližně u 80 % žen, z toho 50 % žen zvrací. Nevolnost můžete začít cítit již od dvou týdnů těhotenství (kvůli hormonálním změnám).

Nevolností nemusíte nutně trpět ráno a v dopoledních hodinách, objevovat se může odpoledne, večer i v noci. Více o nevolnosti v těhotenství si přečtěte v článku: Zvracení a nevolnosti: Proč těhotné trpí?

4. Píchání v břiše (křeče)

I nepříjemné pocity v břiše, bolest, píchání, křeče mohou být příznakem těhotenství. Jak děloha mění tvar, začínají se vazy natahovat a to způsobuje zmiňované potíže.

5. Špinění nebo krvácení

Že jste těhotná, může prozradit i špinění nebo krvácení. Není to nic neobvyklého – děje se to přibližně ve 20 % těhotenství.

6. Nadýmání

Pocit plného nafouklého břicha je kvůli hormonálním změnám dalším znakem gravidity.

7. Časté močení

Jeden z nejčastějších příznaků těhotenství, na který si budete muset zvyknout, protože vás neopustí po několik následujících měsíců.

8. Říhání a plynatost

Není to tak úsměvné, jak to vypadá. Bolestivě nafouklé břicho a pocit plnosti v žaludku nebo tlak pod žebry není nic příjemného a děje se to i v časné fázi těhotenství.

9. Zácpa

Vždycky jste se vyprazdňovala pravidelně a najednou vzala pravidelnost za své? Další příznak těhotenství, který je důsledkem hormonálních změn. Zde si přečtěte jak na zácpu v těhotenství.

10. Průjem

Pokud vás nezačala „trápit“ zácpa, může to být pro změnu průjem. Sice se může objevit v jakékoli fázi těhotenství, ale u spousty těhotných se tak děje právě na začátku.

11. Změna hlenu děložního hrdla

Některé ženy také pozorují změny hlenu vylučovaného z děložního hrdla – je ho více, než je obvyklé. Ve velmi raném stadiu těhotenství je hlen řídký a kluzký a poté v důsledku zvýšení hormonu progesteronu zhoustne. Hlen má obvykle světlou barvu, objevit se ale může i hnědavý výtok, což je také v pořádku. Pokud však máte obavy, poraďte se se svým gynekologem.

12. Kovová pachuť v ústech

Jeden z nejvíce neočekávaných příznaků těhotenství je kyselá nebo kovová pachuť v ústech. Opět za to může hormon progesteron.

13. Nadbytek slin

Další neobvyklý příznak – cítíte, že máte v ústech větší množství slin nebo si všimnete, že si ve spánku tak trochu slintáte na polštář.

14. Sucho v ústech

Nebo právě naopak. Máte sucho v ústech, možná si uvědomíte, že jste žíznivá více než obvykle. Sucho v ústech v těhotenství může být i známkou gestačního diabetu.

15. Krvácení dásní

Ne vždy, když vám krvácí dásně to znamená, že jste těhotná, občas se to při čištění zubů může objevit. Ale pokud je to v neobvyklé míře a navíc si uvědomujete i další změny, může to znamenat, že jste opravdu těhotná.

16. Únava

Únava, vyčerpanost a ospalost jsou velmi častými příznaky těhotenství.

17. Nespavost

Nejde to sice moc dohromady, ale i když jste vyčerpaná, najednou přichází nespavost. Další indicie, která prozrazuje, že jste těhotná.

18. Živé sny

Když už se vám konečně povede usnout, máte velice živé a někdy dost podivné sny. O snech v těhotenství by mohla vyprávět nejedna nastávající maminka.

19. Bolesti zad

Na bolest zad, zejména v dolní části, si stěžuje spousta těhotných. Bolesti, které se objevují již v rané fázi těhotenství, jsou způsobeny hormony, které uvolňují vazy a tkáně.

Čtěte také:

20. Bolesti hlavy

Bolesti hlavy se mohou objevit kdykoliv v těhotenství, ale u některých žen bývají právě jedním z příznaků na úplném začátku.

21. Bolesti kyčlí a nohou

Nejen bolesti hlavy a zad mohou prozradit vaše těhotenství. V důsledku hormonálních změn to mohou být i bolesti kyčlí a nohou.

22. Křeče v nohou

Častým příznakem těhotenství (uvádí ho okolo 30 % žen) jsou i křeče v nohách. Sice nejsou tak silné jako v pozdějších fázích těhotenství, ale jsou.

23. Citlivost na pachy

Zvýšenou citlivostí na pachy trpí mnoho těhotných. Takže, jestli vám najednou úplně nevoní dosud oblíbená kolínská vašeho partnera nebo vaše oblíbené jídlo, může to znamenat, že jste prostě těhotná.

24. Ucpaný nos

Ucpaný nos bez zjevné příčiny? Další z příznaků těhotenství.

25. Rýma

Stejně tak, když vám teče z nosu, ale nejste nachlazená. Prostě vám jen tak teče z nosu.

26. Krvácení z nosu

Možná vás to vyleká, ale i krvácení z nosu patří k častým příznakům těhotenství.

27. Pálení žáhy

Pálení žáhy sužuje nejednu těhulku, ale pokud těhotná nejste a najednou se objeví, může to znamenat, že jste právě řady těhotných rozšířila.

28. Nechutenství

Na nic nemáte chuť, dokonce i hlad je menší než obvykle a navíc máte žaludek jako na vodě. To je v počátcích těhotenství normální.

29. Hlad a zvláštní chutě

A pak jsou tady ženy, které v začátcích těhotenství začnou trpět doslova vlčím hladem a jejich chutě jsou hodně „divoké“.

30. Skvrny a akné

Jestli se na vaší jinak bezproblémové pleti objeví nevzhledné pupínky a skvrnky, měla byste zbystřit. V důsledku hormonálních změn na začátku těhotenství nejsou kožní problémy ničím neobvyklým.

31. Vymizení skvrn a akné

A nebo naopak. Pokud vás i v dospělosti trápí akné a najednou máte pleť jako miminko, může to znamenat, že to vaše je na cestě.

32. Návaly horka

I když to obvykle bývá připisováno menopauze, může to být také příznakem těhotenství.

33. Závratě

Neobvyklé v časné fázi těhotenství (většinou se objevují v druhém a třetím trimestru), ale jsou i ženy, u kterých se závratě objevují právě na začátku těhotenství. Více si přečtěte v článku: Proč těhotné ženy omdlévají?

34. Náladovost (přecitlivělost)

Rozbrečí vás i úplně obyčejné věci? Reagujete přecitlivěle na něco, co by vás jindy nechávalo ledově klidnou? Nálady měníte jako na běžícím pásu a jste nevrlá? Pro čerstvou těhulku naprosto normální stav, za který může „děkovat“ těhotenským hormonům estrogenu a progesteronu.

35. „Cítím se jinak“

A nakonec příznak specifický, nevysvětlitelný. Prostě se cítíte jinak, jste jiná… Je to vaše intuice, kdo vám napovídá, že pod srdcem nosíte nového človíčka…

28.3.2023 4:44 | autor: Petra Frajová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s gynekology.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist