7 výjimečných věcí, které se dějí ve vašem těle pouze v těhotenství

V těle nastávající maminky se odehrává spousta změn. Některé z nich si však vůbec neuvědomujeme a přitom jsou tak jedinečné, tak pozoruhodné…

1. Ve vašem těle se vytvoří nový orgán

V těhotenství se ve vašem těle zrodí zcela nový orgán, a to jen kvůli vašemu miminku. Je to placenta, která vaše miminko v bříšku zásobuje kyslíkem a potřebnými živinami. „Narodí“ se spolu s vaším miminkem a poté svůj význam ztrácí. Některé maminky však pozornost placentě věnují i po porodu, protože má léčivé účinky a obsahuje spoustu vzácných živin – placentu po porodu uchovávají pro případné pozdější využití (některé ji konzumují, jiné placentu „zasadí“).

2. Zvětší se vám děloha

Aby se děloha dokonale přizpůsobila vašemu rostoucímu miminku, musí projít velkou změnou. Z původních 70 g se zvětší na neuvěřitelných 1100 g! Do původního stavu se vrátí po porodu.

3. Máte více krve

Celkový objem krve se v období těhotenství zvýší asi o 40 % – vaším tělem tak cirkuluje větší množství krve než při normálním stavu před otěhotněním. Zvětší se i vaše srdce (asi o 12 %), aby více krve zvládlo pumpovat.

4. Zvětšují se vám prsa

Pro spoustu nastávajících maminek velmi příjemné zjištění. I když pochopitelně, některé těhulce se prsa zvětší více, u jiné nemusí být zvětšení zase tak výrazné. V každém případě je potřeba v těhotenství o prsa náležitě pečovat – vyhnete se nevzhledným trhlinkám (striím). Samozřejmostí by mělo být pravidelné natírání prsou a také kvalitní pohodlná podprsenka, která vaše citlivá prsa nebude nijak utlačovat a dostatečně je podpoří.

5. Sexuální prožitek je mnohem intenzivnější

Větší prokrvení vašeho těla a zvýšená produkce hormonů se velmi příjemné odráží i v intimním životě – nastávající maminky vnímají sex mnohem intenzivněji, některé v těhotenství dosahují snadněji a častěji orgasmu. Pokud tedy vaše těhotenství probíhá bez problémů, není rizikové, není důvod si sexuální hrátky odpírat.

Čtěte také:

6. Cítíte pohyby svého děťátka předtím, než se narodí

Toto je zkrátka úžasný a nenapodobitelný zážitek – cítit ještě před narozením, jak se vaše miminko uvnitř vás hýbe. Užíváte si počáteční jemné šimrání, první nesmělé pohyby svého miminka a žádná nastávající maminka by neměnila ani tehdy, když jí ve vyšším stadiu těhotenství její malý poklad uštědří bolestivé kopance do žeber. Všechno je to naprosto jedinečné. Kopání miminka a vaše odpověď ve formě pohlazení bříška je první komunikací mezi vámi.

7. Celá záříte

Ne nadarmo se říká, že těhotné ženy celé doslova září. Za zářivou krásou těhulek stojí právě zvýšené prokrvení a hormonální změny. Spousta těhulek si pochvaluje jasnější a jemnější pleť, kvalitnější jsou i jejich vlasy. Pokud vám tedy lidé okolo vás říkají, že jste zkrásněla a celá tak nějak záříte, věřte jim. Těhotná žena je totiž opravdu nádherná.

9.5.2018 4:52 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist