Snadné otěhotnění, hladký průběh těhotenství i šestinedělí? Připravte své tělo včas

Plánujete miminko? Potom byste své tělo měla připravit na fyziologické i psychické změny, kterými projde během všech tří fází těhotenství – početí, těhotenství samotné a šestinedělí. Správná příprava a péče v každé této fázi kladně ovlivní nejen zdraví a celkovou spokojenost miminka, ale také maminky.

První fáze: Otěhotnění

Každá žena, která se rozhodne pro početí, by se měla v dostatečném předstihu zaměřit na úpravu svého životního stylu a životosprávy. Právě tento faktor nejvíce ovlivňuje úspěšnost početí a následné zdraví dítěte i maminky.

Zohlednit by se měla i případná nadváha ženy, neboť jejím vlivem může žena hůře snášet nadcházející fyziologické změny těla.

Důležitá je při plánování početí především detoxikace těla. Žena by se měla vyhnout kouření a rovněž pobytu v místech, kde je vystavena pasivnímu vdechování cigaretového kouře. Kouření totiž snižuje šanci na otěhotnění a navíc hrozí porucha prokrvení placenty, děťátko nemá dostatek kyslíku a zvyšuje se tak riziko samovolného potratu. Stejné omezení platí i pro konzumaci alkoholu. I jeho malé množství může snížit kvalitu vajíček.

Pohlídat by si žena, plánující otěhotnění, měla svůj jídelníček. Nevhodné jsou některé nápoje, například káva či kolové nápoje. Snižují totiž hladinu hormonu prolaktinu, který podporuje vývoj mléčné žlázy.

Rovněž některé léky (na bázi ibuprofenu) nejsou v tomto případě vhodné. Brání ovulaci a mohou narušit vývoj sliznice dělohy a tím pádem uhnízdění embrya.

Dále by se žena měla vyhnout stresu a dlouhodobé psychické zátěži, které vedou ke zdravotním obtížím a početí rovněž komplikují.

Doporučováno je užívání kyseliny listové (nejméně tři měsíce předem v množství 0,4 – 0,6 mg).

Jak jsme na tom s porodností? 

V loňském roce naše porodnictví zaznamenalo příjemný zlom v doposud negativním trendu snižujícího se počtu narozených dětí. Méně miminek se začalo rodit od roku 2009, nejméně to potom bylo v roce 2013 (106 751 dětí). Podle statistik se ale v loňském roce narodilo 109 900 dětí, což je nejvíce za posledních 5 let. Pokud jde o průměrný věk rodičky, ten se i nadále zvyšuje. V roce 1989 byl průměrný věk 22,5 let, v loňském roce to bylo již 29,9 let. Nejvíce dětí porodily ženy ve věku 29 – 31 let.

Druhá fáze: Těhotenství

Název „jiný stav“ je skutečně opodstatněný. Během této fáze prochází tělo ženy značnými změnami, a to jak uvnitř, tak i pohledově. Uvnitř „těhotného“ těla dochází ke změnám v procesech látkové výměny a mění se i stavba a funkce vnitřních orgánů. Hladké svalstvo se uvolňuje, tkáně narůstají a dochází k jejich změkčení. Tělo těhotné ženy ve větší míře zadržuje tekutiny a ustává ovulace.

Srdce těhotné ženy se zvětší zhruba o 12 %, rychleji pulzuje a je schopné vyprodukovat více okysličené krve (až o 40 %), která je potřeba pro zásobování maminky i dítěte. Změnou prochází i ledviny, kterými nyní protéká větší množství krve, intenzivněji začíná pracovat vylučovací systém.

Kvůli změnám v trávicím ústrojí těhotná pociťuje i zvýšený pocit hladu, tělo si žádá větší přísun energie a vitamínů. Nastávající maminky také často, zejména na začátku těhotenství, trpí nevolností a zvracením. Ve vyšším stupni těhotenství, kdy dochází k posunutí vnitřních orgánů, je zase občas trápí pálení žáhy.

Těhotná žena se také potýká s hormonálními změnami, jejichž důsledkem jsou výkyvy a změny nálad.

Objevují se i potíže se zrakem v podobě otékání oční čočky a rohovky, těhotná registruje rozostřené vidění.

Největší změnou však prochází děloha. Zvětší se a její hmotnost vzroste z původních 70 gramů na více než 1 kilogram.

Na první pohled viditelnou změnou prochází prsa. Zvětšují se (vlivem hormonu estrogenu se připravují na tvorbu mateřského mléka), zvýrazňuje se pigmentace bradavek. Dochází k nárůstu tělesné hmotnosti (8 – 12 kg) a kvůli tomu se začínají objevovat strie, strašák všech těhotných žen. Vytvářet se mohou na břiše, na stehnech, hýždích i prsou.

Jelikož v době těhotenství tělo ženy prochází opravdu extrémně velkými změnami, je správná péče o něj skutečně nezbytná. Jen zdravé tělo matky zajistí děťátku ty nejlepší podmínky pro zdravý vývoj v děloze a pozitivně ovlivní i jeho zdraví po narození.

Samozřejmostí by opět mělo být dodržování vhodné životosprávy. Doporučován je zvýšený příjem kyseliny listové, a to v množství 0,8 mg denně (především v prvním trimestru). Po doplňcích stravy by těhotná měla sáhnout v případě, pokud jí to doporučí lékař. Při normálním bezproblémovém průběhu těhotenství si nastávající maminka vystačí s vyváženou stravou.

Tabu by mělo být kouření, alkohol a jiné návykové látky, které můžou významně poškodit růst a zdraví miminka. Žena by se měla vyvarovat i volně dostupných léků, veškeré užívání by měla konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Některé látky v lécích obsažené mohou především na začátku těhotenství (do 8. týdne) poškodit srdíčko, plíce a mozek děťátka.

S rozmyslem by měla nastávající maminka přistupovat i ke sportování. Aktivní, silové a dynamické sportovní činnosti vhodné nejsou, naproti tomu ideální volbou jsou kurzy cvičení pro těhotné, plavání, jóga a procházky.

Čtěte také:

Třetí fáze: Šestinedělí

Jakmile žena porodí, její tělo se začíná vracet do stavu, ve kterém se nacházelo před otěhotněním. I tentokrát ale prochází fyziologickými změnami, které pro ni znamenají značnou zátěž. Bezprostředně po porodu se začíná hojit hráz a pochva. Do původního stavu se vrací také děloha, která se zmenšuje a zpevňuje se oblast pánve i břišní svaly.

Kouzla pro snazší porod a poporodní hojení

Velmi důležitá je v tomto období hygiena, protože orgány po porodu jsou velmi citlivé a celkově je žena náchylnější k infekcím. Přednost by měla dávat sprchování, protože dlouhé koupele v tomto období vhodné nejsou. Naproti tomu bylinkové sedací koupele pro podporu hojení, například s řepíkem lékařským, čerstvé mamince udělají dobře.

Ženu v šestinedělí mohou trápit i potíže s vyměšováním, které vznikají kvůli snížené činnosti střev a močového měchýře.

Potýkat se může také s emocionální nestabilitou. Prolaktin (hormon, který je spouštěčem laktace) potlačuje ovulaci a je příčinou změn jejích nálad. Taková žena je přecitlivělá, úzkostlivá a plačtivá. Cítí se vyčerpaně, nevyspale a má pocit, že se o své miminko nestará tak, jak je potřeba. Tento stav se nazývá poporodní baby blues a postihuje okolo 50 – 75 % žen. V 5 – 20 % se potom může vyvinout v poporodní depresi.

Velice důležité je, aby takto postižená žena svůj stav nepodceňovala a o svých pocitech hovořila. S partnerem, rodiči, přáteli nebo se svým lékařem. Také by si měla v každodenním shonu kolem miminka udělat čas i sama na sebe. Klidně využít ochoty partnera, babiček (však oni se o miminko zvládnou postarat) a odpočinout si, dojít si třeba na relaxační masáž. Je dobré se také věnovat svým koníčkům, které díky těhotenství upozadila, začít cvičit, zkrátka si najít způsob, jak se odreagovat, vyčistit hlavu a vylepšit si náladu.

Skvělý je také sex. Pokud je žena po zdravotní stránce v pořádku, není důvod se po skončení šestinedělí vyhýbat sexuálním hrátkám. Nejen, že jí sex pomůže k navrácení fyzičky, ale také se během něho vyplavují endorfiny, které podstatně zlepšují náladu a navozují psychickou pohodu.

20.10.2015 1:31 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist