Au pair na dovolené? Proč ne

Pro hodně rodičů není dovolená s dětmi jenom odpočinkem. Je to i starost a stres. Děti musí mít neustále na očích, večer se z hotelu mohou vzdálit jen na dosah dětské chůvičky a zaplavat si lze jen na „střídačku.“ Právě tyto starosti přiměly některé agentury na hlídání dětí k rozšíření služeb: nabízejí au pair na dovolenou.

Prázdninová au pair

„Tento trend se vyskytuje poslední dva tři roky. Každý měsíc máme jednu rodinu, která si s sebou vezme na dovolenou naši au pair. Většinou tyto dívky pracují v rodinách i před ní, ale jsou samozřejmě též rodiny, které nikdy žádnou au pair neměly, a dívku chtějí jen na dovolenou,“ vysvětluje Nikola Böhmová, majitelka agentury, která tuto službu nabízí.

Brala děti k bazénu, když jsem vařila

Pomocnou ruku si s sebou vzala na dovolenou i třiatřicetiletá Lenka z Prahy. „Manžel měl tenkrát zlomenou nohu, ale stejně jsme se rozhodli do Itálie s našimi tříletými dvojčaty jet. Měla jsem strach, že to sama nezvládnu, když byl manžel indisponován. A tak jsem o pomoc požádala jednu agenturu. Jela s námi velmi milá dívčina, která mi celou dovolenou pomáhala. Brala děti k bazénu, když jsem vařila oběd, večer jim četla pohádky a zůstávala s nimi na pokoji, když jsme chtěli jít na večeři či do města,“ vypráví Lenka. „Vzala bych si slečnu klidně znovu, byla to naše nejklidnější dovolená. Ano, něco to stojí. Ale za dovolenou bez stresu se prostě něco platí,“ dodává.

Potápění i cachtání na pláži

V mysli některých českých rodičů jsou chůvy a au pair stále zaškatulkovány jako služby pro krkavčí matky a zaměstnané otce. Jinde ve světě už však dávno zjistili, že tomu tak není. Výpomoc si najímá stále více lidí, kteří vědí, že šťastná máma = šťastné dítě. Prázdninová au pair tyto požadavky velmi elegantně splňuje. Jede-li rodina například na zájezd k moři, kde se rodiče chtějí učit potápění a děti se budou cachtat na pláži a stavět hrady z písku, nemohou být požadavky obou splněny. Au pair tyto rozpory vyřeší. Je s dětmi, zatímco se rodiče zabývají něčím jiným. Není to tedy tak, že děti jsou chudáci. Dovolenou si užijí dokonce daleko více, protože se jim 24 hodin denně někdo věnuje. „Tyto služby jsou opravdu více využívány zahraničními klienty nebo rodinami se smíšeným manželstvím, v němž je většinou žena Češka a manžel cizinec. Služby jsou více rozšířeny v Praze, kde si na ně lidé pomalu zvykají,“ doplňuje Nikola Böhmová.

Hotelové babysittingy

Výhodou oproti hlídání v zahraničních hotelech, kde většinou babysitterky mají, je, že tato „prázdninová au pair“ bude hovořit vaším jazykem, a tedy i jazykem dětí. Bude prověřena českou agenturou a hlavně s rodinou bude, kdykoliv ji budete potřebovat.

Cena za pohodu

Cena „au pair na dovolenou“ se velmi liší. V této situaci (na rozdíl od ostatních služeb chův) záleží na počtu dětí, destinaci, požadavcích rodiny atd. Plat au pair se ale bude málokdy pohybovat níže než 150 Kč na hodinu. „Je to finančně náročná služba. Rodič však ví, že si au pair nebere jen na tři hodiny denně. Dívka je s dětmi celý den, čas pro sebe má zřídka či vůbec. A proto klient ví, že se mu vyplatí peníze investovat,“ vysvětluje Nikola Böhmová.

Jak sehnat au pair na dovolenou

Přejete-li si vzít na prázdniny s sebou dívku, která vám pomůže s dětmi, budete muset kontaktovat jednu z au pair či babysitting agentur. Tuto službu momentálně nabízejí jen některé agentury, zejména ty pražské, kde je služba častěji objednávána. V agentuře jednoduše sdělíte své požadavky a představy o au pair na dovolenou a firma vám pak dívku „dodá“. Všechny dívky, které v agenturách na hlídání dětí pracují, by měly být prověřeny samotnou agenturou. Proto je hledání au pair přes agenturu pohodlnější než hledání na vlastní pěst, kdy si dívku musíte sami prověřit.

18.2.2009 12:41 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist