Dětské oslavy: Buďte originální

Dětské narozeniny jsou významnou událostí v životě každé rodiny. A je úplně jedno, zda jde o ty první nebo třeba osmé. Děti se na ně těší téměř celý rok a již několik měsíců před významným dnem počítají dny v kalendáři. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak uspořádat oslavu pro ty nejmenší tak, aby si ji užily děti i vy dospělí.

Každému je asi jasné, že jinak budete plánovat oslavu pro roční batole a jiný postup zvolíte, když máte doma malého předškoláka. V obou případech je však dobré si hned na začátku ujasnit pár významných bodů: místo a čas konání, složení a množství hostů, program a také zajištění občerstvení.

Oslava na etapy

Z krátké ankety, kterou jsme si mezi vámi maminkami udělali, vyplynulo, že přibližně polovina z vás dává přednost malým rodinným oslavám, jen v okruhu nejbližších přátel, bez velkého „haló“ okolo, zatímco druhá část maminek se přímo vyžívá v organizaci dětských oslav s velkým množstvím hostů, jídla a třeba i bohatým doprovodným programem.

Obě varianty mají své pro a proti. První vás vyjde 100% levněji, ale na druhou stranu v určitém věku budou děti na oslavě postrádat kamarády a možná jim tato forma slavení přijde i trochu nudná.

Druhá verze je finančně i organizačně mnohem náročnější, avšak dopřejete dětem pocit skutečné výjimečnosti, setkání s kamarády… a co si budeme povídat i zábavnější program.

Nebo můžete slavit narozeniny na „etapy“ – jednou pouze s rodinou a podruhé s dětskými kamarády a přáteli.

Nevyspalý oslavenec = špatná oslava

Ať již zvolíte jakoukoliv variantu, dejte si záležet i na vhodném načasování. Rozmrzelý nevyspalý oslavenec si ani tu nejlepší zábavu příliš neužije. V případě opravdu malých dětí je nejvhodnější brzké odpoledne neboli „po spinkání“.

Oslava by měla trvat alespoň 2–3 hodiny, abyste dali šanci i opozdilcům nebo dětem, které mají trochu jiný režim.

Počítáte-li na narozeninách i s miminky, neuděláte chybu, když připravíte „spací“ koutek na zahradě nebo tichou místnost, kde bude možné umístit kočárky.

Na chlebíčky zapomeňte

Občerstvení není rozhodně tou nejdůležitější složkou dětské oslavy, nicméně dort a drobné pamlsky k narozeninám tak nějak samozřejmě patří. Spoustu práce i času (jinak strávený odbíháním do kuchyně atd.) si ušetříte, když nachystáte tzv. raut – třeba i jen velmi jednoduchý.

Pro děti jsou ideální různé tvarohové pomazánky, nakrájená zelenina nebo ovoce, pudinkové mističky, pro ty nejmenší různé rýžové a kukuřičné suchary, pro větší zase toasty nebo i kuřecí řízečky apod. Myslete na to, že raut je určen pro děti, ale měli by se z něj najíst i dospělí, které pozvete.

V případě malé i velké oslavy se snažte vyhnout obligátním chlebíčkům, které stejně nejsou vhodné ani pro děti, ani pro dospělé.

Tip: Předem si zjistěte, zda někdo z pozvaných hostů netrpí nějakou potravinovou alergií, a tomu se snažte občerstvení přizpůsobit.

Krásný dort není vždy zárukou úspěchu

Dort – nejvýznamnější součást celé oslavy. V poslední době se rozmohl trend dětských dortů tvarovaných a zdobených marcipánem do tvaru různých zvířátek, autíček, panenek atd. Na efekt a na fotce vypadají úžasně! Horší je to s jejich složením a výživovou hodnotou. A upřímně – děti je občas nechtějí ani jíst, protože se bojí tu krásu „zničit“.

Neuděláte proto chybu, když připravíte ještě jeden obyčejnější dort – piškotový se želatinou, jogurtový, tvarohový cheesecake apod. Můžeme vám zaručit, že zmizí ze stolu rychleji než i ten nejkrásněji nazdobený několikapatrový dort.

V každém případě se vyhněte ořechům, které jsou nejen silným alergenem, ale také mohou dětem zaskočit.

Za program si připlatíte

A jaký program zvolit? Možností máte spousty. Pro děti 3+ se už vaší fantazii meze nekladou. Můžete vymyslet tematickou party v kostýmech, piknik v parku, zorganizovat sportovní soutěže nebo – v případě, že si můžete dovolit trochu připlatit – pozvat i kouzelníka nebo třeba paní, která bude dětem malovat na obličej.

Ceny za různé aktivity:

  • Kouzelník od 1500 Kč/hod.
  • Bublinová show okolo 6000 Kč /v různé délce programu
  • Pronájem skákacího hradu podle velikosti okolo 5000 Kč/5 hod.
  • Zpívání a hudební hry od 2000 Kč/2 hod. programu
  • Pronájem trampolíny podle velikosti od 1500 Kč/odpoledne
  • Pronájem mateřského centra od 500 Kč/den
  • Najmout si můžete i narozeninového koordinátora, který vše potřebné zařídí za vás. V tomto případě si však připravte zhruba 10–20 000 Kč podle počtu dětí, programu i místa konání.

Buďte originální

Na závěr jsme si nechali výzdobu nebo dekoraci na narozeninovou party. V současné době již najdete hned několik internetových a ve větších městech i kamenných obchodů, které se zaměřují čistě na party dekorace. Velkou výhodou je, že zde pořídíte skutečně vše – od balonků, lampionů až po girlandy, jmenovky na stůl, ale třeba i papírové nádobí v jednotném stylu (princezny, víly, námořníci, piráti, atd.).

Chcete-li být skutečně originální, nechte alespoň část těchto předmětů vyrobit dětmi. Pomalujte obyčejné papírové kelímky, nakreslete jmenovky, z balicího papíru vytvořte ubrus na stůl apod. Fantazii se meze nekladou.

A nezapomeňte – pro děti není důležitý ani počet dárků, ani množství návštěvníků, ale především pocit výjimečnosti v tento den.

5.5.2017 12:05 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist