S batoletem na horách – na co si dát pozor?

Nadšení a zároveň také velké obavy. Přesně takové pocity se mísí v maminkách, které se chystají se svými batolaty poprvé na hory. Na co si dát pozor?

rodina-na-horach-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Většina maminek dlouhou dobu váhá, zda se svými malými ratolestmi vyrazí někam na dovolenou. Nakonec je ale po pár letech přemůže touha někam vyrazit. Většinou je jedno kam, hlavně někam mimo neustálý domácí kolotoč.

V těchto zimních měsících se nabízí klidný pobyt na horách. Pokud jste však jezdili na hory s partnerem ještě předtím, než jste měli děti, věřte, že teď to bude úplně jiné.

Na prvním místě bude pochopitelně váš malý uzlíček štěstí, který cupitá kamkoliv, kam se mu zalíbí. Jak si užít krásný pobyt na horách a zároveň uhlídat vašeho malého nezbedu? To se dozvíte v následujícím článku.

Začněte už na cestě

Snad každá maminka ví, že téměř každá jízda v autě s batoletem končí křikem. Děti ve věku do čtyř let jsou zkrátka velmi aktivní a málokdy dokáži v klidu posedět na jednom místě. Může se tedy stát, že už v autě vás myšlenky o klidné dovolené přejdou.

Ideální by pro vás bylo dítě nějak efektivně zabavit. Zkuste vyměnit pohodlné sedadlo spolujezdce za sedadlo vzadu vedle vašeho dítka. Můžete s ním během cesty zpívat písničky, hrát hry nebo si hrát s hračkami, které na cestu zabalíte.

Další variantou by mohl být tablet nebo mobil, i když někteří rodiče jsou vůči moderním technologiím skeptičtí. Nechtějí, aby se na tom jejich děti staly závislými.

Na druhou stranu si batole závislost na telefonu nevybuduje při jedné jízdě v autě a sledování dětských pohádek není zas až takový hřích. Navíc tím docílíte klidné jízdy a možná se do pohádky zakoukáte i vy sama.

Čím víc lidí, tím větší riziko

Dost také záleží na tom, jakou destinaci si vyberete. V zimním období bude nejspíš většina horských středisek přeplněná, ale i tak zkuste zapátrat po hotelu, ve kterém nebude příliš lidí. Čím méně lidí kolem je, tím menší je šance, že se mezi nimi malé dítě ztratí.

Pokud se vám to nepovede, nevadí, jen budete muset být o něco víc obezřetní. Každý rodič ví, že stačí jen malá chvilka nepozornosti, a dítě se rázem ztratí z dohledu. I tomuto se však můžete snažit předejít.

Pokud je vaše dítko na dovolené poprvé, zkuste mu vysvětlit, že nesmí nikam samo. Samozřejmostí je i vodění za ručičku. Pokud je na to vaše dítě zvyklé i z domácího prostředí, pro vás jenom líp.

Zimní radovánky s mírou

Horský sníh je přeci jen trochu jiný než blátivý sníh ve městech. Proto je pochopitelné, že váš drobeček bude z horského sněhu doslova nadšený a nejraději by se v něm válel od rána až do noci. V takovém případě však hrozí riziko nachlazení, což by váš horský pobyt pořádně znepříjemnilo.

Dbejte tedy na to, abyste vy i váš potomek byli vždy dostatečně oblečení. Když totiž dítě uvidí, že jste nabalená i vy s tatínkem, nebude proti čepici a teplým rukavicím tolik protestovat. Zřejmě vás ale nebude bavit se celé dny jen válet ve sněhu, proto je dobré pro vašeho drobečka vymyslet i další aktivity, které ho budou bavit.

Vneste do hotelu domácí pohodu

Někdy je zima na horách skutečně k nevydržení a člověk by ani psa ven nevyhnal. Každý z nás má občas den, kdy nemá náladu na žádné aktivity. Dítě ale bohužel tyto pocity s rodiči nesdílí, a proto je potřeba umět ho efektivně zabavit i na hotelovém pokoji.

Doporučujeme proto sebou na hory sbalit o kufru i nějaké hry, které vašeho nejmenšího baví. Můžou to být vláčky, panenky, plyšáci a mnoho dalšího. Pokud máte v hotelu k dispozici dětskou hernu, může to pro vás být výhra.

Dítě se tam samo zabaví s ostatními a vy s partnerem si můžete vychutnat alespoň pár chvil klidu, ve kterých si například popijete kávu nebo dáte zákusek. Počítejte však s tím, že až to vaše dítko spatří, ihned k vám přiběhne a bude se chtít přidat.

Příliš klidu si letos na horách tedy nejspíš nevychutnáte, ale počítejte s tím, že za pár let bude z vašeho drobečka skvělý lyžařský parťák. Každé dětské období má zkrátka něco do sebe a rodiče budou na všechny vždy vzpomínat s láskou.

10.1.2020 4:08 | autor: Terezie Gáborová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist