Jak s dětmi zvládnout cestování letadlem i lodí

Co je dobré vědět, než s dětmi vyrazíte na cestu letadlem, či dokonce lodí? Na co se dopředu připravit?

16-shutterstock_2056218686-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Letadlem na dovolenou

Pokud nelétáte často, bude vaše dítě z tohoto impozantního dopravního prostředku upřímně nadšené. Ovšem už v letištních halách buďte při hlídání potomka stále ve střehu. Dochází tu totiž k pohybu velké masy lidí a malý průzkumník se v tom chaosu může snadno ztratit.

„Určitě se předem informujte u konkrétní letecké společnosti, jaká zde platí pravidla pro přepravu kočárků, zda je možné zapůjčit si na let dětskou autosedačku nebo postýlku, zda jsou v letadle nějaké omalovánky pro děti, jídelní cestovní balíčky apod.,“ radí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík a upozorňuje:

„Při cestování s malým dítětem je samozřejmě možné mít v příručním zavazadle dětskou stravu, ale raději počítejte s tím, že kvůli přísným bezpečnostním pravidlům ji nejspíš budete muset dát při odbavení dítěti ochutnat.“

Rozdíl je také v tom, zda cestujete s dítětem do 2 let nebo starším. V dnešní době musí mít i miminko vlastní pas. Zapisování dětí do pasů rodičů je již dávno minulostí. Proto si pečlivě ohlídejte dobu platnosti cestovního pasu.

Připravte se i na tlak v uších, který nastává při vzletu i přistání a vadí dospělým, natož malým dětem. Potíže pomůže zmírnit cucání bonbonu. Proto je nezapomeňte přibalit do cestovní kabelky. Některé letecké společnosti sice bonbony rozdávají, ale není to pravidlem.

„U starších dětí se mi osvědčila jednoduchá finta. Při zaléhání uší jim rukou ucpu nos a vyzvu je, aby do nosu jemňounce dýchly. Někdy postačí jenom předsunout spodní čelist před vrchní,“ prozrazuje své osvědčené finty Štěpánka Štrougalová a připomíná, že u malých dětí může dobu vzletu a přistání zpříjemnit kojení.

Dovolená na vlnách

Zamilovali jste se do představy dovolené strávené na lodi? Ano, je to skvělá dovolená, jen je třeba zvážit, zda bude stejným přínosem i pro vaše potomky.

„Troufám si tvrdit, že strávit s rodiči týden prázdnin na motorové lodi plující třeba po holandských kanálech je pro děti školního věku perfektní zážitek na celý život. Naučí se přitom mnoho nového a společně strávený čas posílí i rodinné vztahy,“ říká Dan Hagen, který má letité zkušenosti s organizováním rodinných dovolených na obytných lodích v Holandsku.

Připomíná však, že při plánování takové dovolené je důležité pečlivě zvážit věk dítěte.

„Na loď můžete vzít bez problémů miminka, která jen leží v postýlce či kočárku, nebo děti mladšího či staršího školního věku, které můžete občas i nechat řídit loď. Naopak – pro batolata a děti předškolního věku bych pobyt na lodi nedoporučoval. Důvod je jednoduchý – celou dovolenou strávíte jejich hlídáním a obavami, aby vám nespadly do vody.“

Čtěte také:

Ještě důkladněji je třeba zvážit pobyt dětí na jachtách plujících na otevřeném moři. Naši potomci budou nadšeni z velkého dobrodružství, ale právě tady je třeba počítat s více riziky. Jedním z nejběžnějších je i „mořská nemoc“, která hrozí i tehdy, když vezmete děti o dovolené na krátkou výletní plavbu po přístavu.

„V tomto případě vsaďte hlavně na prevenci,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová. „Především dohlédněte na to, aby dítě nejedlo před vyplutím tučná nebo kořeněná jídla. Ani oblíbený řízek nelze doporučit… Ovšem chybou by byl i opačný extrém – a sice vypravit se na plavbu s prázdným žaludkem. Pro děti bude nejvhodnější lehké zeleninové jídlo, bramborová kaše, pečivo, banán, a nebudou-li protestovat, i zázvor ve formě sušenek nebo bonbonů.“

A ještě jedna cenná rada nakonec – pokud se spolu s dětmi přemisťujete lodními trajekty a parkujete svůj vůz v nákladních prostorách lodi, zdržujte se tu s dětmi jen po nezbytně nutnou dobu – hromadí se zde různé exhalace z aut i lodních motorů, které dovedou s našimi žaludky pěkně zamávat.

Ostatně nevyplácí se podceňovat ani čichové buňky. Právě ony bývají často spouštěčem nevolnosti. Ze stejného důvodu je vhodné vyhýbat se s dětmi i lodním kuchyním a prostorám, kde se čistí ryby. 

2.8.2023 5:09 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: www.juklik.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist