Tipy na správné používání autosedačky

Pro bezpečnost vašeho dítěte na cestách je kromě kvalitní autosedačky důležité i její správné upoutání. Třetí zásadou pak je, aby sedačka odpovídala velikosti a váze dítěte. Žádná ze zásad pro správné používání sedačky není velká věda a přitom na nich stojí životy našich dětí. Proto nic nezanedbejte.

Jaká je správná doba pro novou dětskou autosedačku?

Jak vaše dítě roste, jeho váha se rovněž zvyšuje. Jakmile vaše dítě přesáhne nejvyšší váhu určenou pro danou kategorii, je čas koupit autosedačku vyšší váhové kategorie. Tu označuje oranžová nálepka umístěná přímo na autosedačce. Kromě váhy je důležitá i výška vašeho dítěte. Kdy je tedy čas na novou sedačku?

  • Přejděte na autosedačku skupiny I, když hlava vašeho dítěte dosahuje horního okraje nebo dokonce přesahuje okraj autosedačky skupiny 0+ (skořepina neboli vajíčko)
  • Přejděte na autosedačku skupiny II/III, když jsou ramena vašeho dítěte nad nejvyšším otvorem pro ramenní pásy

Správná instalace autosedačky

Ani vysoká cena a ani ta nejlepší sedačka nezaručuje bezpečí, není-li v autě dobře připevněna. Proto důrazně doporučujeme jak instruktáž přímo v obchodě, kde sedačku kupujete, tak pečlivé dodržení návodu na instalaci. Při nákupu sedačku vyzkoušejte i s dítětem. Sedačka musí být pro dítě bezpečná a pohodlná a srozumitelný návod by měl být nezbytnou součástí.

Crash test. Pohled zprava při správném uchycení autosedačky.

 


Crash test. Pohled zprava při nesprávném uchycení autosedačky.

 Způsoby uchycení autosedačky v autě

Velká část dětských autosedaček se na sedadlo upevňuje tříbodovým pásem, kterým jsou vybaveny všechny typy automobilů. Stále populárnější je však princip nazývaný Isofix – zatím nejdokonalejší systém uchycení dětských sedaček.

Na spodní straně sedačky jsou dvě čelisti, které se při montáži zasouvají mezi sedák a opěradlo zadního sedadla automobilu, kde zapadnou do upevňovacích ok pevně spojených s karoserií. Díky tomu je dětská sedačka v autě bezpečně uchycena. Kromě toho má ještě podpůrný stabilizační systém (jakousi podpůrnou nohu) vedoucí od sedačky k podlaze automobilu. Ta se v případě nehody zapírá do nejtužšího místa – do podvozku, takže v případě čelního nárazu získává stabilitu.

Tento systém v podstatě vylučuje chybné uchycení sedačky k sedadlu auta, což bývá nejčastější příčina zranění dítěte při nehodě. Průzkumy totiž ukazují, že více než třetina autosedaček bývá za pomoci pásů špatně upevněna. Isofix se zaklapne a barevné kontrolky na spojovacích místech potvrdí, že spojení je dokonalé. U sedaček pro nejmenší děti se k sedadlům auta upevňuje těžká základna, do níž se pouhým zaklapnutím nasazuje lehká „skořápka“ s držadlem.

Autosedačky se systémem Isofix však vyžadují speciální uchycení (upevňovací oka na sedadlech), kterými by měla být vybavena už téměř všechna novější auta. I přesto doporučujeme vyzkoušet přímo na místě.

Pozor, systém Isofix však neznamená automaticky záruku nejvyšší ochrany. Tento systém dnes už nabízí většina výrobců, ale ne všichni v potřebné kvalitě. U nevyhovujících výrobků skořepina sedačky s pevnou základnou není bezpečná, při testech se sedačka například prolomila. Proto doporučujeme sledovat aktuální celoevropské testy autosedaček, které každý rok provádí renomované instituce, například německý autoklub ADAC a nadace Stiftung Warentest.

Přečtěte si:

Dvě sedačky, ale jen jedna základna

Na trhu se objevila zajímavá vychytávka – isofixová základna FamilyFix, která doslova roste s dítětem, když slouží jako opora jak pro miminkovskou autosedačku Maxi-Cosi Pebble (od narození do 12 měsíců), tak i pro batolecí sedačku Maxi-Cosi Pearl (od 9 měsíců do 3,5 let).

foto_image_car_seat_family_2.jpg

Isofixové základny pro autosedačky můžete zakoupit v obchodě Špuntík

23.4.2014 12:32 | autor: Lukáš Nádvorník

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist