Chtěla bych naučit dceru samostatnému usínání

DOTAZ TÝDNE Dceři jsou dva roky. Od narození spala s námi v posteli, nyní ve své postýlce, která je vedle naší postele, ale dodnes s ní usínám. V květnu se nám má narodit druhé dítě a do té doby bych ji chtěla naučit usínat samotnou a nejlépe v dětském pokoji. Jak toho nejlépe docílit? Hana H.

Milá Hano,

pokud vám mohu opravdu radit, potom neodstrkujte svou dceru do jiného pokoje, a obzvláště ne ve věku dvou let a v případě narození mladšího sourozence.

Právě tento věk se uvádí jako poměrně zatěžující pro dítě, které má být sesazeno z trůnu. I tak budete mít co dělat se sourozeneckou rivalitou a žárlivostí, takže si situaci ještě nekomplikujte tím, čím nemusíte. Odborníci doporučují nechat usínat dítě samotné ve vlastním pokoji nejdříve ve dvou až třech letech, ale to je individuální.

Pokud dcera ještě nespí celou noc a občas vyžaduje ujištění o vaší přítomnosti, je to jasný signál, že dosud není na samostatný spánek připravena. Odsunutím do jiného pokoje riskujete nejen prohloubení její žárlivosti na mladšího sourozence, ale i poruchy spánku.

Jiná situace by ovšem nastala, kdyby se děti navzájem v noci budily (většinou se to ale nestává). Potom by bylo vhodné rozdělit se jako rodiče do dvou místností a usínat např. vy s mladším dítětem a manžel s dcerou. Je to sice nepohodlné především pro manželské soužití, ale ušetří vám to závažnější potíže v pozdějších letech.

PhDr. Adam Suchý

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist