Spí vaše dítko dost?

Být maminkou je práce nejen na plný úvazek, ale v případě živějšího dítěte i na jeden a půl nebo rovnou i dva úvazky. A největší peripetie bývá s dětmi při ukládání ke spánku, druhým úskalím je usínání a tím třetím buzení se v noci a brzké vstávání. Jsou samozřejmě výjimky a dítka, která jsou spát bez okolků, ale nejsou běžným standardem. Co s tím?

shutterstock_481593052-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Je dobré vědět, že i dětský spánek a jeho délka, ukládání do postýlek, usínání a vstávání má svá pravidla. Říkáme tomu spánková hygiena. Pak je fajn nastavit si jistá pravidla okolo spaní a spánku tak, aby si vaše ratolest na ně zvykla a brala je jako jakýsi fakt. Občas z nich slevit můžete, ale nemělo by to být pravidlo.

Vždyť i z ukládání ke spánku si můžete udělat příjemný rituál, třeba ve formě předčítání a čtení si s dítětem, jak jsme psali ve článku Proč byste měli dětem číst pohádky? (pokud lze, tak vložit link na zmíněný článek).

Dětský spánek

Je dobré si uvědomit, že doba spánku je u různě starých dětí odlišná. Snižuje se s věkem a tím je jasné, že nejvíce spí miminka. Dokáží spát i 18 hodin denně.

Jak je to tedy se spánkem podle věku dětí?

 • Kojenci spí 14 až 18 hodin
 • Roční děti prospí 14 až 15 hodin
 • Dvouleté děti již o hodinu méně a to 12 až 13 hodin
 • Tříleté dítě opět o hodinu méně – 11 až 12 hodin
 • Ve čtyřech letech děti spí 11 až 10 hodin
 • O rok starší tedy pětileté zhruba 9 až 10 hodin
 • Šestileté dítko vám prospí cca 9 hodin
 • V sedmi letech je to asi 8 hodin
 • V pubertě teenageři spí 8 až 9 hodin i více (toto období patří k výjimkám v délce spánku díky hormonálním změnám)

Tolik říkají statistiky a vědecké studie, přičemž my dospěli spíme cirka 7-8 hodin. Ovšem realita je u dětí mnohdy jiná, protože tak úplně přesné to není, když v souhrnu je dán průměr. V reálu bývá každé dítko nejen jinak spavé, ale některé i méně a jiné více živé a aktivní.

Čtěte také:

Tak trochu jiný dětský spánek

Spánek je (u mnoha dospělých) nejvíce oblíbenou činností. U dětí již nikoli. Každopádně spánek patří do odpočinkové a relaxační části lidského života. Během našeho spánku dochází ke změně činnosti mozku, uvolnění těla, svalů a mysli. Jsme méně citliví na vnější podněty, snižuje se nám i teplota těla, krevní tlak a zpomaluje dech. To máme všichni stejné bez rozdílu věku.

Děti ale mají spánek malinko jiný. U nich jsou odlišně seřazeny fáze spánku a přibližují se těm dospěláckým až s dorůstáním a věkem (především od puberty). A tak není nepřirozené, že se vám ratolest budí i několikrát za noc. Někdy prckové i bloudí mimo postel. Je to normální a nemusí to být hned předzvěst nemoci či noční můry. Je to často fáze spánku, z níž se dítko někdy úplně zcela neprobere.

Proto se hned neděste a buďte v klidu. Dítko utište, případně uložte zpět do postele. I toto patří k vývojovým stádiím dětí. Věc řešte, až když se vám zdá, že je to příliš častý a dlouhodobý jev. Pak je nasnadě poradit se s dětským lékařem.

Pravidla spánku, alias spánková hygiena

Každý den a každý spánek by měl mít určitá pravidla a také probíhat v určitém prostředí a podmínkách, tedy v jakési spánkové hygieně. Tím se myslí příprava ke spánku, samotný kout či místnost s postelí či postýlkou, prostředí okolo, postel a postýlka samotná, matrace a lůžkoviny.

Tipy pro rodiče jak na to

 • Při výběru postele pro dítko volte dřevo, které je ideální materiál. Je totiž bytelnější a bezpečnější než jiné materiály.
 • Umístěte ji do nejklidnější části interiéru, přičemž by nemělo mít dítě hlavu na posteli u dveří, nebo za hlavou volný prostor, případně ani poličky nad hlavou.
 • Také by mělo dítko spát hlavou směrem na východ, jihovýchod či západ. Živým dětem naopak prospívá postel a hlava směrem k západu. Je dokázáno, že takto děti lépe usínají i spí.
 • Vyvětrejte místnost, kam dítě ukládáte ke spánku.
 • Prostor zatemněte.
 • Vypněte veškerou elektroniku v pokoji i s jejich pohotovostními světýlky. Úplně ideální je, když v pokoji žádná elektronika není. Ta je zdrojem elektromagnetického smogu.
 • Ukládejte dítě do interiéru s uklizenými hračkami a věcmi, přičemž dítko od dvou let vám s tímto úklidem před spaním může pomoci. Naučí se tak, že je před spaním zapotřebí hračky a pokojíček srovnat.
 • Ratolest ukládejte vždy umytou a do čistého povlečení na postel s kvalitní matrací. Jen tak bude dětský spánek odpočinkový a tělíčko se při něm dobře zregeneruje.
 • Ložní prádlo by mělo mít veselé motivy oblíbených postaviček, být příjemné a měkké na omak, kvalitní, odolné a snadno udržovatelné.
 • Můžete dítěti zapnout noční lampičku. Příjemné jsou otáčecí lampičky se světelnými vzory hvězdiček, měsíce či jinými obrazci.
 • Dítě uložte a před spaním mu přečtěte pohádku, nebo něco vyprávějte. To by se mohlo stát součástí vašeho společného „ukládacího“ rituálu. Ideální jsou pohádky či vyprávění o ospalých zvířátkách, které dětské obrazotvornosti ještě více navodí pocit, že je čas spát.
 • Můžete mu dát do postele oblíbeného plyšáka či polštářek.
 • Dávejte dítě spát vždy ve stejnou dobu, menší děti dejte odpočívat i v poledne, a to i v případě, že by neusnuly a jen ležely.

Veškeré odchylky od těchto návyků čiňte jen v mimořádných případech od zavedených pravidel. Tak bude vaše dítko vědět, že je to dané. Navykne si na určitý režim spánku i odpoledního odpočinku. A časem pochopí, že mu to prospívá, a i vy se lépe a kvalitněji vyspíte.

2.9.2019 4:04 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist