Císařský řez

Narůstající trend, který zachvátil v posledních dvaceti letech svět, je částečně způsoben tím, že rodí stále starší ženy. Přispívá k němu ale i praxe vyvolávání porodů, která zvyšuje pravděpodobnost, že porod skončí císařem a velkou měrou se na něm podílí i benevolence lékařů a přesvědčení žen, že císařským řezem se vyhnou útrapám klasického porodu. Vážná rizika spojená s operativním porodem přitom ženy často […]

Narůstající trend, který zachvátil v posledních dvaceti letech svět, je částečně způsoben tím, že rodí stále starší ženy. Přispívá k němu ale i praxe vyvolávání porodů, která zvyšuje pravděpodobnost, že porod skončí císařem a velkou měrou se na něm podílí i benevolence lékařů a přesvědčení žen, že císařským řezem se vyhnou útrapám klasického porodu. Vážná rizika spojená s operativním porodem přitom ženy často vůbec nevezmou v úvahu a částečně je bagatelizují i někteří lékaři.

V Česku sice není oficiálně možné, aby si žena vybrala, jak bude rodit, ale realita je poněkud jiná. Část císařských řezů je ve skutečnosti provedena na přání rodičky.

Císařský řez se provádí v anestezii, a to buď celkové, nebo regionální anestezii, kdy je znecitlivěna pouze dolní část těla, ale žena je při vědomí (tzn. epidurální analgezie nebo spinální analgezie). Před počátkem operace je ještě provedena dezinfekce operačního pole a zarouškování. Řez se obvykle provádí příčně (horizontálně) v místě těsně (zhruba 2 cm) nad stydkou kostí. Délka řezu je přibližně 10 cm.

Vstup do rubriky: Císařský řez

Proč narůstá počet císařských řezů?

  1. Narůstá podíl žen, které rodí opakovaně císařským řezem, a pouze 10 % žen po císařském řezu rodí spontánně.
  2. Narůstá věk rodiček v kategoriích nad 30, 35 a 40 let. Čím je žena starší při prvním porodu, tím je vyšší riziko, že bude rodit císařským řezem.
  3. Zhoršuje se plodnost populace a tím narůstá podíl dětí koncipovaných mimotělně – „ve zkumavce“. Takto počaté děti častěji přicházejí na svět císařským řezem.
  4. Více než 3 % všech gravidit je v období porodu v poloze podélné koncem pánevním. Téměř 90 % všech konců pánevních je porozeno císařským řezem.
  5. Císařský řez je uplatňován u novorozenců velmi nízkých hmotnostních kategorií. Zlepšení perinatálního výsledku u extrémně nezralých a rizikových gravidit
  6. Přibližně 15 % císařských řezů je provedeno pro hrozící hypoxii plodu v průběhu porodu. S monitorováním porodů je podíl takto ohrožených novorozenců vyšší.
  7. Porodníci jsou vystaveni velkému společenskému a forenznímu tlaku. Plánovaný císařský řez má předvídatelná rizika, často je doporučen jako prevence hrozících komplikací, frustrace rodičky a soudního dopadu na lékaře.

Psychologické aspekty císařského řezu

Císařský řez je z psychologického hlediska problematický z několika důvodů. Porod je pro každou ženu vývojový úkol, který má rozšířit její psychiku. Je to proces zrání a osobního růstu, který v případě císařského řezu neprobíhá tak, jak má, protože žena je v pasivní roli a závislá na zdravotnících. Císařským řezem se také komplikuje fyzický kontakt matky a dítěte, který je nesmírně důležitý nejen z hlediska psychologického, ale též imunologického.

Vstup do rubriky: Císařský řez

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist