Nebezpečný trend: Benevolence k císařským řezům

Názor MUDr. Jan Vileta, primář rokycanské porodnice, na císařský řez je jasný. K této operaci musí být pádný důvod.

shutterstock_32776135-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Vypravili jsme se za porodníkem MUDr. Janem Viletou, abychom si s ním popovídali o císařských řezech tzv. na přání. Jak to podle něj a toho, co vidí v každodenní praxi, je. Je v pořádku, že si žena může přát rodit císařským řezem?

Rozdíly mezi jednotlivými porodnicemi

Počet císařských řezů se i v přepočtu na rodící maminky v jednotlivých porodnicích značně liší. Znamená to, že někde lékaři rádi operují?

Ne ne. Rokycanská porodnice je malá, nekoncentrují se u nás patologické porody. Naopak plzeňská klinika je porodní centrum pro celý kraj. Má proto logicky vyšší počet císařských řezů než my.

Vyšší počet císařských řezů v ČR

Přesto císařských řezů obecně přibývá. Čím to?

Z lékařského hlediska je zde hned několik důvodů – vyšší věk rodiček, větší děti, někdy obava „pacientky“ ze samovolného porodu a dokonalejší přístroje.

A indikace je čím dál benevolentnější. Navíc porod po předchozím císařském řezu je také většinou důvodem i u dalšího těhotenství k císařskému řezu. Zhruba z 80 procent. Také přibývají dvojčata po umělém oplodnění, která jsou rovněž častým důvodem k operaci. Vícečetnější těhotenství jsou však případy pro vyšší pracoviště.

Typicky je také častým důvodem k císařskému řezu poloha dítěte koncem pánevním. Ale jsou i výjimky – zrovna včera tu bez problému a samovolně porodila maminka dítě koncem pánevním.

Císařský řez nebo přirozený porod

Je současná benevolence k císařským řezům v pořádku?

To určitě ne, ale je to současný trend. V Rokycanech rozhodně rodíme raději normálně (tzn. samovolně, spontánně – pozn.red.). Pokud to jde.

Někdy je to jasné rozhodnutí, jindy musíme situaci velmi zvažovat. K císařskému řezu musí být pádný důvod. Když to lze, je pro všechny strany lepší rodit samovolně. Naše porodnice je výrazně pod celostátním průměrem.

Čtěte dále:

Připravenost a postoje rodičky

Co rozhoduje ze strany rodičky, pokud vyžaduje císařský řez ze strachu z porodu?

Záleží na tom, jak je k porodu připravená. Pro maminku je užitečné vědět, co to vlastně porod je, včetně rizik s tím spojených. Tedy i rizika císařského řezu.

Má nějaký vliv postoj maminky k porodu na jeho průběh?

Když přijde žena ve stresu, že to určitě nepůjde, tak podle toho ten porod i vypadá. Když dorazí v pohodě, s úsměvem, tak je takový většinou i její porod. Na psychice maminky záleží velice, ale porod je velmi dynamický proces, takže někdy je všechno jinak.

Některá maminka nám pak řekne: „Čekala jsem to horší,“ jiná se naopak přizná: „Myslela jsem, že to půjde snáz“.

6.3.2023 4:48 | autor: Magdalena Holancová | zdroj: Článek byl napsán na základě rozhovoru s porodníkem MUDr. Janem Viletou

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist