Nebezpečný trend: Benevolence k císařským řezům

„K císařskému řezu musí být pádný důvod,“ upozorňuje MUDr. Jan Vileta, primář rokycanské porodnice. I když se tato porodnice počtem císařských řezů pohybuje pod celostátním průměrem, zdejší primář se nad současným nárůstem těchto operací zamýšlí.

Počet císařských řezů se i v přepočtu na rodící maminky v jednotlivých porodnicích značně liší. Znamená to, že někde lékaři rádi operují? Ne ne. Rokycanská porodnice je malá, nekoncentrují se u nás patologické porody. Naopak plzeňská klinika je porodní centrum pro celý kraj. Má proto logicky vyšší počet císařských řezů než my.

Přesto císařských řezů obecně přibývá. Čím to?
Z lékařského hlediska je zde hned několik důvodů – vyšší věk rodiček, větší děti, někdy obava „pacientky“ ze samovolného porodu a dokonalejší přístroje. A indikace je čím dál benevolentnější. Navíc porod po předchozím císařském řezu je také většinou důvodem i u dalšího těhotenství k císařskému řezu. Zhruba z 80 procent. Také přibývají dvojčata po umělém oplodnění, která jsou rovněž častým důvodem k operaci. Vícečetnější těhotenství jsou však případy pro vyšší pracoviště.

Typicky je také častým důvodem k císařskému řezu poloha dítěte koncem pánevním. Ale jsou i výjimky – zrovna včera tu bez problému a samovolně porodila maminka dítě koncem pánevním. Víte jak urychlit hojení po operaci včetně některých výkonů po porodu? Více …

Je současná benevolence k císařským řezům v pořádku?
To určitě ne, ale je to současný trend. V Rokycanech rozhodně rodíme raději normálně (tzn. samovolně, spontánně – pozn.red.). Pokud to jde. Někdy je to jasné rozhodnutí, jindy musíme situaci velmi zvažovat. K císařskému řezu musí být pádný důvod. Když to lze, je pro všechny strany lepší rodit samovolně. Naše porodnice je výrazně pod celostátním průměrem.

Co rozhoduje ze strany rodičky, pokud vyžaduje císařský řez ze strachu z porodu?
Záleží na tom, jak je k porodu připravená. Pro maminku je užitečné vědět, co to vlastně porod je, včetně rizik s tím spojených. Tedy i rizika císařského řezu.

Má nějaký vliv postoj maminky k porodu na jeho průběh?
Když přijde žena ve stresu, že to určitě nepůjde, tak podle toho ten porod i vypadá. Když dorazí v pohodě, s úsměvem, tak je takový většinou i její porod. Na psychice maminky záleží velice, ale porod je velmi dynamický proces, takže někdy je všechno jinak. Některá maminka nám pak řekne: „Čekala jsem to horší,“ jiná se naopak přizná: „Myslela jsem, že to půjde snáz“.

5.5.2010 9:48 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist