Co je vaginální porod?

Porod je proces, během kterého plod opouští mateřský organizmus. Dítě po celou dobu spolupracuje s dělohou a hledá nejvhodnější pozici pro cestu pánví. Porod je vaginální a abdominální, spontánní, indukovaný a operativní. Vaginální porod se dělí na tři doby porodní.

Poslíčky

Poslíčky jsou přípravné stahy (kontrakce, tuhnutí) dělohy. Někdy se objeví jeden, či dva týdny před termínem porodu, někdy plynule přejdou v opravdové porodní stahy. Mohou být mírně bolestivé, zejména v oblasti podbřišku. Vždy jsou ale v nepravidelných intervalech a jejich délka bývá ½ až ¾ minuty. Vnímání poslíčků se zmírní teplou koupelí.

Poslíčky jsou charakterizovány jako kontrakce bez dilatačního účinku na porodní cesty.

I. doba porodní – Od začátku efektivních kontrakcí (majících dilatační efekt) po otevření porodnické branky

První doba porodní je obdobím, kdy se děloha v oblasti hrdla vlivem pravidelných porodních stahů otevírá. Je to nejdelší úsek porodu, není výjimkou, že u maminek, které čekají první děťátko, trvá otvírací fáze 8 – 12 hodin. Děložní stahy, které vedou k otevření dělohy, přicházejí pravidelně, zpočátku v delších (10 min.) intervalech, postupně se čas mezi jednotlivými kontrakcemi zkracuje, naopak intenzita bolesti je větší. Pomocí rovnoměrného, pomalého dýchání do břicha se dá bolest dobře snést. Pro maminku je v tuto dobu nejdůležitější klid, teplo, možnost zaujmout pozici, která jí vyhovuje, a přítomnost blízké osoby, která dodá povzbuzení.

II. doba porodní – Od otevření porodnické branky po porod plodu

Trvání druhé doby porodní, které se také říká vypuzovací, je předmětem odborné diskuse, obvykle panuje konsensus, že by neměla trvat déle než 2 hodiny, při trvání 3 hodiny a déle se mohou objevit píštěle mezi pochvou a močovým měchýřem v důsledku tlaku hlavičky na poševní stěnu

Porodní cesty jsou otevřené a miminko zaujalo vhodnou polohu pro narození. Během stahů maminka cítí tlak v oblasti hráze a tlačením pomáhá narození děťátka.

Hned po narození dostane maminka děťátko do náruče, může si jej dobře prohlédnout, potěšit a také s pomocí porodní asistentky zkusit poprvé nakojit.

III. doba porodní – Od porodu plodu do porodu placenty

Během několika desítek minut až hodiny se odloučí od zmenšené dělohy placenta, která značnou část těhotenství vyživovala miminko, a je porozena. Neměla by překročit 60 minut.

Důležitými pomocníky při porodu jsou

  • teplo
  • voda
  • klid
  • možnost volby polohy
  • možnost pohybu
  • příjemná atmosféra
  • podpora ze strany partnera i zdravotnického personálu
  • trpělivost

 

1.3.2010 8:41 | autor: Eva Barešová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist