Dítě nechce do školky. Co s tím?

Máte pocit, že vašemu dítěti nástup do mateřské školy příliš nesedí? Možná není na takovou změnu ještě zralé. Jak řešit problémy s adaptací ve školce? Odpovídá dětská psycholožka PhDr. Tamara Cenková.

Než dají rodiče svého potomka na celý den do školky, měli by tam s ním chodit na dopoledne, aby dítě získalo jistotu a postupně se otrkalo. Maminky se ptají: jak dlouho? Tady neexistuje žádný návod, záleží to na jejich ratolesti. Jsou děti, které přijdou do školky, a jsou tam od začátku v pohodě. Ale úzkostným, citlivým dětem, které na mamince visí a vyrůstají v hodně uzavřené rodině, může trvat déle, než si na změnu zvyknou, (neznámé prostředí, cizí děti a učitelky). Každé dítě je jiné, takže i adaptační období ve školce prožívá jinak.

Krizová situace: narodil se sourozenec

Když se v rodině narodí miminko právě v době, kdy má jít tříleté dítě do školky, nástup raději odložme. Ale i když dítě už třeba půl roku chodilo do školky, a narodí se sourozenec, může se stát, že větší sourozenec žárlí, že „ten malý“ může být s maminkou doma, a začnou s ním být problémy. Aby nevznikla velká sourozenecká rivalita, doporučuji dítě ze školky stáhnout a do čtyř let ho nechat doma

Jak poznat, že je dítě pro školku zralé?

Některé dítě cestou do školky pláče a ještě při převlékání v šatně posmrkává. Sotva však paní učitelka otevře dveře, je po pláči a po mamince ani nevzdechne. Takové malé divadélko. Když dítě nepřestane plakat ani při předávání učitelce, měli by se rodiče informovat, co se děje, když odejdou. Pokud se dítě, které dodržovalo čistotu, začne ve školce zase počůrávat, nebo se stáhne a nehraje si s ostatními dětmi, není na školku zralé.  Dítě také může při vstupu do školky začít marodit, „utíkat do nemoci“, aby mohlo být doma. To je další signál jeho nezralosti.

Signály, které značí, že dítě není na školku zralé:

 •  časté marodění
 •  pomočování
 •  děsivé sny
 •  strachy
 •  úzkosti
 •  bolesti břicha
 •  zvracení
 •  průjmy

Jak problémům s adaptací ve školce předcházet?

 •  Maminka by měla s dítětem odmalička navštěvovat mateřské centrum, aby si zvykalo na kolektiv.
 •  Rodiče by měli svého potomka přibližně od roku a půl nechat přespat u babičky, u tety, měl by ho pohlídat někdo jiný.
 •  Když jde dítě do školky, je dobré, aby mu maminka řekla, že pracuje. Při nákupu pak může dítěti říct: „Tohle si můžeme koupit, protože chodím do práce a vydělávám korunky.“
 •  Je-li to pro rodinu reálné, měly by jít děti do školky až po skončení mateřské, tedy ve čtyřech letech. Vývojový skok mezi třetím a čtvrtým rokem dítěte je velmi výrazný. Čtyřleté děti jsou už daleko samostatnější, lépe se bez mámy obejdou.

Co dělat, když dítě adaptaci nezvládne?

V žádném případě by rodiče neměli nástup svého dítěte do mateřské školy lámat přes koleno, protože to může dítěti způsobit velké trauma. Znám deseti dvanáctileté děti, které se pomočují, protože se začaly pomočovat, když šly do školky a nebyly zralé.

Když si nevíte s náročnou situací rady, je dobré navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu.

11.2.2009 9:18 | autor: Monika Langrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist