Kolik stojí školka?

Slečna na hlídání, babička, nebo školka? Otázky, které řeší mnozí z nás. Jiní zase mají jasno – školka. Když ale školka, tak jaká? Soukromá, nebo státní? Nemalou roli v rozhodování jistě hrají i peníze. Ne nadarmo se říká, že školné v soukromých školkách vyjde mnohdy na víc než studium na vysoké škole.

Státní školky

Měsíční úplata za předškolní vzdělávání se ve státních školkách pohybuje v rozmezí 200 až 600 Kč. K tomu je potřeba připočítat stravné, které je zpravidla ve výši 25 až 30 Kč na den. Když uvážíme, že dítě chodí do školky průměrně 20 dnů v měsíci, vyjde nám, že za stravné se utratí měsíčně 500 až 600 Kč. Sečteno podtrženo: ve státních školkách rodiče zaplatí přibližně 700 až 1200 Kč měsíčně. Za celý školní rok je to tedy částka 7 000 – 12 000 Kč. K tomu je samozřejmě potřeba přičíst placení divadel, výletů, případně výtvarných potřeb, dárečků pro děti a podobně – suma závisí na tom, jak často školka akce pro děti pořádá. Platby se provádějí zpravidla jednorázově, například ve výši 500 Kč na půl roku.

Na kolik vyjde soukromá školka

Především v pražských soukromých školkách rodiče zaplatí měsíční školné až 20.000 Kč. V menších městech je to tak za polovic nebo za čtvrtinu této ceny. Pokud by rodiče chtěli dát své dítě např. do dětského studia Banbin v Praze, vyjde je školné na 16.000 Kč měsíčně. V ceně ovšem není zahrnut oběd. Za ten rodiče zaplatí 65 Kč na den. Děti zde mají pravidelné bloky angličtiny, mohou do školky docházet v 10 hodin, jedna vychovatelka pečuje maximálně o osm dětí. Obdobná je cena v další pražské soukromé Veselé školce, kde děti mají v rámci programu výuku angličtiny, hru na flétnu, pohybové a hudební hry i výtvarné tvoření.

V Mezinárodní Montessori mateřské škole v Brně je cena školného v české třídě 4.900 Kč a v anglické třídě 9.500 Kč. V soukromé Veselé školičce Zuzanka v Brně, kde jsou v programu zahrnuty bloky angličtiny a jedna teta se stará maximálně o čtyři děti, rodiče zaplatí měsíčně „školkovné“ ve výši 7.800 Kč a 55 Kč za jídlo na jeden den.

V soukromé mateřské škole Duhová v Plzni zaplatí rodiče měsíčně 6.5000 Kč a k tomu si musí ještě připočítat 55 Kč za jídlo na den. Opět je v rámci programu samozřejmostí každodenní konverzace v angličtině, dále je nabízena jóga, cvičení na míčích, tvořivá dramatika, hra na flétnu, grafomotorika, příprava dětí na vstup do základní školy. A v Brandýse nad Labem v soukromé mini školce platí rodiče každý měsíc školné ve výši 8.000 Kč a stravné 70 Kč na jeden den.

Předškoláci (zatím) neplatí

Co říká zákon? Vzdělávání v posledním ročníku mateřské školy se podle § 123 odst. 2 zákona 561/2004 Sb. (školského zákona) poskytuje bezúplatně. Takže rodiče předškoláků platí ve státních školkách pouze stravné, a mohou si tedy z rodinných výdajů škrtnout několik tisícovek za školné.

Od úplaty za předškolní vzdělávání je v mateřské školce osvobozen rodič, který pobírá sociální příplatek, nebo fyzická osoba, která o dítě osobně pečuje, pobírá dávky pěstounské péče a tuto skutečnost prokáže ředitelce školky.

Minianketa: Kolik zaplatíte za školku?

Radka Buriánková, Terezka (5 let): Chodíme do státní školky, kde se platí 400 Kč za dítě, které chodí po obědě domů, a 600 Kč za celý den. Stále však platí zákon, že předškolní děti zatím neplatí nic – jen stravné, které v naší školce činí 460 Kč na měsíc. Vloni jsem dávala Terezku na osm dnů v měsíci do soukromé školky. Tady se školné, které zahrnovalo i jídlo, pohybovalo kolem 4 000 Kč za měsíc.

Pavlína Frančíková, Honzík (4 roky): Honzík chodí do Zdravé mateřské školky, platíme měsíčně 450 Kč školné a 25 Kč denně za stravu, která obsahuje více zeleniny, ovoce a zdravějších pokrmů. Teď na začátku školního roku jsme ještě zaplatili na pololetí 450 Kč na výtvarné potřeby, výlety, akce atd.

Katka Urbánková, Natálka (4 roky): Natálka chodí do soukromé školky s Montessori programem, kde činí školné 3.500 Kč na měsíc a strava 45 Kč na den. Nejvyšší náklady jsou prý na pronájem prostoru, který patří městu.

 

18.2.2009 6:20 | autor: Monika Langrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist