Kam s dítětem o prázdninách, když pracujete? Pomohou tábory i babičky

Prázdniny jsou tady, i když mnohým dětem vůbec neskončily ani ty koronavirové a do školy i školky usednou až v září 2020. Kam ale s dětmi o prázdninách, když pracujete? Jaké máte letos možnosti?

kam-s-ditetem-o-prazdninach-kdyz-pracujete--1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pro mnohé z vás – zaměstnané rodiče, je zabezpečení dítěte či dětí o prázdninách docela oříškem. Letní prázdniny trvají dva měsíce a k tomu musíme přidat prázdniny jarní, podzimní a vánoční. Jenže ve většině zaměstnání máme maximální 25 dní dovolené.

Pomoci mohou

 • Rodina – babičky, dědové, tetičky, mladé slečny a prarodiče
 • Přímo přátelé a kamarádi nebo jejich hlídací slečny
 • Střídavá dovolená vás rodičů
 • Náhradní mateřská školka v okolí
 • Náhradní babičky nebo paní na hlídání
 • Letní tábory
 • Příměstské tábory

Rodina – babičky, dědové, tetičky, mladé slečny a prarodiče

Tady je to jasné. Požádejte o pomoc někoho z rodiny (babičku, dědu, tetu, strýce, mladé slečny- tetičky, sestřenice atp.) aby vám v této složité situaci pomohli a dítko během vaší docházky do práce pohlídali. Ideální je, když to lze řešit v rámci vašeho bydliště a okolí. Dítko tak můžete ráno odvést k příbuzným a odpoledne vyzvednout, případně je vyzvednou a dovedou oni, to už je na domluvě.

Problém nastává ve chvílích, kdy nikoho nablízku nemáte, rodina je daleko a nemá možnost hlídat dítě či děti dlouhodobě u sebe či u vás. Dnešní doba je taková, že i babičky a dědové jsou ještě pracovně aktivní, a tak to je o to složitější. Ale vždycky se najde řešení.

Můžete se s nimi domluvit v rámci jejich volna, střídat se s nimi anebo dítě poslat k nim na kratší či delší dobu na prázdniny. Někdy to však není možné, a i rodina má omezené volno i čas si oddechnout.

Pak jsou tu jiné možnosti. Třeba mladé tetičky a sestřenice v rámci rodiny, které si rády o prázdninách přivydělají a mají kladný vztah k dětem. Stejně tak si ale můžete sjednat i hlídání studentkami mimo rodinu. Něco vás to sice bude stát, ale máte jistotu, že je o vaše dítě postaráno. U slečen na inzerát ale doporučujeme žádat reference, případně si je vyzkoušet. Naopak u dívek z agentury máte již jistou, že jde o profi hlídání.

Vaši přátelé a kamarádi

Další možností jsou vaši přátelé a kamarádi. V případech, kdy nemůže pomoci rodina, často pomohou kamarádi a přátelé. Většinou máte okolo sebe v místě bydliště známé a přátele stejného věku a ražení, přičemž mají často děti podobného věku. Můžete si tedy vypomoci vzájemně a prostřídat se u hlídání vašich i jejich dětí.

Velkou výhodou je, že se děti znají a zabaví se lépe než samy. Jsou ale také přátelé a známí, kteří rádi dítě pohlídají, aniž své vlastní děti mají.

Střídavá dovolená vás rodičů

Prostřídat se a naplánovat si dovolenou každý rodič v jiném termínu je také možnost, jak pokrýt část prázdnin. Asi to není nejideálnější verze a rodina tím pádem není moc pohromadě, ale někdy není vyhnutí. Také je realizovatelné naplánovat dovolenou tak, aby se týden obou rodičů překrýval a zbytek rozdělil dle potřeby. Podobně to lze řešit a domluvit i s příbuznými.

Čtěte také:

Náhradní mateřská školka v okolí

Přihlásit dítě do náhradní školky v okolí, kterou doporučí nebo rovnou má sjednanou vaše domovská mateřská školka, je ideálním řešením na část prázdnin. Provoz mateřských školek není aktuálně nijak zvlášť koronavirovou epidemií narušen a klasická hygienická opatření jsou samozřejmostí.

Náhradní babičky a paní na hlídání

V mnoha rodinách chybí babičky a dědové, buď úplně nebo jsou stále pracovně činní a hodně zaneprázdnění. Mohou být na hlídání také příliš staří nebo nemocní. To v době koronaviru není ideální start ke hlídání dětí. I tady se dnes nabízí řešení – adoptovat babičku či dědečka a využívat jejich pomoci.

Může to být nejen sezónní prázdninová záležitost, ale věc celoroční. Tato pomoc je placená, i když neplatíte tolik jako za za chůvu či paní na hlídání. Náhradní prarodiče se stávají tak trochu členem rodiny.

Babysitting a chůvy

Babysitting aneb hlídání dětí za úplatu je služba, kterou dnes běžně seženete. Takovéto hlídání dítěte si můžete zajistit skrz hlídací agenturu, nebo pomocí fyzické osoby (OSVČ), která hlídání dětí poskytuje. Nejvíce jich je k mání ve větších městech a obcích. Při výběru chtějte reference, ověřte si kvalitu služby, celkovou nabídku i cenu.

Letní tábory

Dobrá zpráva je, že tábory letos budou. Konat se mohou od 27.06.2020 za přesně daných podmínek. Putovní tábory však letos nehledejte, ty letos nebudou.

Podmínky pro letní tábory

 • Maximální počet dětí i pořadatelů je určen na 500 osob, u stanových táborů 100 osob.
 • Hygienická opatření proti šíření koronaviru jsou samozřejmostí a není nutné, aby dítě mělo negativní test na covid-19.
 • Podmínkou účasti dítěte je potvrzení od lékaře. Letos je ideální, aby byl lékařský posudek čerstvý a posuzoval způsobilost dítěte jet na tábor i vzhledem k epidemii koronaviru.
 • Na táborech budou platit přísnější pravidla pro personál v kuchyni. Omezí se zapojení dětí do přípravy jídla u akcí nad 50 lidí.
 • Táborové oddíly budou fungovat samostatně, ideálně i při stravování, aby se nepotkávaly.
 • Platí omezení kontaktů s okolím mimo letní tábor včetně návštěv rodičů a výletů.
 • Pokud by se na táboře potvrdil případ nákazy novým koronavirem, bude daný běh tábora zrušen.

Příměstské tábory

Příměstské tábory je možné realizovat za dodržení obecných opatření, která jsou platná a stanovuje je vláda. I zde jsou tedy zvýšená hygienická a epidemiologická opatření proti šíření koronaviru samozřejmostí. S sebou mají mít děti v batůžku roušku, hygienický gel nebo hygienické ubrousky.

Jak a kde hledat?

Příměstské a letní tábory jsou často zaměstnaneckým benefitem nebo součástí zájmových kroužků v kulturních domech, domech dětí a mládeže, volnočasových a mateřských centrech nebo dalších soukromých institucí. Ideálním parťákem při hledání ve vašem městě či regionu je internet. A to jak u hlídání za úplatu, tak u táborů a příměstských táborů.

1.2.2024 6:00 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist