Dočasné přerušení kojení

Matčina nemoc může způsobit závažný problém a lékař doporučí přerušit kojení. Jak to zařídit, aby matka o mléko nepřišla a mohla znovu kojit? Nejprve je třeba říci, že užívání mnohých léků včetně většiny běžných antibiotik není absolutní kontraindikací kojení a lékař by měl pečlivě zvážit, zda riziko, které přítomnost léku v mateřském mléka představuje, je větší než výhody kojení.

Je možné volit léky, které kojení prakticky nevadí. Přítomnost léku v mléce lze také ovlivnit dobou, kdy lék podáme.

Přerušení

Nejlépe je podat lék těsně po kojení. Když přesto je třeba kojení přerušit, měla by matka mléko pravidelně odstříkávat, aby se předešlo retenci mléka v prsu a podporovala se jeho tvorba.

Odstříkání je nejúčinnější rukou. Každá matka by si techniku odstříkání rukou měla osvojit již v porodnici. Dobrou a pohodlnou alternativou je odstříkání pomocí elektrické dvoufázové odsávačky. Mechanické odsávačky jsou méně vhodné, zvláště když je matka používá dlouhodobě. Na kratší dobu jsou kvalitní mechanické odsávačky celkem praktické a vzhledem k ceně oblíbené.

Po dobu nemoci matky dostává dítě umělé mléko. Je-li předpoklad, že se bude matka ke kojení vracet, doporučuje se podat novorozenci a malému kojenci mléko alternativním způsobem.

Dočasné přerušení kojení během nemoci dítěte

Jestliže nemůže být po přechodnou dobu nemocné dítě kojeno, měla by matka mléko odstříkávat a skladovat. Odstříkané mléko lze uchovávat v lahvičkách nebo tzv. sáčcích na mražení mléka (24 hodin v lednici, při hlubokém zmražení na – 18 ºC v mrazáku až 3 měsíce).

Při podávání odstříkaného mléka dáváme opět přednost některým z alternativních způsobů (např. SoftCup – lahvička s dudlíkem ve tvaru lžičky, BabyCup – kelímek na krmení, tzv. Suplementor (produkty Medela), nebo stříkačka.

 

17.3.2009 11:58 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist