Co dělat, když dítě nechce jíst?

Každé zdravé dítě se rodí s chutí k jídlu „na míru“. Tedy s takovou chutí, s níž přibírá tempem, které je právě pro něho optimální. Nejde jen o to, aby dítě jedlo, ale musíme mu umožnit, aby se projevila jeho přirozená chuť k jídlu.

Když nechce jíst

Když dítě nechce jíst, může to mít řadu důvodů. Nejčastěji je nechuť k jídlu způsobena tím, že dítě prostě nemá hlad. Možná bylo poslední jídlo příliš syté, nebo dítě jedlo sladkosti či pilo před jídlem sladký nápoj či mléko. I když je žaludek naplněn jen tekutinou, hlad je potlačen. Je také možné, že odmítané jídlo obsahuje určitou potravinu či koření, které dítěti nechutná. Již jeho vůně může chuť k jídlu zkazit.

Jednoduché „fígle“

Je důležité dodržovat dobu podávání jednotlivých pokrmů a snažit se odhadnout, jak velkou porci dítě asi sní, neboť velké porce mohou v dětských očích vypadat „nepřemožitelně“. Nezapomínejte také, že děti jedí očima. Jestliže podávaný pokrm je na pohled lákavý a přitažlivý, nemusíte mít obavy, že zůstane nedotčen.

Děti nenuťte

Citlivé děti mohou odmítnutím jídla reagovat na stresové situace. V žádném případě dítě do jídla nenuťte. Trvá-li fáze, kdy dítě nechce jíst, delší dobu, obraťte se na svého dětského lékaře.

Pestrá strava

V dnešní uspěchané době je strava mnohých dětí jednostranná. Nevýrazný a málo pestrý jídelníček je z velké části vyplněný smaženými pokrmy, uzeninami, bílým pečivem a sladkostmi. Přitom hlavní zásada jídelníčku dětí i dospělých je pestrá strava. Ačkoliv toto doporučení zní trochu otřepaně, je zcela základní. Jen rozmanitý jídelníček může zajistit výživové potřeby strávníků v plné šíři. Vyvarujeme se tím také vyššího příjmu případných cizorodých látek,který je nebezpečným rizikem jednostranné výživy.

Děti trpí důsledky nesprávné výživy mnohem více a daleko častěji než dospělí, protože mají relativně vyšší příjem živin nutných pro růst a vývoj. Na utváření stravovacích návyků se negativně spolupodílí i všudypřítomná reklama, která se snaží rodiče přesvědčit, že právě hodně, tučné a přeslazené výrobky jsou nezbytné pro výživu dětí.

Většina populace bohužel podceňuje zdravotní rizika vyplývající z konzumace takových produktů.

2.3.2009 11:40 | autor: Jarmila Mandžuková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist