Dostanu mateřskou, když pracuji na živnostenský list?

DOTAZ TÝDNE Pracuji na živnostenský list (ŽL) a s přítelem plánujeme miminko.
Jak je to s mateřskou a rodičovskou pro lidi s ŽL? Kdo jim co platí a kolik? Nebude pro mne výhodnější se ještě rychle před otěhotněním nechat někde zaměstnat?

V pojištění OSVČ (lidí pracujících na ŽL) jsou od letošního roku velké změny v zákoně. Nemocenské pojištění, ze kterého se vyplácejí dávky v nemoci a peněžité pomoci v mateřství se již neodvíjí z příjmů těchto osob.

Jejich zálohy na nemocenské pojištění jsou naprosto dobrovolné na základě přihlášky. Po konzultacích s metodičkami tohoto nemocenského pojištění se došlo k závěru, že pro budoucí maminky se vyplatí přihlásit se co nejdříve k nemocenskému pojištění na příslušné správě sociálního zabezpečení (nárok na výplatu PPM je po 270 dnech pojištění) a platit cca 1000,- Kč měsíčně.

Pak máte nárok na výplatu PPM jako běžný zaměstnanec a dokonce i výše denní PPM vám umožní čerpat případně dvouletou variantu rodičovského příspěvku. Pokud se k nemocenskému pojištění nepřihlásíte, pak můžete volit variantu se zaměstnáním, kterou jste zmiňovala a PPM následně nastoupit přes zaměstnavatele. Kdybyste nevolila ani tuto variantu, pak byste měla nárok pouze na rodičovský příspěvek od data narození miminka a to by byla pouze čtyřletá varianta tohoto příspěvku.

Marcela Vyvadilová
MPSV

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist