I tatínkové můžou kojit. Svým způsobem

Kojící matka je symbol, který oslovuje lidi odpradávna. Ovšem v tom nejrůznějším výtvarném zpracování chybí muž, tedy otec dítěte. Přitom i on je pro kojící ženu důležitý.

shutterstock_1033414105-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Mluví o tom maminky samy a potvrzují to i četné studie. Z jedné z nich, uveřejněné v roce 2013 v časopise Pediatrics, vyplývá, že 60 % žen přestalo kojit, aniž by chtělo. Vedly je k tomu různé důvody, například návrat do práce, potíže při kojení, pocit, že nemají dost mléka.

Ovšem také to přičítaly tomu, že se jim nedostalo dostatečné podpory či poučení od zdravotníků a taky od partnera či rodiny. A právě pro podporu tatínka při kojení se vyslovila více než polovina z asi 700 žen oslovených při jednom francouzském průzkumu při příležitosti říjnového Mezinárodního týdne kojení.

Obecně si nejvíc stěžovaly na to, že by uvítaly pomoc partnera při kojení v noci a při nočním vstávání k dítěti vůbec. Ale hodilo by se jim i více informací na toto téma. Určitě zajímavé je pro ně vědět, jak se k celé záležitosti staví sami muži. Škála postojů je různá.

Od nadšení k frustraci

Paul: „Když Marianne kojila našeho Arnauda, tak mně to připadalo úžasné. Přišlo mi to jako jisté pokračování toho, co jsme zažívali, když byla těhotná. Byl jsem na svou ženu hrdý. Její prsa se mi zdála fantastická. Díky ní naše dítě rostlo. Dokázal jsem se na to dívat fascinovaně pořád dokola.“

Pierre: „Na tohle období dost nerad vzpomínám. Jsem pro kojení, protože je to pro dítě dobré, ale zažil jsem šok, když jsem viděl svého syna přisátého k prsu své ženy, oba ve stavu dokonalé blaženosti. Cítil jsem se odstrčený, dokonce jsem i žárlil.“

Pierrovy pocity nejsou nijak neobvyklé. Někteří muži si prostě myslí, že tato prodloužená fáze sepětí matka-dítě, která se zrodila v těhotenství, je zase jen odsunuje na druhou kolej. Pořádné trable to může působit i v sexuálním životě.

Ukradený erotický symbol

Pro některé muže je představa, že jejich žena nabízí prso někomu jinému a ještě z toho má potěšení, dost těžko snesitelná. Málokterý k tomu přistupuje jako Stefan, který si zerotizoval celou situaci, „zbožňuje svou Sofii s jejími kypícími ňadry“ a přijde mu „přitažlivá a sexy“.

Jiní čerství tatínci jsou mnohem zdrženlivější až stydlivější. Pro ně kojící žena bývá synonymem matky a její prsa jsou určená výhradně ke krmení dítěte. Ostatně není to zase tak dávno, kdy se tradovalo, že sex by měl být během kojení dítěte tabu. Dokonce panovaly takové pověry, že mužské sperma zkazí mateřské mléko a dítě pak tím bude trpět.

Zkrátka kojící žena neměla nárok na rozkoš. Přitom naopak změněný tvar prsou a jejich nová funkce vybízí k dosud nepoznaným sexuálním zkušenostem a prožitkům. Ovšem zase záleží na nátuře a potřebách páru.

Kojení a sex

Existují partnerské páry, jimž přijdou různé intimity přirozené a příjemné, třeba hned po návratu ženy z porodnice, jiné v tomto období nemají na sex chuť.

„Z prsou jí pořád teklo mlíko a ty hrozné podprsenky, které tehdy nosila. Pořád jsem měl před očima dítě přisáté u prsu, prostě jsem na sex s ní neměl ani pomyšlení,“ vzpomíná Benedikt. S ženou začali intimně žít, až když jejich Charles pil z lahve.

Rozhodnout se musí oba

I když kojí matka, otec by měl také do toho co mluvit. Kojení by měli chtít oba partneři a tatínkova přítomnost v takovém případě působí blahodárně. Navíc může pomáhat své partnerce najít správnou pozici, při níž se miminko pohodlně a správně přisaje.

Pro některé ženy je to úleva, když s nimi partner sdílí tyto okamžiky, zvlášť když si s malým miminkem ve spoustě věcí nejsou jisté. Když je muž dokáže povzbudit, uklidnit, je to pro ně úleva, že na to nejsou samy. Otec by měl v takové situaci fungovat jako zázemí, opora, chránit ženu před tlaky z okolí.

Na ní zase je, aby si uvědomila, že je mu potřeba nějakým způsobem nahradit vazbu, jakou ona sama zažívá s dítětem při kojení. Některé matky to dělají tak, že čas od času odsávají mléko a tatínek ho pak dává miminku v lahvi.

Co dělat, abyste se necítil mimo hru

* Pokud vám vadí, že vaše žena kojí na veřejnosti, řekněte jí to a nechte si to jen jako chvilku rezervovanou pouze pro vás tři.

*Snažte se, aby se partnerka při kojení cítila příjemně, vytvořte pro ni odpovídající prostředí. Udělejte si na ni v tu chvíli čas, vypněte telefon, pomozte jí zaujmout nějakou příjemnou pozici.

*Některé ženě se třeba i líbí, když ji obejmete. Ten moment je rázem ještě důvěrnější.

* Najděte si způsob, jak trávit s miminkem čas sami ve dvou. Při společné koupeli zažijete například, jaké to je se navzájem dotýkat „tělo na tělo“. Ale příjemné je i nosit dítě v nosítku při procházce.

12.11.2019 5:31 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist