Jak nejlépe spořit dítěti?

Váš „drobek“ v kolébce zatím jen křičí. Za pár let ale mu budete chtít zařídit vzdělání, financovat koníčky. Domácí rozpočet je nabitý, přesto se vám daří měsíčně pár stokorun či dokonce tisícikorun ušetřit. Kam je nejvhodněji uložit? Stačí si vybrat ten správný finanční produkt, který přinese slušný výnos.

Lze využít garantované či negarantované produkty. V čem se liší? Jak již z názvu vyplývá, je rozdíl zejména v tom, zda je výnos garantován nebo není. Chtělo by se říct, že garantované budou tou správnou volbou. Ale pozor! Nemusí tomu tak být. Každá garance něco stojí. V tomto případě je to nižší zhodnocení vkladu. U negarantovaných produktů můžete hodně vydělat, ale také prodělat. Oba druhy je dobré vzájemně kombinovat a správně používat.

Jaké garantované produkty nabízí trh?

Mezi garantované produkty patří zejména notoricky známé stavební spoření a penzijní připojištění. Oba produkty navíc stát podporuje dotací. Garantovaný výnos nabídnou také pojištění, konkrétně kapitálové životní pojištění a od něj odvozené produkty (dětská pojištění, smíšená pojištění).

Pozor!

U pojištění sledujte poplatky, které jsou velmi vysoké a uberou značnou část zhodnocení. Banky nabízejí různé termínované vklady a spořicí účty. Jejich zhodnocení se pohybuje na úrovni inflace, to znamená, že je nízké. Nicméně pro spoření kratší než dva roky je to nejpohodlnější a vhodný produkt.

Negarantované produkty

Negarantované produkty sice nemají zajištěné zhodnocení, ovšem jsou schopné při dodržení určitých pravidel správného používání, zejména pak délky doby uložení, přinést nadprůměrný výnos. Jejich využití vyžaduje dobře rozumět jejich vlastnostem a také brát v úvahu riziko, které nesou.

Zde pomohou buď pracovníci bank a investičních společností nebo finanční konzultanti. Mezi tuto skupinu produktů řadíme investiční životní pojištění a hlavně otevřené podílové fondy, které investují převážně do konzervativnějších dluhopisů nebo do akcií společností obchodovaných na světových i regionálních burzách.

Co vybrat?

Zdá se vám výběr široký a nevíte, které možnosti využít? Rozhodujte se podle doby spoření. Kratší časové úseky obslouží spořící účty, stavební spoření a dluhopisové fondy. Pro delší čas nad šest let přidejte i akciové podílové fondy a pro spoření delší než 15 let se hodí ve větší míře negarantované produkty. Ty se mohou kombinovat s penzijním připojištěním.

Více informací najdete na www.bcas.cz

 

19.5.2009 3:56 | autor: Jan Lener
Více o tématu: časpojištěníspoření

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist