Co je při práci na rodičovské dovolené skutečně důležité?

Budu to s miminkem zvládat? Najdu si na práci dost času? Dokážu si udržet přehled v oboru? Dá se opravdu skloubit dohromady práce a péče o miminko? Klíčem je rozumné plánování.

pracujici-mama-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pracovat a přitom se starat o miminko není vždy úplně jednoduché a občas si to těhotné ženy představují až moc jednoduše. Než se tedy upíšete k tomu, že se vrhnete do práce i na mateřské a následně rodičovské dovolené, zjistěte, jestli na to vůbec máte možnosti, disciplínu a potřebné parťáky.

Počítejte s tím, že je každé miminko jiné

Možná se o to, jak zvládat práci s miminkem, zajímáte už v době těhotenství. A slýcháte různé příběhy.

„Byla to pohoda, Eliška pořád spinkala a já prosila šéfa, ať mi pošle nějakou práci. Myslela jsem, že se doma unudím,” vypráví maminka Lada.

Bylo to šílený, Verunka pořád plakala a skoro nespinkala. Nestíhala jsem se ani najíst. A natož si otevřít počítač,” stěžuje si maminka Kristýna. Ať slyšíte jakékoliv příběhy, ten váš bude asi jiný. Možná lepší, možná horší. Ale jiný. Počítejte s tím, užívejte si těhotenství a nestresujte se. Stejně to neovlivníte.

Určete si priority

Oskarovi věnuji 100 % své pozornosti, ale ne 100 % svého času,” prohlašuje moudře maminka Lenka.

Co tím myslí? Vždy, když její dítě bylo vzhůru a toužilo po její pozornosti, věnovala mu ji. Byla to její hlavní priorita. Pracovala jen v době, kdy se o chlapečka staral tatínek, babička nebo když spinkal.

Pokud vám tedy někdo nabídne pomocnou ruku při hlídání, čapněte ji a nepouštějte. To, že danému člověku musíte plně důvěřovat, říkat určitě nemusíme.

Najděte si parťáka

Ve dvou se to lépe táhne – pro někoho ohrané klišé, pro pracující maminky na rodičovské dovolené hluboká pravda. Jednou se to může stát. Co? Dojdou vám síly.

To se mě netýká, já měla vždy energie dost,” říkáte si možná.

A možná máte pravdu, ale možná ne. Těch situací, co se může přihodit, existuje celá řada – koliky, rostoucí zoubky, úzkosti.

Děťátko vás bude potřebovat téměř nonstop a vy budete potřebovat energii. Mraky energie. A teď si představte, že vám do toho v e-mailové schránce přistane 10 pracovních zpráv, to do list nekončí ani po minutě scrollování a na telefonu vám klient nadšeně vypráví o novém projektu.

Co s tím? Teď přichází na řadu váš parťák, který za vás převezme otěže. Někoho takového mít po boku je při práci na rodičovské k nezaplacení.

Čtěte dále

Procházky s kočárkem využijte ke vzdělávání

Být maminkou ve 21. století je výhra. Tedy alespoň co se týče vzdělávání. Při procházkách s kočárkem si nasadíte jedno sluchátko a během pár minut si rozšiřujete obzory v oblasti, která vás profesně zajímá. Využít můžete podcasty, audioknihy nebo online kurzy.

„Já při procházkách například poslouchám audioknihu o Stevu Jobsovi, chystám se na knihu Jak na sítě a možná dám i knížku Na volné noze. Z podcastů mě hodně baví magazín Balanc a Houpačky od Českého rozhlasu,” říká o svém vzdělávání Lenka.

Hlídejte si, jak trávíte svůj čas

Většina chytrých telefonů vám každý týden nabídne nemilosrdnou statistiku – kolik času trávíte na telefonu. Pokud tyto údaje ještě nesledujete, mrkněte na ně. Možná zjistíte, že vám sociální sítě nepozorovaně kradou spoustu času. A čas vy při práci s dítětem potřebujete.

Další drahocenné minuty ušetříte třeba díky online nákupům nebo paní na úklid. Pokud si tyto služby můžete dovolit, nestyďte se je využívat. Čas je totiž to nejdůležitější, co máme. A to platí nejen při práci na rodičovské dovolené.

22.6.2023 6:00 | autor: Petra Zeidlerová a Linda Mannelová | zdroj: https://www.whattoexpect.com/first-year/baby-care/balancing-work-and-new-baby/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist