I mámy potřebují čas samy pro sebe

Bojuje s tím každý rodič, tedy většinou spíše maminky. Své děti mají rády, věnují se jim. Ale co si budeme povídat, někdy nás všechny napadne, že dříve – bez dětí, jsem na sebe měla mnohem více času. Musím opravdu vše podřizovat přáním dětí? Ne, nemusíte. I vy potřebujete čas samy na sebe. Máme tu pár tipů, jak ho získat.

profimedia-0090201623-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Proč?! Proč jsme vlastně chtěli dítě, když teď nemáme čas ani se pořádně nadechnout! To je pořád práce, úkoly, domácnost, hrát si, povídat, ošetřovat, zařizovat, být k dispozici. Jo, je to krásné, ale aspoň občas bych chtěl/a být taky sám/sama! Dělat si chvíli, co chci. Nebo nedělat nic. Proč?!

Stejné nebo podobné otázky si  občas klade každá máma. Přitom své děti má ráda a je šťastná, že ho má, ale někdy je toho zkrátka moc – věčné nestíhání, každou chvíli touží děti po její pozornosti a přítomnosti. Partner příliš nefunguje. Ale máma, ta musí vše zvládnout a často zapomíná i na oddychový čas pro sebe. Tedy nezapomíná, touží po něm, ale nedostává se jí. Jak ho získat?

  1. Stanovte pravidla

Ono je to nepopulární. Ale potřebné. Mít jasno, co se smí a nesmí a proč. Za co jsou odměny a za co tresty. Kdy se omlouváme, a to jak děti, tak rodiče. „Domácnosti bez pravidel jistě existují, ale s nimi jde výchova snáz,“ zdůraznila manažerka a autorka elektronických publikací o time managementu a sladění rodinného života s prací Olga Medlíková.

  1. Buďte důslední

Vychovávat dítě i psa je v podstatě stejné. Když nejste důslední, pes s vámi bude cvičit. Dítě – si bude dělat, co chce. Ani z jednoho nebudete v pohodě. „Důslednost je možná úplně nejdůležitější rodičovská vlastnost,“ řekla Medlíková.  Bohužel – opět nepopulární, protože není pohodová. (Tak si dopřejte vždycky nějakou odměnu, když jste důsledně trvali na svém).

  1. Ctěte hodnotu času

Pokud za vámi přijde potomek s otázkou: „Tati, můžeš mi pomoct s matikou?“ – Řekněte, jak jste na tom. – „Ano, za 15 minut.“ Nebo: „Fajn, mám teď hodinu volna, tak se na to můžeme vrhnout. Ale pak jdu na volejbal.“ „Platí to však na obě strany,“ zdůraznila Medlíková. Dospívající dítě má stejné právo říct, kdy může. Což znamená, že uklidnit nádobí ho necháme tehdy, kdy na to má čas, ne kdy chceme my!

Čtěte také:

  1. Máte právo odmítnout

Nemusíte vždycky vyhovět požadavku dítěte. Ale musí být jasné proč (jsem unavená/ý, fyziku neumím, potřebuju chvíli klidu…). A musí být jasné, že neodmítám dítě, ale jeho požadavek. Platí pro obě strany, rodiče i dítě. I dítě má právo odmítnout, ale musí říct proč.

  1. Den pro dítě

Jděte na motokáry, do kina, bruslit, na zmrzlinu… a jste celé odpoledne (nebo jak dlouho chcete) jenom s dítětem. Ono vymyslí program, zajistí lístky a vybere cestu, vy to jenom zaplatíte. A jste spolu. Na oplátku vám dítě nechá:

  1. Čas pro sebe/nás

Jděte do lesa nebo jenom spěte nebo s partnerem/partnerkou jeďte na prodloužený víkend do Vídně… Každopádně prožívejte a užívejte si těch vzácných chvil, kdy víte, že o děti je postaráno. Prostě jen tak vegetujte, jak už bylo uvedeno výše. A tyto chvilky si nenechejte vzít. Věřte, že vám to neskutečně dobije baterky na další perné dny.


Olga Medlíková je autorka e-booků, publikací a článků, lektorka, konzultantka, bývalá manažerka, spokojená manželka a matka dvou dcer, www.olga-ebooky.cz

20.6.2017 2:44 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist