Jak neztratit sebevědomí na mateřské

Každá z nás, maminek, to dobře zná. Nadšení a těšení z těhotenství, okukování bříška, poplácávání po zádech, jaké jsme krásné a jak nám to sluší a dojatí známí, kteří se ptají, kdy a co čekáme, zvou nás na různá kafíčka a posezení….je pryč.

Miminko je tady, už nás nikdo nikam nezve, a i kdyby zval, stejně nemůžeme jít. Už nejsme krásné, jenom tlusté, navíc je tu absolutní nedostatek spánku, únava a naprostá nechuť se ráno hezky obléknout natož namalovat.

Vydržet

Jsme rády, že nakojíme, přebalíme, něco uvaříme a pak zase nakojíme a přebalíme. Kde ale potom brát sílu a být dále sebevědomé, když jediné, co děláme, je, že se snažíme nějak přežít den? Jediná rada zní: „vydržet“.

Nové radosti

Tato etapa není tak strašně dlouhá. Brzy si najedete s miminkem na určitý rytmus a stihnete i jiné věci, než “jen kojení”. První z nich může být nákup pohodlného oblečení, které vypadá dobře, a my v něm.

Je dobré zapřemýšlet, co konkrétně nám může sebevědomí zvýšit.

Pro některou z nás to bude nové oblečení, účes či snaha začít shazovat kila nabraná během těhotenství. Jiná se bude zdokonalovat v péči o dítě, dům i manžela. Mateřství je také ideální čas k věnování se věcem, které jsme během “pracovního procesu” odkládaly. Třeba se můžeme vrhnout na cizí jazyk. Možností je spousta.

Jsme dokonalé

Každá pochvala nám zvýší sebevědomí, protože se budeme aspoň chvilkami cítit jako dokonalé manželky a matky. Jiným z nás zase prospěje, když se budeme alespoň částečně věnovat vlastnímu životu, koníčkům či pracovní kariéře.

Sebevědomí

Sebevědomí je závislé na tom, co si samy o sobě myslíme, jak se prožíváme a hodnotíme. Pečlivě vychovat děti není žádná legrace, je to práce na plný úvazek.

Dovolená? Ani náhodou

Mateřská dovolená není nic méněcenného a není to dovolená. Jistě existují matky, které dopoledne prosedí u seriálu či počítače na chatu s kamarádkami.
Je ale mnoho matek, které se věnují dětem, snaží se je rozvíjet, hrát si s nimi, zdravě jim vařit, pečovat o to, aby měly dostatek pohybu, hry a lásky a ještě se dokáží starat o domácnost a případně i o svou kariéru či koníčka. Ty si jistě zaslouží uznání a mají na čem hrdě stavět i své sebevědomí. Právem.

23.6.2009 10:48 | autor: Kateřina Hollá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist