Jak rodí top manažerky

Top manažerky se snaží mít svůj život pevně v rukou. Musí. Co se však stane, když je překvapí těhotenství a porod? Může tento typ zaměstnání jejich těhotenství a porod nějak ovlivnit či dokonce jejich průběh komplikovat?

Únava

Těhotenství je obdobím přípravy na porod a mateřství. Vývoj plodu je mocný a žena začíná být častěji unavená, potřebuje více odpočinku než obvykle. Vyšší unavitelnost a v jejím důsledku nižší výkonnost mohou právě některé ženy s náročným zaměstnáním, jakou je pozice top manažerky, vnímat negativně.

Emoce

Dalším typickým rysem pro těhotenství je skutečnost, že chování žen stále více ovlivňují emoce. Ženy bývají přecitlivělé a sentimentální. Silnější emotivní prožívání a vnímání světa může ovlivnit manažerskou činnost, pro kterou je spíše typické racionální myšlení.
Vyšší emotivita v prožívání však může právě manažerskou práci obohacovat, například vidět problémy z nové perspektivy nebo lépe chápat a být vstřícnější vůči spolupracovníkům a podřízeným. Mohou se tak zlepšit vztahy na pracovišti. Na druhé straně pak kolísání nálad, zvýšená hladina úzkosti či depresivní stavy se mohou projevit například v omezené pracovní výkonnosti nebo v dočasném snížení sebedůvěry.

Porod

Významným okamžikem mateřství je porod. Jeho průběh je však ve velké míře mimo kontrolu a vůli samotné ženy. Žena, která je v zaměstnání zvyklá rozhodovat, stanovovat pravidla a udávat tempo svým podřízeným, se dostává do nezvyklé pozice, kdy je dění na porodním sále pod kontrolou zdravotnického personálu.
Dalším úskalím může být u ženy manažerky její zaměřenost na výkon. I porod vnímá jako situaci, ve které se očekává výkon. Když si uvědomí, že samotný proces porodu nemá zcela pod kontrolou, může to u ní vést ke strachu ze selhání a z toho, že nepodává dobrý výkon. Výhodou může naopak být fakt, že je zvyklá na vyšší míru stresu a umí využívat strategie k jeho zvládnutí. Právě díky tomu může mít porod méně problematický průběh.

Těhotenství a porod může žena zastávající vysokou manažerskou pozici zpočátku vnímat jako náročnou životní etapu, která vyžaduje velkou míru přizpůsobení se. Na druhou stranu jí toto období života přináší velké obohacení v jejím jednostranném životním nastavení. Pracovní výkon už není jediným hlediskem, rozvíjí se emotivita a životní nadhled a její život se dostává do větší rovnováhy.

19.2.2009 11:52 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist