Jak se rodí v Břeclavi

„Syn nechtěl sát, ale sestřičky nás naučily kojit a nakonec se vše podařilo. Bylo to super!“ chválí břeclavskou Baby Friendly porodnici maminka šestnáctiměsíčního Adama. Nejen laktační poradenství je však výsadou porodnice krajské nemocnice v Břeclavi. Mezi další plus patří individuální péče, pohodová nálada a doslova vzdušný prostor této velkoryse pojaté nemocnice.

A jak se rodí v jihomoravské Břeclavi z pohledu zdravotníků? Zde jsou zkušenosti a postřehy z praxe primářky MUDr. Janky Bambasové a porodní asistentky Vlasty Potočníkové:

Fyziologický (přirozený) porod je to nejlepší

pro maminku s dítětem, ale i pro nás. Každý zásah totiž může přinést komplikaci. Chce to citlivost a zasáhnout, až když je to opravdu nutné.

Lékař je u každého porodu pro případ komplikace.

Příjem a napojení na monitor dělá asistentka a maminku si pak už „nechá“. Lékař je přítomen u každého monitoru a vyhodnocuje ho. Když je porod bez komplikací neboli fyziologický, vede ho celý porodní asistentka a volá lékaře až ke konci porodu. Pokud je i poslední vyšetření v pořádku, rodí porodní asistentka až do úplného konce. Lékař jen dohlíží a nakonec zkontroluje celistvost placenty a ošetří případná poranění.

 Péči mají všechny maminky stejnou!

Nadstandardní může být prostředí. Na Slovensku existuje možnost smluvních porodů, kdy si legálně předplatíte konkrétního lékaře. To u nás není.

Nadstandardní porodní sál propojený s obývákem, ve kterém může pobývat kdokoliv podle přání rodičky. K dispozici jsou dále dva standardní porodní sály.

Vana pro úlevu a porodní postel.

 U nás je standardem to, co v mnohých jiných porodnicích považují za nadstandard.

Za nadstandard, za který se ještě připlácí. Epidurál je u nás standardní, bezplatnou péčí.

Výzdoba pro radost – obrázky od slavné fotografky Annie Geddes.

 Po porodu se dá miminko mamince na břicho

Teprve pak se ošetří, umyje… Od začátku má vedle maminky připravenu „svou“ postýlku, ve které pak přejede na šestinedělní pokoj. Postýlka mu zůstane až do propuštění.

 Porodní plány někdy vnášejí do péče zbytečnou závažnost.

Když má dítě 4,5 kg, je jedno, jestli jsme nakonec přistoupili k epiziotomii, hlavní je, že se v pořádku narodilo. Snažíme se dělat nástřih hráze co nejméně.

 Holení a klystýr jsou služby na přání maminky.

 Aromaterapii a podobné věci respektujeme

Nesmí to ale vadit ostatním maminkám.

 Je smutné, že se na porodu někteří lidé přiživují tím, že dělají předporodní kurzy

Na nich tvrdí, že fyziologický porod nebolí. Maminka pak očekává něco jiného, než realitu – když ji pak porod bolí, e zklamaná a špatně spolupracuje.

České porodnictví už je jinde. Nikdo maminku k ničemu nenutí. Balon, ribstol, křeslo, židlička – vše záleží na mamince a každá chce něco jiného: některá je aktivní, jiná nevyleze z postele,“ dodává primářka.

Oddělení šestinedělí nabízí dva nadstandardní pokoje s lednicí, TV, elektrospotřebiči, sociálním zařízením. Jeden pokoj pro jednu maminku.

O lůžko na šestinedělí žádá doprovod jen výjimečně – přítomnost mužské osoby by mohla na oddělení rušit a nakonec by to mohlo vadit i jemu samotnému.

Darinu Čechovou a maličkého Daniela navštívily kamarádky Iva Gebauerová s dcerou Veronikou Polednovou (*13.9.2006) a Luďka Kovácsová se šestnáctiměsíčním synem Adamem.

Jsem spokojená. Minule jsem rodila v Bohunicích a dodnes mám depresivní vzpomínky!

Adriana Opavová s maminkou

 

V roce 2009 se chystá rekonstrukce. Celé oddělení bude průchodnější a vana se stane standardní součástí každého porodního boxu.

Porodů průběžně stále přibývá, ale v břeclavské porodnici to zvládají. V roce 2007 zde měli 967 porodů a v roce 2008 překročili tisícovku.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s porodem? Diskutujte u nás.

10.4.2009 5:11 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist