Kdy se zaregistrovat v porodnici?

Jste těhotná a přemýšlíte, jakou vybrat porodnici? Někde vás přijmou bez problému rovnou k porodu, jinde se musíte zaregistrovat dřív, než vám začne růst bříško. I to je důsledek současného babyboomu. Přinášíme vám přehled, jakou máte šanci dostat se do některé z našich nejžádanějších porodnic.

Co to vůbec znamená – registrovat se v porodnici?

Již během těhotenství se rodičky musí v některých větších městech v porodnici zaregistrovat. Opatření bylo zavedeno proto, aby se udržela kvalita péče o rodičky, aby byl pro ně na odděleních dostatek míst a vybavení a personál byl schopen práci zvládnout.

Jak se dozvím, jestli se v mé porodnici musím registrovat?

Každá porodnice si tato pravidla interně nastavuje jinak. Již při výběru porodnice byste se měla také zeptat, jestli požadují registrace k porodu, případně v kolikátém týdnu těhotenství. Tyto informace jsou většinou uvedeny na internetových stránkách jednotlivých porodnic, popřípadě se je dozvíte telefonicky. Informace o registraci v porodnici by vám mohl také poskytnout váš ošetřující gynekolog.

Kdy se zaregistrovat?

Ve velkých nemocnicích vyžadují registraci IHNED, jakmile vám vystaví těhotenskou průkazku nebo jinou lékařskou zprávu, která potvrzuje těhotenství. Proto neotálejte a v nejbližší době se v porodnici zaregistrujte. Registrace například vyžadují téměř všechny pražské porodnice (kromě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady). I v nemocnicích, kde registrace není nutná, musíte většinou nejpozději do 36. týdne těhotenství „přejít“ do jejich péče, tzn. dojít sem alespoň jednou dvakrát na kontrolu. O tom se informujte ale přímo v porodnici, někde po vás nebudou vyžadovat ani to.

Jak se zaregistrovat?

Některá pracoviště vás zaregistrují pouze po telefonu, kdy jim všechny potřebné údaje můžete nadiktovat a domluvit si případnou první prohlídku. Do více vytížených nemocnic si musíte dojít osobně. Do těhotenské průkazky dostanete razítko pracoviště, kde budete rodit, a zařízení vás převezme do předporodní péče.

Jak bude registrace vypadat?

Registrace k porodu není žádné vyšetření. Proto vám bude stačit, jdete-li se zaregistrovat osobně, mít s sebou pouze osobní doklady a těhotenskou průkazku. Jde v podstatě jen o zařazení do databáze porodnice. Odpovíte na několik otázek a předložíte doklady.

Co když mě odmítnou?

Je-li vaše vysněná nemocnice již plná, nedá se nic dělat. Budete muset rodit jinde. Začnete tedy hledat jinou porodnici, s výběrem neotálejte. Zjistěte si ale, že na prvním pracovišti nemají tzv. pořadníky, do nichž se zapisují čekající maminky. V případě, že některá z maminek například z péče porodnice „vystoupí“, budete se moci přihlásit vy. Druhou porodnici budete muset hledat ale tak jako tak.

„Porodní vlny“

I přesto, že jste zaregistrovaná či vaše porodnice registraci nepožaduje, připravte se na situaci, kdy vás porodnice při začínajícím porodu nemusí pro nadmíru pacientek přijmout. „Porodní vlny“ se bohužel předvídat nedají.

Pět nejžádanějších běžných porodnic a jejich registrační požadavky:

1. Fakultní Thomayerova nemocnice

Od konce února 2008 museli zavést registraci těhotných k porodu i zde.

Zapsání do registru začíná nejdříve po ukončeném 12. týdne těhotenství, ale doporučuje se zaregistrovat se co nejdříve, nejlépe do 14. týdne těhotenství.

Registrace probíhá osobně na gynekologické ambulanci našeho oddělení.

2. Fakultní nemocnice Na Bulovce 

Ve Fakultní nemoci na Bulovce se budete muset registrovat v rozmezí mezi 12. a 36. týdnem těhotenství. Tato registrace je možná pouze osobně.

3. Krajská nemocnice Pardubice 

Do nemocnice před porodem vůbec nemusíte. Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu.

4. Nemocnice Havlíčkův Brod 

Do nemocnice před porodem vůbec nemusíte. Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu.

5. Nemocnice Milosrdných bratří Brno 

Do nemocnice před porodem vůbec nemusíte. Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu.

Pět nejžádanějších specializovaných porodnic a jejich registrační požadavky :

1. Fakultní nemocnice Brno 

Do nemocnice před porodem vůbec nemusíte. Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu. Doporučuje se mít v záloze druhou nemocnici pro případ, že zde budou mít plno.

2. Ústav pro péči o matku a dítě, Praha-Podolí 

Zde je registrace více než nutná. Měli byste ji podniknout co nejdříve, nejlépe ihned po vystavení těhotenské legitimace či jiné lékařské zprávy potvrzující těhotenství (ultrazvuk apod.). Registrace je možná pouze osobně v kartotéce porodnice.

3. Všeobecná fakultní nemocnice Praha 

I porodnice „U Apolináře“ doporučuje se zaregistrovat co nejdříve. Registrovat se mohou těhotné ihned po vystavení těhotenské legitimace obvodním gynekologem.

Od 2. května 2008 se lze registrovat pouze osobně. Po zaregistrování se objednáte do prenatální poradny (po 35. týdnu těhotenství).

4. Fakultní nemocnice Motol 

V motolská porodnici se těhotné mohou registrovat kdykoliv po ukončeném l2. týdne těhotenství.

Registrace bude probíhat na Centru ultrazvukové diagnostiky, 5. patro, výtah D.

K registraci se těhotná musí dostavit osobně. Telefonická registrace není možná.

5. Fakultní nemocnice Plzeň 

V porodnici není nutné se registrovat.

18.2.2009 1:35 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist