Kdy se zaregistrovat v porodnici? Důležitý je 14tt a 36tt

Jste těhotná a přemýšlíte, jakou vybrat porodnici? Někde vás přijmou bez problému rovnou k porodu, jinde se musíte zaregistrovat dřív, než vám začne růst bříško. I to je důsledek současného babyboomu. Přinášíme vám přehled, jakou máte šanci dostat se do některé z našich nejžádanějších porodnic.

5-shutterstock_526489342-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Co to vůbec znamená – registrovat se v porodnici?

Již během těhotenství se rodičky musí v některých větších městech v porodnici zaregistrovat. Opatření bylo zavedeno proto, aby se udržela kvalita péče o rodičky, aby byl pro ně na odděleních dostatek míst a vybavení a personál byl schopen práci zvládnout.

Jak se dozvím, jestli se v mé porodnici musím registrovat?

Každá porodnice si tato pravidla interně nastavuje jinak. Již při výběru porodnice byste se měla také zeptat, jestli požadují registrace k porodu, případně v kolikátém týdnu těhotenství. Tyto informace jsou většinou uvedeny na internetových stránkách jednotlivých porodnic, popřípadě se je dozvíte telefonicky. Informace o registraci v porodnici by vám mohl také poskytnout váš ošetřující gynekolog.

Kdy se zaregistrovat?

Většina velkých nemocnic, kterým to dovoluje kapacita, od brzké registrace k porodu upouští. Ty, které ji kvůli plánování kapacit potřebují, využívají vlastní on-line systémy.

I v nemocnicích, kde registrace není nutná, musíte většinou nejpozději do 36. týdne těhotenství „přejít“ do jejich péče, tzn. dojít sem alespoň jednou dvakrát na kontrolu. O tom se informujte ale přímo v porodnici, někde po vás nebudou vyžadovat ani to.

Jak se zaregistrovat?

Některá pracoviště vás zaregistrují pouze po telefonu, kdy jim všechny potřebné údaje můžete nadiktovat a domluvit si případnou první prohlídku. Do více vytížených nemocnic si musíte dojít osobně. Do těhotenské průkazky dostanete razítko pracoviště, kde budete rodit, a zařízení vás převezme do předporodní péče.

Jak bude registrace vypadat?

Registrace k porodu není žádné vyšetření. Proto vám bude stačit, jdete-li se zaregistrovat osobně, mít s sebou pouze osobní doklady a těhotenskou průkazku. Jde v podstatě jen o zařazení do databáze porodnice. Odpovíte na několik otázek a předložíte doklady.

Co když mě odmítnou?

Je-li vaše vysněná nemocnice již plná, nedá se nic dělat. Budete muset rodit jinde. Začnete tedy hledat jinou porodnici, s výběrem neotálejte. Zjistěte si ale, že na prvním pracovišti nemají tzv. pořadníky, do nichž se zapisují čekající maminky. V případě, že některá z maminek například z péče porodnice „vystoupí“, budete se moci přihlásit vy. Druhou porodnici budete muset hledat ale tak jako tak.

„Porodní vlny“

I přesto, že jste zaregistrovaná či vaše porodnice registraci nepožaduje, připravte se na situaci, kdy vás porodnice při začínajícím porodu nemusí pro nadmíru pacientek přijmout. „Porodní vlny“ se bohužel předvídat nedají.

Čtěte dále:

Pět nejžádanějších běžných porodnic a jejich registrační požadavky:

1. Fakultní Thomayerova nemocnice

Nemocnice změnila svůj přístup k rodičkám a registrace k porodu zrušila. První návstěva v porodnici tzv. check-in probíhá v 36+0 až 37+6, kdy vás nemocnice převezme do své péče.

První návštěva probíhá v prenatální poradně ve všední dny od 8 do 12h. Najdete ji v gynekologicko-porodnické ambulanci v přízemí pavilonu U.

2. Fakultní nemocnice Na Bulovce 

Do porodnice Na Bulovce se můžete zaregistrovat od 14+0 pomocí on-line systému.

3. Krajská nemocnice Pardubice 

V Pardubicích není nutné se registrovat, ale pokud zde chcete rodit, měla byste se dostavit na check-in mezi 36+0 až 37+6. Při této návštěvě budete zaevidována k porodu.

4. Nemocnice Havlíčkův Brod 

Do nemocnice před porodem vůbec nemusíte. Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu.

5. Nemocnice Milosrdných bratří Brno 

V 36. až 38. týdnu těhotenství se provádí registrace do porodnice. Objednat se můžete na telefonu 532 299 263 ve všední dny od 7 do 13 h.

Pět nejžádanějších specializovaných porodnic a jejich registrační požadavky :

1. Fakultní nemocnice Brno 

Do nemocnice před porodem vůbec nemusíte. Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu. Doporučuje se mít v záloze druhou nemocnici pro případ, že zde budou mít plno.

2. Ústav pro péči o matku a dítě, Praha-Podolí 

Ani zde už není nutné se registrovat k porodu. Úvodní návštěvu v prenatální poradně byste měla absolvovat v 36. až 37. týdnu těhotenství.

3. Všeobecná fakultní nemocnice Praha 

I porodnice „U Apolináře“ využívá on-line registrace od 14+0.

4. Fakultní nemocnice Motol 

Další z pražských nemocnic, která upustila od nutnosti registrovat se k porodu. Od 36. týdne těhoteství vás porodnice převezme do prenatálí porady. Objednat se můžete na tel 224 434 272 v pracovní dny od 13 do 15 h.

5. Fakultní nemocnice Plzeň 

Registrace není nutná, nicméně porodnice přebírá své pacientky do prenatální poradny od 36. týdne těhoteství. Objednat se můžete na čísle 377 105 261 v pracovní dny od 7,30 do 14 h.

19.3.2024 6:35 | autor: Michaela Mazancová | zdroj: https://gpk.fnplzen.cz/cs/node/7500, https://pardubice.nempk.cz/kliniky-a-pracoviste/porodnice/evidence-k-porodu, https://registr-rodicek.bulovka.cz/, https://www.apolinar.cz/uvod/porodnice/registrace-k-porodu/, https://www.fnbrno.cz/pro-nastavajici-maminky-bohunice/t5778, https://www.fnmotol.cz/kliniky-a-ambulance/kliniky-dospela-cast/gynekologicko-porodnicka-klinika-2-lf-uk-a-fn-motol/#submenu-poucen-pro-nastavajci-maminky, https://www.ftn.cz/check-in-do-porodnice-96/, https://www.nmbbrno.cz/registrace, https://www.upmd.cz/pro-pacienty/chci-rodit-v-podoli/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist