Je lepší malá nebo velká porodnice?

Kterou vybrat porodnici? Jedna z nejčastějších otázek budoucích maminek. A spolu s ní přichází hned druhá: mám rodit ve velké „továrně na děti“ nebo dám raději přednost malé útulné porodnici?

Tyto otázky vévodí i v internetových diskuzích mezi těhulkami. „Sama jsem dlouho přemýšlela, jestli si vybrat některou z velkých porodnic v Praze nebo dát přednost malé porodnici blízko svého domova. Zajistila jsem si registraci v Motole pro případ, že by se během těhotenství objevily nějaké problémy, ale nakonec stejně vyhrála malá porodnice v Neratovicích“, píše maminka pod přezdívkou Myška.

Proč velké porodnice

Pro velké porodnice v krajských městech mluví to, že jsou lépe technicky vybaveny a také mají více zkušeností s rizikovými rodičkami i nedonošenými dětmi. Navíc zpravidla mají novorozeneckou jednotkou intenzivní péče.

Na druhé straně ve velkých porodnicích je obvykle povinná registrace, ale ani ta vám nezaručí, že ve zvoleném ústavu porodíte. Může se snadno stát, že „vaše“ porodnice bude přeplněná a budou muset vás převézt jinam.

Proč raději malé porodnice

Malé porodnice mají obvykle rodinnou atmosféru. Nebudete si v nich připadat tolik ztracená. Oceníte, že personál má více času se vám věnovat a nebudete pro něj tak „anonymní“. Malé porodnice však nejsou vhodné pro ženy, které prožívají velmi rizikové těhotenství, případně se u nich dají předpokládat vážné zdravotní problémy.

Věřit internetu?

I když si vyberete tu nejzapadlejší porodnici na konci světa, vždy o ní najdete informace na internetu, a to nejen ty oficiální. Není velký problém vybranou porodnici objevit na internetu a porovnat zkušenosti ostatních maminek s vašimi představami. Má to ale jeden háček: ani sebepozitivnější zážitky jiných vám nezaručí vlastní spokojenost, stejně jako negativní hodnocení neznamená, že i vy budete nespokojená.

Nejlepší je osobní pohovor

„Na internetu jsem o své porodnici četla několik dost hrůzných věcí, včetně toho, jak jsou sestřičky protivné a doktoři arogantní. Dost mě to znervóznělo, ale nakonec můj porod proběhl úplně v pohodě a personál byl moc fajn,“ popisuje Zuzka.

Podle ní je lepší brát zkušenosti jiných s rezervou. Lepší než anonymní internet je zajít do mateřského centra a popovídat si s maminkami přímo.

Porodní plán „na míru“

Mnoho maminek přichází do porodnice s předem připraveným porodním plánem, který nejčastěji konzultují s ostatními maminkami na internetu. Často však porodní plán jedna od druhé opisují.

A v tom může být problém. Žádná z vašich internetových kamarádek nezná podrobně váš zdravotní stav, ani nedokáže dopředu předvídat, jak váš porod bude probíhat. Mohou nastat komplikace, které si vyžádají nutnost lékařského zásahu, a váš porodní plán nebude platit.

Prohlídka porodnice

Lepší je vybranou nemocnici navštívit a svůj porodní plán probrat přímo s personálem. Většina českých porodnic nabízí možnost nezávazné návštěvy, během které si můžete prohlédnout porodní sál i pokoje a popovídat si o svých představách o porodu.

Doporučuje se také navštěvovat předporodní kurzy pořádané samotnou porodnicí. Tak snadno zjistíte, jak dalece jsou vaše požadavky reálné. Pokud se vám nebude porodnice a přístup personálu líbit, můžete si jednoduše vybrat jinou, kde budou vstřícnější.

Horory nečtěte

Všechny internetové diskuse mají jedno společné. Velmi snadno v nich objevíte negativní názory na cokoliv, pochvalných slov si přečtete mnohem méně.

Totéž platí i pro diskuse o porodech a porodnicích. Proto berte zápisky na internetu s rezervou a neplašte se pokaždé, když objevíte další šílený porodní zážitek. „Osobně bych raději doporučila jet se do porodnice podívat a promluvit s někým z personálu. Je to mnohem přínosnější než číst internetové diskuse. Stejně tak by měly zakázat šílené porody v televizi a ve filmech. Jen se tím maminky zbytečně straší,“ doporučuje maminka Petra.

12.11.2009 5:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist