Jak to, že mám vícerčata?

Pokud je těhotenství vícečetné, znamená to, že byl oplodněný větší počet vajíček nebo došlo k časnému rozdělení zárodku na více částí, z nichž se vyvinuly jednotlivé plody.

Počet vícečetných těhotenství v poslední době stoupá. Tento jev je dáván do souvislosti s hormonální léčbou nepravidelného cyklu a s umělým oplodněním. Výskyt dvouvaječných a vícevaječných těhotenství je také ovlivněn dědičně.

Nejčastější je dvojčetné těhotenství, v současné době připadá jedno narození dvojčat na 80 porodů. Pokud byla oplodněna dvě vajíčka, jedná se o dvouvaječná dvojčata. Při rozdělení jednoho zárodku na dvě části vznikají dvojčata jednovaječná.

Trojčata se rodí přibližně jednou na 6400 porodů. Mohou být oplodněna tři vajíčka nebo se jeden zárodek může rozdělit na tři části. Dále mohou být oplodněna dvě vajíčka, z nichž jedno se rozdělí na dvě části.

Porod čtyřčat je ještě vzácnější (cca 1 na 512 000 porodů). Na vzniku čtyř plodů se mohou podílet různé kombinace obou principů vzniku vícečetných těhotenství.

Možný je i porod paterčat s pravděpodobností 1 ku 40 milionům.

Díky hormonální léčbě se stále častěji vyskytují případy šesterčat až osmerčat.

 

18.3.2009 2:03 | autor: Jana Pleskačová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist