Sociální asistenti pro rodiny. Znáte je?

Víte o nějaké rodině, která se nachází v těžké životní situaci? Nebo sami takovou situaci prožíváte a nevíte jak dál? A věděli jste, že v Česku existují rodinní sociální asistenti alias sociální asistenti pro rodiny, kteří vám i ostatním rodinám mohou pomoci?

socialni_asistenti_pro_rodinu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Sociální služby zná asi dnes každý. A že mezi ně patří i terénní sociální služby asi také víte. Ovšem moc v povědomí ještě není, že do těchto terénních služeb patří i rodinní sociální asistenti. Ti mohou být rodinám v nouzi a tíživých situacích opravdu velkou pomocí.

Kdo je sociální asistent?

Sociální asistent pro rodiny je osoba se zaměřením na rodiny v těžkých situacích. Je to de facto terénní pracovník, který se stará o rodiny jako takové, pomáhá jim v životních situacích, které nedokáží zvládnout. Třeba v časech, kdy se rodina nedokáže dobře a do důsledku postarat o své děti, dopřát jim správnou a vhodnou rodinnou atmosféru se vším, co k ní patří.

Co vše dělá rodinný sociální asistent?

Rodinný sociální asistent pomáhá a nabízí potřebným rodinám pomoc a podporu v jejich snaze o zlepšení životní situace, učí a vede je správným směrem k samostatnému a zodpovědnému rodinnému životu.

Takový asistent může pomoci:

 • při výchově dětí a péči o děti,
 • se školní přípravou dětí,
 • s vedením domácnosti a nastavením rodinného rozpočtu,
 • při dluzích a prodlevách s platbami nájemného a služeb,
 • s vyřízením sociálních dávek nebo dokladů,
 • s kontaktem na právní i další služby (ideálně zdarma),
 • při registraci a docházce na úřad práce,
 • při hledání zaměstnání, brigády nebo nového bydlení,
 • při péči o zdraví a bezpečí rodiny a jejích členů,
 • při pomoci s komunikací v užší i širší rodině,
 • při kontaktu s okolím a se zájmovými aktivitami.

Mezi činnosti rodinného sociálního asistenta patří také zjišťování skutečné situace v rodinách, v nichž je běžným koloritem požívání alkoholu nebo drog někoho v rodině. Také se angažují tam, kde lidé z důvodu nemoci a postižení nejsou schopni dobře se postarat o sebe, potažmo o vlastní děti.

Jaké vlohy musí mít sociální rodinný asistent?

Předpokladem pro toto povolání je absolvování studijního oboru střední odborné školy nebo VOŠ se sociálním nebo se sociálně právním zaměřením, dále veskrze kladný vztah k lidem, velká schopnost empatie, klidné a trpělivé jednání i dobrý úsudek. Sociální asistent pro rodiny funguje jak v kancelářích úřadů, tak především v domácnostech potřebných rodin. Ke své práci využívá tablet a notebook, mobilní telefon a spisovou dokumentaci. To vše by mu ale bylo k ničemu bez hlavní náplně práce takového asistenta – rozhovorů a jednání s lidmi.

Stovky rodin potřebují pomoc

V reálu jsou bohužel v Česku stovky rodin, které nemají tak úplně v pořádku rodinné zázemí a podmínky k životu. To se negativně odráží na jednotlivých členech domácnosti, hlavně na dětech a jejich správné výchově. Nestandardní rodinný život se projevuje na dětské emoční nestabilitě a sociálních postojích do budoucna.

Nejedná se vždy jen o neúplné rodiny. Mnohé úplné rodiny jsou často ve složité, ne-li přímo kritické situaci – sociální či finanční, což spolu úzce souvisí. Všechny aktivity a podpora rodinných sociálních asistentů směřují k tomu, aby zabránily sociálnímu vyloučení rodin a prohloubení její krize nebo dokonce rozpadu rodiny. Byť je to rodina třeba neúplná, ale stále ještě funkční. A to proto, aby děti nekončily v ústavní péči a náhradních rodinách.

Kde hledat sociálního asistenta pro rodinu?

Můžete se obrátit na sociální služby nebo odbor některé obce či města anebo na četná sdružení, nadace, fondy a spolky, které v Česku v rámci ochrany dětí a rodiny fungují.

U dvojčat a vícerčat na Kluby dvojčat a vícerčat

9.6.2020 6:00 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist