Jak zvládnout návrat do práce

Po skončení rodičovské dovolené řeší skoro každá žena otázku, jak bude vypadat její návrat do práce.

Příchod do zaměstnání je po několika letech strávených péči o děti a domácnost pro většinu žen velkou změnou. Čím delší byl čas strávený na rodičovské dovolené, tím náročnější je přeorientovat se z péče o dítě a domácnost na pracovní proces. S jakými komplikacemi se nejčastěji potkáte při návratu z rodičovské dovolené do zaměstnání?

Změna náplně všedního dne

Den strávený na rodičovské dovolené je svou strukturou a náplní jiný než běžný pracovní den. Výchova dětí a domácí práce se ve velké většině případů liší od pracovních povinností, jako jsou například vedení jednání, účetnictví nebo komunikace se zákazníky. Při návratu do pracovního procesu se proto běžně stává, že se jsou ženy zpočátku v pracovních činnostech nejisté, přestože je před nástupem na mateřskou dovolenou dokonale ovládaly, a trvá jim delší dobu, než si na tuto změnu, nové podněty a novou organizace dne zvyknou.

Ztráta kontaktu s oborem

Další oblast, na kterou byste se měly zaměřit, je neztratit kontakt s oborem, ve kterém pracujete. V dnešní době je rozvoj znalostí a technologie tak rychlý, že je i po několika letech mimo profesi třeba mnohdy se učit zcela nové postupy. Abyste zabránily ztrátě orientace v oboru, je dobré být s ním v kontaktu i v průběhu mateřské dovolené. V dnešní době jsou k dispozici různé kurzy. Jinou možností je například průběžně sledovat vývoj v oboru nebo být v kontaktu s kolegy z práce, se kterými lze nové trendy probírat.

Sladění péče o děti a zaměstnání

Po nástupu do zaměstnání vás čeká nejen úkol zorientovat se v novém prostředí, ale také promyslet, jak s ním sladit péči o děti a domácnost. Vstup do práce s sebou nese nové přerozdělení péče o domácnost a o rodinu. Na rodičovské dovolené byla větší část těchto povinností na vás. Po vstupu do zaměstnání je třeba tyto povinnosti rovnoměrněji rozdělit mezi sebe a partnera. Další variantou je najít si práci na zkrácený úvazek. V současné době zaměstnavatelé mnohdy vycházejí vstříc s nabídkou pružné pracovní doby nebo možností pracovat z domova.

Problémům lze předejít a dobře je zvládnout tím, že jim budete včas věnovat pozornost.

 

25.2.2009 7:03 | autor: Petra Vondráčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist