Je svatba nutně i konec dobrého sexu?

Tady se sluší odpovědět: to tedy ani náhodou. Vždyť v naprosté většině případů právě v období bezprostředně po sňatku oplývá manželství intenzivní sexuální aktivitou. Častý pohlavní styk může vést dokonce i k různým tělesným potížím. Známé jsou například příznaky zánětu močového měchýře, takzvaná „líbánková cystitida“. Samozřejmě to není pravý zánět, obtíže jsou způsobeny překrvením sliznice v důsledku zvýšené frekvence pohlavního styku. Také snaha o otěhotnění bývá někdy korunována úspěchem až po delší době, kdy sexuální život poněkud poleví a mužské spermie stačí lépe dozrávat.

Úbytek sexu je pozvolný

Intenzita manželského sexuálního života ochabuje velmi pozvolna. Úbytek manželských sexuálních styků je přímo úměrný přibývajícímu věku partnerů a délce trvání jejich svazku. A bylo by s podivem, kdyby to neplatilo prakticky ve všech případech. Kolem třicátého roku věku mají manželé styk v 99 % případů, ve věku mezi třiceti a čtyřiceti se manželská sexuální aktivita snižuje v průměru o jedno procento a v další desítce let do padesáti klesá na 93 %. (Je zajímavé, že čtyřicet let je také mezník, kde se zjišťuje vrchol kumulativního výskytu mimomanželských vztahů.) Po padesátce uskutečňuje sexuální styk asi 80 % manželů a u plných tří čtvrtin populace je možno předpokládat občasný pohlavní styk až do sedmdesátky.

Roste i délka manželství

Odliv manželského sexu se nám dnes zdá poněkud patrnější zejména proto, že dnes trvá manželství podstatně déle (pokud se ovšem nerozvede). Ještě v 18. století trvalo průměrné manželství asi dvacet let, zatímco dnes v důsledku zvyšujícího se průměrného věku je průměrná doba trvání nerozvedeného manželství více než dvojnásobná. Je navýsost pošetilé předpokládat u člověka celoživotní trvalou a neměnící se pohlavní svěžest. Sexualita třetího věku je jistě odlišná od sexuality postpubertální. Bylo by jistě užitečné, aby se stárnoucí manželé s touto biologickou skutečností smířili, svou sexualitu této okolnosti přizpůsobili a nepožadovali od přírody neuskutečnitelné zázraky.

Literatura:

Pondělíček, I., Pondělíčková – Mašlová, J.: Lidská sexualita jako projev přirozenosti a kultury, Avicenum, Praha 1971
Weiss, P., Zvěřina, J.: Sexuální chování v ČR – situace a trendy, Portál, Praha 2001

 

15.10.2009 6:02 | autor: Radim Uzel

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist