Sex podle harmonogramu

Ve snaze otěhotnět nebo naopak zabránit nechtěnému těhotenství bereme do ruky kalendář. Pečlivě sledujeme svůj cyklus, zapisujeme hodnoty a data. A co když do hry vstoupí psychika?

shutterstock_529565674-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

I když si lidé už pradávno spočítali souvislost pohlavního styku s těhotenstvím, zůstával po dlouhá staletí mechanismus oplodnění skryt pod rouškou tajemství.

Kolísání hormonů během menstruačního cyklu

Je zajímavé, že kolísání ženské plodnosti v průběhu menstruačního cyklu bylo objeveno a vysvětleno poměrně nedávno – teprve asi před sto lety.

Dnes už i žáci základní školy zpravidla vědí, že k uvolnění vajíčka z vaječníku dochází přibližně uprostřed mezi dvěma menstruacemi. V té době, které se říká ovulace, je také pravděpodobnost otěhotnění největší, zatímco čím dále k předchozí a následující menstruaci pravděpodobnost otěhotnění klesá. Z tohoto zdánlivě jednoduchého mechanismu je tedy možno usuzovat, že těsně před menstruací a těsně po ní je otěhotnění téměř nemožné.

Proč téměř? Protože to neplatí stoprocentně, jako ostatně v biologii nic (kromě smrti). Bývají dokonce někdy popisovány případy, že žena otěhotní i během menstruace. Je to sice velmi málo pravděpodobné, nikoliv však zcela nemožné.

Metoda plodných a neplodných dnů

Na využívání takzvaných plodnýchneplodných dnů je založena metoda periodické sexuální abstinence, které někteří říkají „přirozená antikoncepce“. Tento název je poněkud zavádějící.

Metoda není totiž přirozená, protože zakazuje sexuální styk v určitém období plodnosti. Ostatně to není ani antikoncepce, protože tímto názvem se označují všechny metody, které umožňují pohlavní styk, aniž by došlo k otěhotnění (koncepci). Tato metoda styk neumožňuje, ale zakazuje.

Plánované otěhotnění

Zvýšené plodnosti v období ovulace se naopak dá zase využít k takzvané cílené nebo plánované souloži za účelem oplodnění. Velmi často přicházejí partneři vyžadující léčbu neplodnosti s žádostí o vypočítání nejvhodnějšího dne početí.

Žena pracně řadu měsíců měří bazální teploty, oba partneři pečlivě sledují teplotní křivky. Výpočet k výpočtu, číslo k číslu a najednou přijde ten pravý den k oplodnění. Teď, nebo nikdy! K souloži se přistupuje s menstruačním kalendářem v ruce.

Čtěte dále:

Zrádná psychika

Bohužel k otěhotnění nedojde. Zabrzdí to totiž ta proradná psychika.

Čím více je těhotenství očekáváno, tím méně se daří. Uvolnění vajíčka z vaječníku totiž nezáleží pouze na jemné hormonální souhře. Záleží také na duševní pohodě, láskyplné sexuální aktivitě a vstřícném ohleduplném konání.

Pokud někdo souloží pod heslem „Teď, nebo nikdy!“, výsledkem bývá „nikdy“. Nejčastěji se otěhotnění daří tehdy, když se pohlavní styk realizuje nikoliv pro otěhotnění, ale pro radost. Jistě se to lépe řekne, než vykoná.

Jistě jste však slyšeli o dlouhodobě léčené neplodnosti, která se téměř zázračně uzdraví po adopci dítěte. Odpadne strach, zmizí napětí a s adoptovaným dítětem se náhle začne souložit jenom pro radost.

Plánování je nespolehlivé

Načasování sexuálního styku podle menstruačního harmonogramu je totiž pro otěhotnění většinou nespolehlivé. Křivka plodnosti a neplodnosti v průběhu menstruačního cyklu je do jisté míry pravdivá, její spolehlivost je však pouze částečná a neúplná.

 

6.2.2023 4:28 | autor: Radim Uzel | zdroj: Článek byl napsán na základě odborných zkušeností sexuologa MUDr. Radima Uzla.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist