Jsou domácí úkoly ve školce normální?

VÁŠ DOTAZ Překvapilo mě, že u nás ve školce se dávají domácí úkoly. Neměly by si děti ve školce spíše hrát? Na úkoly je ještě dost času až ve škole.

profimedia-0131444608-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Nejprve bych si položila otázku, co je smyslem úkolu a v jakém věku se tak děje. Pokud je smyslem, aby dítě doma trávilo čas nad domácím úkolem a splnilo ho, trénovalo na školu – tak rozhodně v předškolním věku nedoporučujeme. A dokonce je spousta odborných hlasů, že ani v první třídě nejsou tradiční domácí úkoly žádoucí.

Pokud je smyslem umožnit dítěti zažít si pocit, že něco zvládlo, že za něco vzalo odpovědnost (byť drobný úkol něco přinést, doma něco udělat), tak to dává smysl. Důležitá je otázka: „Co se tím má dítě naučit?“

Děti se učí nejpřirozeněji z běžných životních situací a baví je to. (Kdo najde zítra cestou domů ze školky jakýkoliv plod ze stromu, tak ho přinese, pak si udělají ranní kruh a povídají si o tom.) Kompetentní pedagog s tím umí pracovat i v předškolním zařízení. Rozhodně to nemá nic společného s tradičními domácími úkoly, jaké znají rodiče ze školy.


Odpovídala: spoluzakladatelka Akademie rodičovství Iva Kyselá

15.10.2018 12:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist