Kdy do školky a na jak dlouho

Co je psáno a co je dáno? Kolektivní zařízení zvané mateřská škola pečuje o děti od tří let věku. Tiše předpokládá, že se už dítě dokáže samo najíst, obléci i svléci, dodržovat hygienu a že slovní komunikace s ním je přiměřená. Jak však skutečně poznat, že je naše dítě na školku skutečně zralé?

Kriteria, která nabízím, vycházejí ze zkušeností. Odpusťte mi, pokud již tuto úvahu máte za sebou… Při obědě pětadvacet dětí učitelka (někdy i dvě) nenakrmí. Určitě by některé děti nedostaly najíst. Pětadvacet dětí paní učitelka na vycházku neoblékne. To by bylo lepší, kdyby se ráno při příchodu do školky už nesvlékaly a zůstaly seřazené do doby, než půjdou na vycházku. U pětadvaceti dětí paní učitelka neohlídá ani jejich potřeby stran WC a výměna plen by jistě taky zabrala dost času.

Adaptace možná

I když vaše dítě ve třech letech plynně mluví, zvládne oblékání jídlo i sebeobsluhu, není nikde psáno, že vstup do školky bude bezbolestný. Úzkostné dítě, dítě úzkostné matky, introvertní (uzavřené) dítě, ale také dítě, které se dosud nesetkalo s autoritou, může mít s nástupem problémy. Naštěstí školky s adaptací nově přijímaných dětí vesměs počítají a nabízejí ji. Rodičům doporučuji, aby s ní počítali a využili ji. Vrátí se jim to ve spokojenosti dítěte a rodinné pohodě. Znáte něco lepšího?

Na závěr několik rad:

  •  řešte nástup do mateřské školky s předstihem
  •  ptejte se známých, kteří už touto zkušeností prošli
  •  informujte se o zařízeních, která by pro vaše dítě připadala v úvahu (výroční zprávy jsou přístupné na internetu)
  •  všímejte si dítěte – sami poznáte, kdy je mu dobře, co mu je příjemné a co ne
  •  povídejte si s ním o školce
  •  v žádném případě je nestrašte.

 

29.9.2008 2:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist